BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service

 گفت و گو 
همکاری با آژانس
عدم تعهد به قطعنامه
 ديدگاه 
تدبير سعودی؛
حلقه نجات
برای ايران؟
 از رسانه ها 
اميدهای
ملک عبدالله
به ايران

چالش هسته ای ايران


چالش هسته ای ايران

آمريکا از ايران چه می خواهد؟
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>


آمريکا از ايران چه می خواهد؟
 
:خبرهای روز
 
خرازی عليه سياسی شدن آژانس انرژی اتمی هشدار داد

وعده حضور خويشاوندان زهرا کاظمی در محاکمه قاتل وی

خانواده رفسنجانی و شايعه ثروتهای کلان

پايان محاکمه ايرانی متهم به جاسوسی در آلمان

تخفيف گمرکی برای خودروهای وارداتی به ايران

تدوين لايحه مبارزه با تروريسم در ايران

بار ديگر روزه سياسی

ايران نامزد دبيرکلی اوپک شد

آيت الله منتظری: اشغال سفارت آمريکا اشتباه بود

اعتراض به 'سانسور' سخنان خاتمی در صدا و سيما

گزارشهای ضد و نقيض از تيراندازی به سفارت بريتانيا

آرژانتين 2600 صفحه مدرک به دادگاه هادی سليمانپور داد

چهره بکهام را پوشاندند

دستيابی ايران و روسيه به توافق سريع 'بعيد است'

تيراندازی در کاخ دادگستری تهران

 
صفحه نخست > ايران 

گرينويچ 19:02 - 23/03/2003
 
محسن نوربخش، از آغاز انقلاب تا مرگ

محسن نوربخش در اکثر سال های بعد از انقلاب در پست های کليدی اقتصادی بوده است
محسن نوربخش در اکثر سال های بعد از انقلاب در پست های کليدی اقتصادی بوده است
 
مسعود بهنود

محسن نوربخش، از جمله جوانان ايرانی مشغول به تحصيل در دانشگاه های آمريکا بود که بعد از سقوط رژيم پادشاهی، وقتی تحصيلات خود را پايان داد، با دريافت دکترای اقتصاد به تهران برگشت.

او که از خانواده ای اهل تجارت و مذهبی اهل اصفهان بود، به دليل آشنائی با روحانيونی که به دنبال انقلاب وارد صحنه سياسی کشور شده بودند خيلی زود در مقامی کليدی قرار گرفت و توانست در بيست و سه سال گذشته خود را در همان وضعيت نگاه دارد.

اول بار نام محسن نوربخش زمانی بر زبان آمد که محمدعلی رجائی، اولين نخست وزير به مقابله با اولين رييس جمهور ابوالحسن بنی صدر رفت وعلی رضا صادق نوبری رييس انتخابی وی برای بانک مرکزی را که تحصيل کرده بانکداری در فرانسه بود نپذيرفت و به جای او نوربخش را قرار داد که در چند مقاله نظريات اقتصادی بنی صدر و تيم او را به نقد کشيده بود.

به اين ترتيب محسن نوربخش در دومين سال از تاسيس جمهوری اسلامی در مقام رياست بانک مرکزی قرار گرفت و تا دومين روز از سال 1382 وقتی که به مرگی ناگهانی از جهان رفت، همچنان در آن سمت بود. در اين فاصله، دوره ای به نمايندگی مجلس و پنج سالی را به عنوان وزير اقتصاد و معاون اقتصادی رييس جمهور هاشمی رفسنجانی گذراند اما باز به بانک مرکزی جمهوری اسلامی برگشت.

محسن نوربخش که در مجادله بين ابوالحسن بنی صدر و محمد علی رجائی هوادار نظريه نخست وزير بود که می خواست بانک مرکزی را همسو با دولت و به نوعی تحت کنترل دولت در آورد، در سال های بعد بر خلاف اين نظر اوليه خود، گام هائی در جهت استقلال بانک مرکزی از دولت برداشت که جز با حمايت رهبران روحانی امکان پذير نبود.

وی که هنگام مرگ 59 داشت يک بار به مقام نخست وزيری نزديک شد و يک بار نيز نام او به عنوان نامزد رياست جمهوری بر زبان ها جاری گشت و در در تمام اين سال ها در بخش اقتصادی باقی ماند و فعاليت سياسی وی منحصر شد به شرکت در تاسيس حزب کارگزاران سازندگی و عضويت شورای مرکزی آن که آن هم به دنبال زندانی شدن غلامحسين کرباسچی عملا منتفی گرديد.

در آبان سال 1360 که موضوع انتخاب نخست وزير به مسئله ای بين رييس جمهور خامنه ای و مجلس تبديل شده بود و اکثريت نمايندگان مجلس به پايداری محمد خاتمی نماينده اردکان علی اکبر ولايتی را که اولين انتخاب رييس جمهور جديد بود نپذيرفت و دومين پيشنهاد او محمد غرضی هم به مانع برخورد به نوشته هاشمی رفسنجانی در خاطرات خود "قرار شد دکتر محسن نوربخش رييس بانک مرکزی[ برای نخست وزيری] مطرح شود چون امام گفته اند که بهتر است حزبی نباشد که اتهام انحصار طلبی وارد نشود."
ولی سرانجام با انتخاب ميرحسين موسوی به بحرانی که در اولين روزهای رياست جمهوری علی خامنه ای بين مجلس و وی ايجاد شده بود پايان داده شد و نام محسن نوربخش بار ديگر زمانی به ميان آمد که گروه های سياسی به دنبال جانشينی برای هاشمی رفسنجانی می گشتند و اکثر اعضای دولت پس از نوميد شدن از شرکت حسن حبيبی و غلامحسين کرباسچی به فکر محسن نوربخش افتادند که حوادث بهار سال 1376 کار را به انتخاب محمد خاتمی کشاند.

دوران دشوار جنگ با عراق که سه سال آن کشور تحت محاصره اقتصادی آمريکا با کمبود شديد منابع ارزی پولی و ارزی برای تامين مايحتاج عمومی و نيازهای نظامی روبرو شده بود محسن نوربخش در جست و جوی دادن انضباطی به سياست های پولی کشور با دولت ميرحسين موسوی به اختلاف رسيد و جای خود را به جواد ايروانی داد که منتخب جناح چپ بود و خود با شرکت در انتخابات مجلس در فهرستی جا گرفت که نام هاشمی رفسنجانی در صدر آن بود و با 666 هزار رای از مردم تهران به مجلس رفت.

نوربخش با پايان جنگ و آغاز رياست جمهوری هاشمی رفسنجانی به عنوان وزير دارائی و امور اقتصادی وارد کابينه وی شد اما مجلس پنجم که جناح محافظه کار در آن اکثريت يافته بود وی را در مقام وزارت نپذيرفت و به فاصله چند دقيقه از سوی هاشمی رفسنجانی به معاونت اقتصادی رييس جمهور انتخاب شد، مقامی که چندی بعد با رفتن وی از پست های اجرائی حذف شد و نوربخش بار ديگر به رياست بانک مرکزی جمهوری اسلامی منصوب گرديد.

تحت رياست محسن نوربخش، بانک مرکزی جمهوری اسلامی هم دوران پائين آمدن روز به روز ارزش پول ملی ايران را تجربه کرد و هم در شش ساله آخر، دوران ثابت نگاه داشتن ارزش ريال در مقابل پول های معتبر جهانی. در هر دو دوره وی با شدت از سياست های پولی جمهوری دفاع کرد.

در دو سال اخير نوربخش از جانب هر دو جناح سياسی مورد انتقاد قرار گرفت. هواداران اصلاحات مايل بودند شخصی که هماهنگی بيشتری با سياست های اقتصادی دولت داشته باشد در آن مقام قرار گيرد و جناح محافظه کار هم به جهت تاکيد نوربخش بر سياست های کنترل حجم پول و انضباط پولی از وی راضی نبود.

به اعتقاد بسياری از ناظران سياسی تضاد بين سياست های دولت و بانک مرکزی به اوج خود رسيده بود و چنان که بارها شايع شد، نوربخش مجبور می شد پستی را که با مخالفت های مقطعی هر دو جناح سياسی کشور حفظ کرده بود ترک کند که در دومين روز فروردين مرگ به سراغش آمد و به علت سکته قلبی درگذشت.
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی
 
  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما