BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service

 گفت و گو 
همکاری با آژانس
عدم تعهد به قطعنامه
 ديدگاه 
تدبير سعودی؛
حلقه نجات
برای ايران؟
 از رسانه ها 
اميدهای
ملک عبدالله
به ايران

چالش هسته ای ايران


چالش هسته ای ايران

آمريکا از ايران چه می خواهد؟
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>


آمريکا از ايران چه می خواهد؟
 
:خبرهای روز
 
خرازی عليه سياسی شدن آژانس انرژی اتمی هشدار داد

وعده حضور خويشاوندان زهرا کاظمی در محاکمه قاتل وی

خانواده رفسنجانی و شايعه ثروتهای کلان

پايان محاکمه ايرانی متهم به جاسوسی در آلمان

تخفيف گمرکی برای خودروهای وارداتی به ايران

تدوين لايحه مبارزه با تروريسم در ايران

بار ديگر روزه سياسی

ايران نامزد دبيرکلی اوپک شد

آيت الله منتظری: اشغال سفارت آمريکا اشتباه بود

اعتراض به 'سانسور' سخنان خاتمی در صدا و سيما

گزارشهای ضد و نقيض از تيراندازی به سفارت بريتانيا

آرژانتين 2600 صفحه مدرک به دادگاه هادی سليمانپور داد

چهره بکهام را پوشاندند

دستيابی ايران و روسيه به توافق سريع 'بعيد است'

تيراندازی در کاخ دادگستری تهران

 
صفحه نخست > ايران 

گرينويچ 22:41 - 04/11/2002
 
عبدالله نوری عفو شد

 
بر اساس گزارشهای رسيده از ايران، آيت الله خامنه ای، رهبر ايران، عبدالله نوری، معاون سابق رئيس جمهور و وزير سابق کشور، را عفو کرده است.

پيشتر رئيس مجلس شورای اسلامی و جمعی از نمايندگان مجلس از آيت الله خامنه ای درخواست عفو باقيمانده مدت زندان عبدالله نوری را کرده بودند.

آيت الله خامنه ای در نامه ای که متن آن در خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) منتشر شده است خطاب به آيت الله شاهرودی، رئيس قوه قضاييه، نوشته: "با توجه به نامه‌های رييس محترم مجلس شورای اسلامی و جمعی از نمايندگان روحانی محترم مجلس به خصوص با توجه به حادثه ناگوار درگذشت مرحوم دكترعليرضا نوری كه برای پدر محترم ايشان كه پدر شهيد بزرگوار نيز هستند، ضايعه‌ سنگينی است، با پيشنهاد آقايان محترم موافقت می‌شود، مقتضی است، برابر روال قانونی اقدام شود."

به گفته صادق صبا، تحليلگر امور ايران در بی بی سی، انتظار می رفت که پس از کشته شدن عليرضا نوری، برادر عبدالله نوری، در اثر يک سانحه رانندگی، آقای نوری آزاد شود.


بسياری از اصلاح طلبان ايران زندانی شدن آقای نوری را دارای انگيزه های سياسی می دانستند و از سوی ديگر دانشجويان دانشگاهها هم قرار بود در اعتراض به زندانی شدن افرادی که به گفته آنها به علت "تفتيش عقايد" در زندان هستند، دست به اعتراض بزنند که ممکن بود اين اعتراضات گسترده شود، در اين چارچوب آزادی آقای نوری اهميت زيادی پيدا می کند
صادق صبا
به گفته آقای صبا از سوی ديگر از آنجاييکه معمولا زندانيانی که دو سوم محکوميت زندان خود را می گذرانند بر اساس مقرارت می توانند مورد عفو قرار گيرند و آزاد شوند، شايد آزادی آقای نوری که سه سال از پنج سال محکوميت خود را گذرانده است امری شگفت آور نباشد.

اما تحليلگر امور ايران در بی بی سی تاکيد می کند که با توجه به جو سياسی کشور و محبوبيت آقای نوری در کشور، آزاد شدن او امری مهم در معادلات سياسی ايران است.

به گفته او پس از در گذشت عليرضا نوری، برادر عبدالله نوری، که از نمايندگان محبوب اصلاح طلب مجلس بود، محبوبيت و حس همدردی عموی نسبت به عبدالله نوری بيشتر شده است و شايد اين يکی از دلايلی بوده است تا آيت الله خامنه ای تصميم گرفته وی را عفو کند.

به گفته آقای صبا: "بسياری از اصلاح طلبان ايران زندانی شدن آقای نوری را دارای انگيزه های سياسی می دانستند و از سوی ديگر دانشجويان دانشگاهها هم قرار بود در اعتراض به زندانی شدن افرادی که به گفته آنها به علت "تفتيش عقايد" در زندان هستند، دست به اعتراض بزنند که ممکن بود اين اعتراضات گسترده شود، در اين چارچوب آزادی آقای نوری اهميت زيادی پيدا می کند."

به گفته آقای صبا نبايد فراموش کرد که اخيرا برخی رهبران گروههای سياسی مثل حزب گارکزاران سازندگی از عبدالله نوری به عنوان نامزد رياست جمهوری نام برده اند.

آقای نوری يکی از شخصيتهای سياسی بسيار نزديک به آيت الله خمينی، بنيانگذار جمهوری اسلامی، بود و در زمان حيات آيت الله خمينی دارای پستهای بسيار حساس بود و زندانی شدن او در سه سال پيش به اتهام اهانت به اسلام و بنيانگذار جمهوری اسلامی شگفتی بسياری از ناظران را برانگيخت.
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی
 
  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما