BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service

 گفت و گو 
همکاری با آژانس
عدم تعهد به قطعنامه
 ديدگاه 
تدبير سعودی؛
حلقه نجات
برای ايران؟
 از رسانه ها 
اميدهای
ملک عبدالله
به ايران

چالش هسته ای ايران


چالش هسته ای ايران

آمريکا از ايران چه می خواهد؟
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>


آمريکا از ايران چه می خواهد؟
 
:خبرهای روز
 
خرازی عليه سياسی شدن آژانس انرژی اتمی هشدار داد

وعده حضور خويشاوندان زهرا کاظمی در محاکمه قاتل وی

خانواده رفسنجانی و شايعه ثروتهای کلان

پايان محاکمه ايرانی متهم به جاسوسی در آلمان

تخفيف گمرکی برای خودروهای وارداتی به ايران

تدوين لايحه مبارزه با تروريسم در ايران

بار ديگر روزه سياسی

ايران نامزد دبيرکلی اوپک شد

آيت الله منتظری: اشغال سفارت آمريکا اشتباه بود

اعتراض به 'سانسور' سخنان خاتمی در صدا و سيما

گزارشهای ضد و نقيض از تيراندازی به سفارت بريتانيا

آرژانتين 2600 صفحه مدرک به دادگاه هادی سليمانپور داد

چهره بکهام را پوشاندند

دستيابی ايران و روسيه به توافق سريع 'بعيد است'

تيراندازی در کاخ دادگستری تهران

 
صفحه نخست > ايران 

گرينويچ 18:17 - 28/01/2003
 
شوراها؛ زمينه ای برای آشکار شدن اختلافات اصلاح طلبان

شورای شهر تهران نتوانست نخستين دوره فعاليت خود را با موفقيت به پايان برساند
شورای شهر تهران نتوانست نخستين دوره فعاليت خود را با موفقيت به پايان برساند
 
جمشيد برزگر

در حالی که فرصت چندانی تا پايان بررسی صلاحيت نامزدهای عضويت در شوراهای اسلامی شهر و روستا باقی نمانده، بحث در ميان گروه های حاضر در جبهه دوم خرداد بويژه بر سر شورای شهر تهران بالا گرفته و اختلافات عميق در ميان طيف های مختلف اصلاح طلبان درون حاکميت، بيش از پيش آشکار می شود.

قرار است هيئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا، روز پنجشنبه 10 بهمن، اسامی نهايی نامزدها را اعلام کند تا آنان در فرصتی کمتر از يک ماه، خود را آماده رقابت های انتخاباتی سازند.

در اين ميان، شورای شهر تهران از حساسيت و اهميت به مراتب بيشتری نسبت به ديگر شهرهای کشور برخوردار است.

اين اهميت که ابعاد سياسی آن، همواره بر ديگر وجوه مديريت شهری به بزرگی تهران سايه انداخته، اکنون زمينه تعميق و گسترش اختلافات نهفته در ميان گروه ها و احزاب مختلفی شده که در سال های پس از دوم خرداد 1376، به دليل وجود يک رقيب مشترک به نام جناح محافظه کار، به رغم فراز و فرودهايی در کنار يکديگر باقی مانده اند.

نمايندگان عضو فراکسيون همبستگی، برخلاف نظر فراکسيون مشارکت، حاضر نشدند به قيد دو فوريت طرحی که می خواست تعداد اعضای شورای شهر تهران را از 15 نفر به 31 نفر افزايش دهد، رای دهند
عدم حضور فعال جناح محافظه کار در دومين دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا، رقيب مشترک را از پيش روی اين احزاب که اهداف، برنامه ها و منافع مختلف و گاه متضادی دارند، برداشته است و اکنون هريک از آنها به ديگری به چشم يک رقيب نگاه می کند.

از سوی ديگر، انحلال نخستين شورای تهران، دو ماه مانده به برگزاری دومين دوره انتخابات اين شوراها، تاثيری منفی برجای گذاشته و بر پيچيدگی های موجود در روابط جبهه دوم خرداد که شورای شهر را به تمامی در اختيار داشت، افزوده است.

همين مناسبات پيچيده و نه چندان شفاف باعث شده است تا شورای هماهنگی گروه های جبهه دوم خرداد نتواند علی رغم رايزنی های فراوان، تا کنون به فهرست مشترکی دست يابد.

در همين حال، اعلام اين موضع که شورای هماهنگی گروه های جبهه دوم خرداد از هيچ يک از اعضای شورای منحل شده شهر تهران حمايت نخواهد کرد، بر شدت اختلافات افزوده است.

چنين تصميمی به ويژه برای حزب همبستگی، که دبير کلی آن بر عهده ابراهيم اصغرزاده، عضو جنجالی شورای منحل شده شهر تهران است، به هيچ عنوان خوشايند نيست.

در شورای منحل شده شهر، دو گروه موافق و مخالف محمد حسن ملک مدنی، شهردار بر کنار شده تهران، به رهبری ابراهيم اصغرزاده و محمد عطريانفر روزهايی پر ماجرا و پر از جنجال را پشت سر گذاشتند، اما در آستانه انتخابات به نظر می رسد اين رقابت و اختلاف شديد، از شورای شهر به شورای هماهنگی گروه های جبهه دوم خرداد منتقل شده است.

واکنش روزنامه های نزديک و وابسته به حزب همبستگی از جمله مردم سالاری، اعتماد و همبستگی نشانه ای از چنين فرآيندی است.

