BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service

 گفت و گو 
همکاری با آژانس
عدم تعهد به قطعنامه
 ديدگاه 
تدبير سعودی؛
حلقه نجات
برای ايران؟
 از رسانه ها 
اميدهای
ملک عبدالله
به ايران

چالش هسته ای ايران


چالش هسته ای ايران

آمريکا از ايران چه می خواهد؟
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>


آمريکا از ايران چه می خواهد؟
 
:خبرهای روز
 
خرازی عليه سياسی شدن آژانس انرژی اتمی هشدار داد

وعده حضور خويشاوندان زهرا کاظمی در محاکمه قاتل وی

خانواده رفسنجانی و شايعه ثروتهای کلان

پايان محاکمه ايرانی متهم به جاسوسی در آلمان

تخفيف گمرکی برای خودروهای وارداتی به ايران

تدوين لايحه مبارزه با تروريسم در ايران

بار ديگر روزه سياسی

ايران نامزد دبيرکلی اوپک شد

آيت الله منتظری: اشغال سفارت آمريکا اشتباه بود

اعتراض به 'سانسور' سخنان خاتمی در صدا و سيما

گزارشهای ضد و نقيض از تيراندازی به سفارت بريتانيا

آرژانتين 2600 صفحه مدرک به دادگاه هادی سليمانپور داد

چهره بکهام را پوشاندند

دستيابی ايران و روسيه به توافق سريع 'بعيد است'

تيراندازی در کاخ دادگستری تهران

 
صفحه نخست > ايران 

گرينويچ 17:58 - 03/02/2003
 
نامه سحابی و واکنش متفاوت روسای سه قوه در ايران

 
جمشيد برزگر

آيت الله محمود هاشمی شاهرودی، رييس قوه قضاييه، يک روز پس از انتشار نامه مهدی کروبی، رييس مجلس درباره نامه سرگشاده عزت الله سحابی، از چهره های شاخص نيروهای ملی – مذهبی، به اين نامه پاسخ داد.

مهدی کروبی روز يکشنبه، دوم فوريه، در نامه ای به آيت الله هاشمی شاهرودی، ضمن تاثرانگيز و نگران کننده خواندن مضمون نامه عزت الله سحابی، از وی خواسته بود فرد يا افرادی مجرب و بی طرف را مامور پيگيری موارد مندرج درنامه آقای سحابی کند.

پاسخ رييس قوه قضاييه در حالی منتشر می شود که پيش از اين اخباری مبنی بر پيگيری نامه آقای سحابی از سوی رييس جمهوری و رييس مجلس منتشر شده بود.

اما اکنون با توجه به اهميت فراوان نامه عزت الله سحابی و پيامدهای عمده اين نامه، به نظر می رسد آيت الله هاشمی شاهرودی، پاسخی نه چندان دلگرم کننده به نامه رييس مجلس و طبيعتا نامه دادخواهانه آقای سحابی داده است.

آقای شاهرودی در پاسخ خود به مهدی کروبی نوشته است اگر آقای سحابی عليه قاضی يا ضابطان قوه قضاييه ادعايی داشت و در مراجع صالح مربوطه، اقامه شکايت و دعوا می کرد، بی شک رسيدگی لازم و عادلانه انجام می گرفت
او که خود يکی از مخاطبان نامه آقای سحابی بود، تنها هنگامی به اظهارات وی واکنش نشان داد که مخاطب نامه ديگری از سوی رييس مجلس قرار گرفت؛ با اين وجود، اين واکنش نمی تواند برای منتقدان رويه های جاری در قوه قضاييه، پاسخی درخور و قانع کننده تلقی شود.

آقای شاهرودی در پاسخ خود به مهدی کروبی نوشته است اگر آقای سحابی عليه قاضی يا ضابطان قوه قضاييه ادعايی داشت و در مراجع صالح مربوطه، اقامه شکايت و دعوا می کرد، بی شک رسيدگی لازم و عادلانه انجام می گرفت.

وی افزوده: "مناسب است به آقای مهندس سحابی توصيه گردد به جای نامه نگاری و انعکاس آن در مطبوعات، به دادگاه صالح شکايت نمايند."

آقای شاهرودی، در حالی به صورت غير مستقيم آقای سحابی را مخاطب قرار می دهد و به او توصيه می کند برای دادخواهی به قوه قضاييه رجوع کند که آقای سحابی در نامه اش اين قوه را به دليل آنچه که بر او گذشته مورد انتقاد قرار داده و به دليل بی سابقه بودن بازجويی ها در پنجاه سال اخير و نيز ادامه احضارها پس از آزادی، خواستار صدور حکم اعدام برای خود شده است.

او گفته که آماده است به زندان برود، ولی چون مطمئن است بازجويان در آنجا هم دست از سر او برنخواهند داشت، طالب اعدام خود است.

در عين حال، جواب آقای شاهرودی، بی اعتنايی آشکاری به دغدغه ای است که بارها از سوی منتقدان و نيز اصلاح طلبان درون حاکميت عنوان شده است.

در واقع، تاکيد آقای کروبی بر پيگيری مسايل مطرح شده در نامه آقای سحابی از سوی افراد بی طرف، نشان دهنده نگرانی عميق اصلاح طلبان از نفوذ طيفی از محافظه کاران تندرو در قوه قضاييه است که گفته می شود بخش امينتی و موازی با وزارت اطلاعات را در دستگاه قضايی شکل داده اند.

عزت الله سحابی، در نامه سرگشاده ای به روسای سه قوه مجريه، مقننه و قضاييه ضمن تشريح شکنجه ها و نحوه بازجويی ها در زمان بازداشت، فاش کرد که پس از آزادی به قيد وثيقه، همچنان از سوی تيم بازجويی احضار می شده است
پيش از اين، محمدرضا خاتمی، نايب رييس مجلس نيز گفته بود نامه عزت الله سحابی نشان می دهد جريان خودسری که دست به قتل های زنجيره ای زده بود، هنوز هم فعال است.

عزت الله سحابی، روز پنج شنبه گذشته 30 ژانويه، در نامه سرگشاده ای به روسای سه قوه مجريه، مقننه و قضاييه ضمن تشريح شکنجه ها و نحوه بازجويی ها در زمان بازداشت، فاش کرد که پس از آزادی به قيد وثيقه، همچنان از سوی تيم بازجويی احضار می شده است.

وی در پايان نامه خود نوشت که چاره ای به جز مراجعه به بازجويان نداشته و اکنون از سران سه قوه می خواهد وی را از فشارها و تعقيب هايی که آنها را غير قانونی خوانده، رها سازند.

انتشار اين نامه، بازتاب های فراوانی يافت و مضمون آن حتی از سوی معاون پارلمانی و حقوقی رييس جمهوری فاجعه و تکان دهنده خوانده شد.

رجبعلی مزروعی، سخنگوی فراکسيون مشارکت مجلس نيز در همين زمينه گفت: "وقتی نامه آقای سحابی را خواندم، از زنده بودن خود شرمسار شدم."

اکنون بايد ديد رييس جمهوری و رييس مجلس که قول پيگيری نامه آقای سحابی را داده اند، چگونه خواهند توانست در شرايطی که رييس قوه قضاييه، تنها آقای سحابی را به شکايت به دادگاه صالحه توصيه کرده و واکنشی به مضمون نامه او نشان نداده، وعده خود را عملی سازند؛ بويژه آنکه، نه محمد خاتمی و نه مهدی کروبی، هيچ ابزار موثری برای تاثير گذاری بر فرآيند تصميم گيری ها در قوه قضاييه ندارند و اين نکته را، در پرونده های مختلف گشوده شده در اين قوه آزموده اند.
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی
 
  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما