روزنامه های تهران، دستگیری مشایی و برجام پس از آمریکا

روزنامه های صبح تهران روز یکشنبه ۲۷ اسفند به نقل از یک خبرگزاری، پیشنهاد سه قدرت اروپایی را برای وضع تحریم های جدید علیه ایران با اهمیت دیده اند. تعدادی از روزنامه ها با استناد به همین خبر نوشته اند که حسن روحانی باید از مردم عذرخواهی و خروج ایران را از توافق هسته‏ای اعلام بکند، هرچند یک گروه دیگر از روزنامه ها، احتمال مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا را مطرح کرده‎اند.

دستگیری اسفیدبار رحیم مشایی معاون پیشین رییس جمهور، بعد از حضور وی در مقابل سفارت بریتانیا و سوزاندن حکم زندان حمید بقایی، معاون دیگر محمود احمدی نژاد در زمان ریاست جمهوری از جمله اخباری است که بیشتر روزنامه ها به انعکاس خبری درباره آن بسنده کرده اند.

با نزدیک شدن به پایان اسفند و برگزاری مراسم عید نوروز، چند روزنامه از همین امروز انتشار خود را متوقف کردند.

حق نشر عکس Arman
Image caption تیتر و عکس حجت سپهوند- آرمان

دستگیری مشایی

روزنامه قانون در صدر اخبار خود نوشته: رییس دفتر محمود احمدی نژاد در دولت دهم روز گذشته پس از حضور در منزل حمید بقایی بازداشت شد.

به نوشته این روزنامه: حمید بقایی هفته گذشته برای اجرای حکم ۱۵ سال حبس خود به زندان رفت.گفتنی است وی هفته گذشته در اعتراض به حکم نهایی حمید بقایی، پرونده قضایی و حکم نهایی بقایی را جلوی سفارت انگلیس به آتش کشیده بود.

آتش زدن قیصریه

صبح نو روزنامه یک جناح اصولگرا در سرمقاله امروز نوشته: باور این نکته که آدم‌ها چگونه تغییر می‌کنند، گهگاه سخت و دشوار است و این گردش روزگار در عالم سیاست خیلی زودتر خود را بازتاب می‌دهد؛ چه اینکه امر سیاسی متوقف بر کنشگری و فعالیت است و آنجایی که محل تزاحم قرار می‌گیرد، لحظه‌ای است که می‌توان تغییر فرد را لمس کرد و چه بسیار افرادی که در پیچ تاریخی زندگی خودشان، مسیر درست را انتخاب نکرده‌اند.

نویسنده بدون اشاره مستقیم به دستگیری مشایی نوشته: آنچه در روزهای آخر سال در صحنه سیاسی شاهدیم، نمونه‌هایی از این نابسامانی‌های فردی است که عزم کرده‌اند به واسطه منافع شخصی خویش که مورد بازپرسی نظام قضایی قرار گرفته، قیصریه را به آتش بکشند؛ آنهم با جنجال آفرینی و اتهام زنی روی خطوط امنیت ملی و تولید پیام‌های مخرب در جهت منافع سلطه گران بین المللی. جمهوری اسلامی در عمر چهل ساله‌اش، بحران‌های ریز و درشتی را از سر گذرانده.

صبح نو نوشته: در این حکومت نه این جریانات انحرافی در قد و اندازه بحران آفرینی است و نه کشور، بیدی لرزان. کُری خوانی‌های بی انتها هم لحظه‌ای که با دست سخت تنبیه قانونی مواجه شود، به تاریخ سپرده خواهد شد، مانند دیگرانی که این راه رو به انحطاط را پیموده‌اند و از آن‌ها دیگر یاد و خاطره‌ای نیست. این جریان چه بسا یاد و خاطره‌ای تلخ برای کشور داشته باشد، از ندانم کاری‌ها، قبیله گرایی ها و نابودی فرصت‌های بزرگی که پیش روی پیشرفت ایران بود و آنها نگذاشتند محقق شود.

سد ترک خورده

هادی سروش در نوشته ای پر ابهام در روزنامه جمهوری اسلامی بیتی را به یادآورده که هاشمی رفسنجانی در پیش بینی سرنوشت احمدی نژاد بر زبان رانده بود. سرچشمه شاید گرفتن به بیل − چوپر شد نشاید گرفتن به پیل، قصه احمدی نژاد فراتر از هر دستگاه یا هر شخصی شده است که بخواهد او را جمع وجور کند.

این روزنامه اصولگرا، محمود احمدی نژاد را سد ترَک خورده‌ای خوانده که منتظر یک تهاجم و یا یک اغتشاش است تا همه آنچه را برای روز مبادا پس‌انداز کرده، رها کند و حساب همه کسانی که با او مخالفت کردند و یا قدردان خدمات جناحی‌ وی نبودند برسد. او همه کسانی را که؛ آبروی دینی و یا حکومتی و یا نظامی دارند و با "او نیستند"، تا بی‌آبرو نکند، دست‌بردار نخواهد بود. چنان که بعد از ناطق نوری و هاشمی با آقاصادق لاریجانی کرد و امروز بدتر از آن را، با چهره حاج قاسم سلیمانی شروع کرده است

به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی: این از مبادی اولیه عقل سیاسی جناح اصولگراست که حذف احمدی نژاد تقویت جدی جناح مقابل است و لذا این کار را هرگز نخواهند کرد و از سوی دیگر خدمات شایان ایشان در حذف شناسنامه انقلاب و مظلوم ثانی نظام، او را در برخی مراکز "محبوب" قرار داده. مانند بچه ایست که هر چه ادا و اصول در می‌آورد مادرش بیشتر قربان و صدقه‌اش می‌رود! این نیست مگر سیطره "فردگرائی" در جناح اصولگرایان.

حق نشر عکس Ghanoon
Image caption کارتون احسان گنجی- قانون

رجل، در تنگنای تعریف دقیق

بهمن کشاورز در ابتدای مقاله ای در اعتماد از تعریف معیارها و شرایط های لازم برای انتخاب شدن در کشور خبر داده و نوشته این یعنی بالاخره پس از سال‌های دراز سرگردانی در این مورد پایان یافته است. اما با ملاحظه بیانات سخنگوی محترم شورای نگهبان در این خصوص موارد قابل تأملی به نظر رسید خود مصوبه شورای نگهبان نیاز به بازگشایی دارد. در حالی که گفته‌های سخنگوی شورای نگهبان نشان داد که حالا باید این مصوبه را تبین کرد.

این حقوقدان در توضیح بیشتر به بخش هایی از مصوبه شورای مذکور اشاره کرده که خود نیاز به بازگشودن ابهام هایش دارد. از جمله که یکی از شرایط داوطلب را چنین برخوانده «آگاهی لازم به دین اسلام و مذهب تشیع»و پرسیده حد این لزوم چیست؟ آیا این فرد باید مثلاً مجتهد مطلق باشد یا مجتهد متجزی یا کسی باشد که مثلاً مدرک کارشناسی از دانشکده الهیات داشته باشد و در جایی دیگر آمده «در تدین و مناسک دینی در زندگی فردی از ویژگی برجسته‌ای برخوردار باشد؛ به گونه‌ای که در میان مردم مشهور باشد.» احراز این موارد از چه طریق ممکن است؟

یا در مورد رجل سیاسی گفته شده که باید «قدرت تحلیل و درک آنها از مسائل و پدیده‌های سیاسی به جهت آگاهی عمیق‌شان از مسائل اجتماعی، اقتصادی اعم از داخلی و بین‌المللی و حضورشان در صحنه‌های سیاسی به نحوی باشد که همواره مصالح نظام اسلامی و معیارهای اصیل انقلابی در عملکرد آنها لحاظ شده باشد...» که همه نامفهوم است.

هجوم برای بستن تلگرام

حمید تهرانی در ابتدای گزارشی تحلیلی در جهان صنعت نوشته: هجوم دوم برای محدود ساختن فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در ایران آغاز شده است. پس از ناآرامی‌های زمستان گذشته به ویژه نهادهای امنیتی تلاش زیادی کردند تا همه شبکه‌های اجتماعی که از خارج کشور کنترل می‌شوند مسدود شود و شبکه‌های داخلی جایگزین آنها شوند. اما شبکه‌های داخلی با وجود دوپینگ‌های متعدد نتوانستند پاسخگوی مخاطبان ایرانی باشند به ویژه آنکه احتمال سانسور و رهگیری محتوا از جانب دستگاه‌های نظامی و امنیتی، شهروندان را نسبت به استفاده از شبکه اجتماعی وطنی بدگمان کرده بود.

به نوشته این گزارشگر: حال و در آستانه عید نوروز که به ویژه استفاده از شبکه‌های اجتماعی و تلفن‌همراه به شدت افزایش می‌یابد و بسیاری از شهروندان ایرانی از شبکه‌های اجتماعی برای تبادل تصاویر، فیلم و اطلاعات استفاده می‌کنند محافظه‌کاران افراطی که نهادهای نظامی- امنیتی آنان را پشتیبانی می‌کنند بسیج شده‌اند تا با تحت فشار قرار دادن دولت، زمینه را برای هر چه محدودتر کردن شبکه‌های اجتماعی و به طور مشخص بستن تلگرام، آماده سازند.

و سرانجام گزارش به این جا رسیده که: قرار است امروز در مجلس جلسه‌ای غیرعلنی و غیررسمی برگزار و طی آن برای محدودسازی فعالیت‌های شبکه‌های اجتماعی خارجی و در راس آن تلگرام تصمیم‌سازی شود. نمایندگان محافظه‌کار و افراطی پس از آنکه در ضربه زدن به دولت‌ از طریق استیضاح سه وزیر در هفته‌ای که گذشت، ناموفق بودند اینک دوباره تجدید قوا کرده‌اند که از طریق بستن شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار مردم را ناراضی و محبوبیت دولت را مخدوش سازند، این در حالی است که دولت بارها عدم تمایل خود را به محدودسازی فضای مجازی اعلام کرده است.

بیچاره فضای مجازی

هومن جعفری در ستون طنز جهان صنعت از قول دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه نوشته «با تمیهداتی که به عمل آمده و در حال انجام است به‌زودی زود شاهد تحولی عظیم در خصوص نجات فضای مجازی کشور از سلطه و نفوذ برخی از شبکه‌های اجتماعی بیگانه و مهاجرت مردم از شبکه‌های خارجی به شبکه‌های داخلی خواهیم بود‌.»

این طنز نویس نتیجه گیری کرده که از این جمله نتیجه گرفتیم که این برادرمان معنی یک یا همه این کلمات را نمی‌داند:تمهیدات، نجات فضای مجازی و بالاخطره مهاجرت مردم از شبکه‌های خارجی به شبکه‌های داخلی وشاید این معنی این سه کلمه را بلد نیست یا اینکه واقعا می‌خواهند در فضای مجازی برایمان بترکانند‌.

جهان صنعت در نهایت نوشته: البته احتمالا راه سومی هم هست‌. شاید دوستان می‌خواهند اینترنت را یکجوری بپکانند! تجریه ثابت کرده این کار را هم بکنند کسی سمت شبکه‌های داخلی نمی‌رود! باورتان نمی‌شود، یک بار دیگر آزمایش کنید!

حق نشر عکس Ghanoon
Image caption تیتر و عکس اول قانون

ایران بدون آمریکا در برجام میماند؟

علی خرم در ابتدای مقاله ای در اعتماد توضیح داده: اینکه طی دو ماه مانده تا ١٢ مه، نمایندگان ایران و امریکا باز هم رودرروی هم قرار بگیرند وجود دارد. طبق رویه و روالی که بر اساس برجام و در قالب مذاکرات ١+٥ ایجاد شده است، فرصت‌های زیادی تا دو ماه دیگر وجود دارد که دو کشور با یکدیگر در مورد برجام گفت‌وگو کنند. سرنوشت ایران و امریکا در قالب گروه ١+٥ مرتبا به هم متصل می‌شود.

این دیپلمات پیشین شرح داده: دو ماه پیش رو فرصت زیادی است و هنوز نمی‌توان پیش‌بینی کرد که دونالد ترامپ، ١٢ مه تصمیم بگیرد در برجام بماند، از این توافق خارج شود یا اینکه یک راه‌حل تازه برای خروج واشنگتن از بن‌بست این تصمیم‌گیری از سوی کشورهای اروپایی به آنها پیشنهاد شود. در این فاصله تحولات زیادی در پی خواهد بود و احتمال‌های غیرقابل پیش‌بینی زیادی وجود دارد.

مقاله اعتماد در نهایت تاکید کرده: اگر ایران پس از خروج احتمالی امریکا از برجام احساس کند که اروپایی‌ها و دیگر اعضای باقیمانده، به اندازه کافی متعهد به اجرای مفاد برجام و تلافی آثار خروج امریکا هستند، آنگاه احتمال دارد که ایران به حضور در برجام ادامه دهد و برگزاری جلسات این کمیسیون هر سه ماه یک بار استمرار پیدا کند و اگر اقدام‌های طرف‌های دیگر برای ایران راضی‌کننده نباشد، ممکن است ایران نیز بعد از امریکا از اجرای برجام کناره‌گیری کند که در آن صورت، استمرار جلسات کمیسیون مشترک برجام، بی‌معنا خواهد بود.

از برجام تازه سخن بگو

علی علوی در گزارش اصلی روزنامه جوان، نوشته: مدتی است ظریف و بالاخص عباس عراقچی، سخنان تازه ای از برجام بر زبان می رانند، همان سخنان کهنه منتقدان برجام را. اما ریٔیس جمهور برخلاف این دو مذاکره کننده و عضو ارشد کابینه، گاهگاهی بر صفحات رسانه ها طلوع می کند می گوید «آثار برجام تا قیامت می ماند» و شبیه به این. حالا عراقچی می گوید: «برجام انتظارات مردم را برآورده نکرده است و در حوزه بانکی هم هنوز به حالت عادی قبل از برجام بازنگشته ایم.» آقای ریٔیس جمهور این را چه می گویی؟!

به گمان این روزنامه: برای گروه حامی برجام، یک پاسخ با کلمات ساده اما منطق عمیق کافی است: «اگر برجام آنگونه است که می گویید، چرا بر سر آن ننشسته اید و ناله می کنید؟» چرا اینقدر به وین می روید و می آیید. چرا دوباره محرمانه با جان کری وزیر خارجه پیشین امریکا - که امضایش تضمین بود -جلسه می گذارید. چرا روزنامه هایتان تیتر می زنند: «آینده مبهم برجام» و چرا پرچمدار برجام می گوید: «اگر برجام فایده ای نداشته باشد، از آن خارج می شود.»

روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران در نهایت خطاب به رییس جمهور با اشاره به این که او روز سه شنبه با مردم به مناسبت سال نو سخن می گوید نوشته: حتی اگر فیلم سخنان عید را ضبط کرده اید، در آن تجدید کنید و از برجام سخن تازه بگویید تا مردم برای شنیدن واقعیت در سال جدید آماده باشند. ما ۳۰ میلیون جوان و میلیاردها تومان نقدینگی در کشور داریم. به اقتصاد مقاومت برگردید و چشم از دروازه های کشور بردارید.

این هم از اروپا

کیهان در گزارش اصلی خود همین مضمون را تکرار کرده و با اشاره به بندی از آخرین طرحی که مجلس برای ادامه مذاکرات برجام قرار داد نوشته: این ماده قانونی به وضوح تکلیف دولت در برابر هرگونه نقض برجام را مشخص کرده است اما متاسفانه دولت تاکنون علیرغم نقض فاحش برجام از سوی آمریکا که به دفعات صورت گرفته است، به گلایه و تذکر شفاهی بسنده کرده است. اقدامی که نتیجه آن تحریم‌های بیشتر و گستاخی روزافزون طرف مقابل بوده است.

در این گزارش آمده: مقامات ارشد دولت روحانی در حالی که مدیران قبل از خود را ملامت می‌کردند و تاکید داشتند که «۱۰ تا ۳۰ درصد مشکلات اقتصادی مربوط به تحریم‌هاست و ۷۰ تا ۹۰ درصد بقیه، مربوط به سوء مدیریت و معطلی ظرفیت‌هاست»، قریب به پنج سال است که ظرفیت‌های عظیم داخلی را به واسطه «توافق به هر قیمت» و سپس «حفظ برجام به هر قیمت» معطل گذاشتند.

کیهان افزوده: در حال حاضر با توجه به عیان شدن چندین باره خسارت محض برجام و به عینیت رسیدن هشدارها و انتقادهای دلسوزان نسبت به دستاورد تقریبا هیچ، لازم است تا دولت آقای روحانی در گام اول ضمن عذرخواهی و اجرای ۲۹ شرط ابلاغی، به گستاخی‌های آمریکا پاسخ قاطع و متقابل دهد و در گام دوم با تکیه بر اقتدار درونی و ظرفیت‌های عظیم داخلی، ریل‌گذاری خود را در جهت پیشرفت روزافزون کشور تغییر دهد.

کار کاسبان تحریم تمام شد

کیهان در یادداشت روز خود نوشته: اکنون گرد و غبار و هیاهو‌ها خوابید. روزنامه‌ها تیتر نمی‌زنند «صبح بدون تحریم»! روحانی سخنرانی‌های آتشین نمی‌کند و یادش نمی‌آید که قرار بود سیب و گلابی برجام برسد ! لاریجانی از تصویب ۲۰ دقیقه‌ای چیزی نمی‌گوید و...و البته حالا دلار نزدیک ۵ هزار تومان است! حالا به گفته ظریف نمی‌توانیم حتی یک حساب در انگلیس باز کنیم و حالا به اقرار زنگنه، پول نفت به کشور نمی‌آید چون ظاهرا نیازی نداریم! اکنون دوران دیوسازی از کاسبان تحریم به پایان رسیده است.

به نوشته حسین شمسیان نوشته: کسی از دولتمردان نمی‌پرسد که اگر آنهمه که شما می‌گفتید کاسب تحریم داشتیم و برجام دستشان را از سر ملت کوتاه کرده،چرا هیچ تاثیری در زندگی مردم و در اقتصاد کشور نمی‌بینیم؟ حالا روزگار عوض شده و باید دنبال دلالان قراردادهای یکطرفه با رنو بگردیم! دنبال دلالان هواپیماهایی که قیمتشان عزت و اقتدار ایران بود بگردیم و در یک کلام باید دنبال کاسبان برجام رفت!

مقاله کیهان به این جا رسیده: این موضوعات در دنیا تحت سختگیرانه‌ترین تدابیر مورد شناسایی و کنکاش علمی و آکادمیک و البته امنیتی قرار می‌گیرد تا از یکسو راه بر تکرار بسته شود، از دیگر سو راه بر تحریف تاریخ بسته شود و بالاخره به کشف شبکه دشمن در داخل کشور منتهی شود. اما به نظر می‌رسد به زودی شاهد سر برآوردن سوپر انقلابی‌هایی خواهیم بود که سینه چاک‌تر از هر منتقد انقلابی و دلسوخته‌ای، از بدعهدی آمریکایی‌ها سخن می‌گویند و به روی خودشان هم نمی‌آورند که این نانی است که آنها در سفره مردم گذاشته‌اند.

آماده گند زدن

سوشیانس شجاعی‌فرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در صفحه طنز شهروند برای نشان دادن اهمیت پاکیزگی شهر، آبادان توصیف کرده: ته‌لنجی‌ها مقصد محبوب بسیاری از توریست‌هاست، کل خیابان عین متروی تهران است و دستفروش‌ها انواع اجناس نانو اعم از سس نانو، صابون نانو، ادویه جنوبی نانو، ترشی نانو، تیغ پشم‌زنی نانو را بساط کرده و به مشتری می‌دهند! در کنار خیابان، انواع سمبوسه در روغن ٨٠ بار مصرف که معمولا قدمتی به اندازه خود نوروز باستانی دارد، همراه با سس‌های فلفل تهیه می‌شود. همچنین فلافل اصل لبنان را در آبادان می‌توانید بخورید! برای گند‌زدن به خیابان‌های آبادان، کاغذ ساندویچ و قوطی نوشابه خود را در جوب بیندازید.

اهواز از دید این طنزنویس چنین توصیف می شودو: ازجمله دیدنی‌های این شهر، گردوغبار مشهور آن است که در صورتی که خوش‌شانس باشید و در ایام نوروز این گردوخاک را ببینید، می‌توانید با گرفتن چند تا سلفی، بقیه ایام سال، ادای همدردها را در بیاورید! بقایای شلنگ‌آباد، بقایای لب کارون، بقایای آتیشا و بقایای باشگاه گلف ازجمله اماکن توریستی اهواز هستند که اگر چیزی از آنها باقی مانده باشد، می‌توانید بازدید کنید!

به نوشته طنزنویس شهروند، وصف قشم چنین است: جنگل حرا، اکوسیستم منحصر‌به‌فردی است که می‌توانید در ایام نوروز با آویزان‌شدن از درخت‌ها، کندن و شکستن گیاهان بومی، جنگلِ حراخواری و ریختن آشغال و مخصوصا کیسه پلاستیک، آن را از منحصر‌به‌فردی در بیاورید! همچنین با زیرآبی رفتن و کندن انواع مرجان‌های دریایی، به خلیج همیشه فارس گند بزنید و آمار بیشعوران کشور را بالا ببرید! بازار سنتی قشم و بازار ماهی آن هم از دیگر جذابیت‌های این منطقه است که پیشنهاد می‌کنیم با گرفتن تخفیف‌های زیاد و چانه‌زدن و ندادن پول دستفروش‌های این بازار، پول کافی برای خرید برندهای توی پاچه‌کن پاساژهای

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption کارتون نازنین جمشیدی- شهروند