در عين حال، نمايندگان عضو فراکسيون همبستگی، برخلاف نظر فراکسيون مشارکت، حاضر نشدند به قيد دو فوريت طرحی که می خواست تعداد اعضای شورای شهر تهران را از 15 نفر به 31 نفر افزايش دهد، رای دهند.

انحلال نخستين شورای تهران، دو ماه مانده به برگزاری دومين دوره انتخابات اين شوراها، تاثيری منفی برجای گذاشته و بر پيچيدگی های موجود در روابط جبهه دوم خرداد که شورای شهر را به تمامی در اختيار داشت، افزوده است
حزب همبستگی، البته تنها به انتقاد شديد از کارگزاران سازندگی نپرداخته است و همزمان حملاتی را نيز متوجه جبهه مشارکت ايران اسلامی کرده است.

اين نخستين بار نيست که حزب همبستگی زبان به انتقاد از موتلفان خود در جبهه اصلاحات گشوده است.

اين حزب، که مواضعی ميانه روانه و گاه محافظه کارانه در درون جبهه اصلاحات دارد، تا پيش از آنکه ابراهيم اصغرزاده، جانشين محمد رضا راه چمنی دبير کل سابق حزب شود، حزبی به مراتب آرام تر بود که کمتر در مقابل ديگر گروه های اصلی جبهه دوم خرداد يعنی جبهه مشارکت، سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی، مجمع روحانيون و کارگزاران سازندگی می ايستاد و به ندرت لب به انتقاد از آنان می گشود.

اما انتخاب ابراهيم اصغرزاده به دبير کلی و انتشار روزنامه های متعدد از سوی اعضای آن، در شرايطی که احزاب عمده و بزرگ تری چون جبهه مشارکت فاقد حتی يک روزنامه اند، حزب همبستگی را به سهم خواهی بيشتر سوق داده است.

آنان اکنون زمزمه های قبلی خود در انتقاد از تلاش برخی از گروه ها برای ايفای نقش فرماندهی از سوی خود و تحميل نقش سرباز پياده به ديگر گروه های حاضر در جبهه دوم خرداد را با صدايی بلندتر تکرار می کنند و از فرا رسيدن "پاييز پدر سالار" سخن می گويند.

ابراهيم اصغرزداده که با حضور در ميان دانشجويان پيرو خط امام و فعال شدن در جريان اشغال سفارت آمريکا در 13 آبان 1358 حيات سياسی خود را آغاز کرد، چند سال قبل و هنگامی که گروهی از ديگر همراهان او در اشغال سفارت آمريکا، حزب مشارکت را تشکيل می دادند، برای تاسيس اين حزب دعوت به همکاری نشد.

به نظر می رسد که هم جبهه مشارکت و هم حزب کارگزاران که در صدد ائتلاف و تهيه فهرست مشترک برای نامزدهای شورای شهر تهران بود ه اند، تمايلی به حضور دوباره آقای اصغر زاده در شورای شهر ندارند
او در عوض به هيئت موسس حزب همبستگی پيوست و اکنون با دراختيارگرفتن سمت دبيرکلی، خواستار ايفای نقشی فعالتر در عرصه سياست ايران است، نقشی که وی در انتخابات رياست جمهوری سال 1380، به دليل رد صلاحيت امکان ايفای آن را نيافت.

با اين وجود، به نظر می رسد که هم جبهه مشارکت و هم حزب کارگزاران که در صدد ائتلاف و تهيه فهرست مشترک برای نامزدهای شورای شهر تهران بود ه اند، تمايلی به حضور دوباره آقای اصغر زاده در شورای شهر ندارند.

چنين رويکردی، به طور طبيعی مخالفت حزب همبستگی را به دنبال داشته و اين حزب را تشويق کرده که پيوندهای خود با برخی احزاب و تشکل های ديگر حاضر در جبهه دوم خرداد نظير حزب اسلامی کار و خانه کارگر را تقويت کند و توان خود برای مقابله با برنامه های گروه های رقيب را افزايش دهد.

در اين ميان، امکان حضور تعدادی از اعضای نهضت آزادی ايران و نيروهای ملی- مذهبی در رقابت های انتخاباتی، گروه های اصلاح طلب درون حاکميت را در مقابل گزينه های دشوارتر و پيچيده تری قرار داده است.

جناح محافظه کار که در انتخابات شوراها چندان فعال نيست، هر چند با حضور اين افراد آشکارا مخالفت کرده است، اما در عين حال اين نکته را نيز ناگفته نگذاشته است که اعضای نهضت آزادی و نيروهای ملی- مذهبی در شرايط مساعدی برای پيروزی در اين انتخابات در نزد افکار عمومی برخوردارند و حضور آنان، شکست گروه های جبهه دوم خرداد را رقم خواهد زد.

گرچه، هنوز روشن نيست که آيا پس از سال ها، بخشی از نيروهای خارج از قدرت، امکان عرضه خود و برنامه هايشان را به مردم خواهند يافت يا نه، اما اين نکته اکنون مشخص شده است که بر خلاف سال های قبل، گروه های پديد آورنده جبهه دوم خرداد، برای رسيدن به هماهنگی و همسويی در ميان خود با دشواری های بيشتری مواجه شده اند و اختلافات نهفته به طور روزافزونی پررنگ تر می شود.
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی
 
  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما