BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service

 گفت و گو 
همکاری با آژانس
عدم تعهد به قطعنامه
 ديدگاه 
تدبير سعودی؛
حلقه نجات
برای ايران؟
 از رسانه ها 
اميدهای
ملک عبدالله
به ايران

چالش هسته ای ايران


چالش هسته ای ايران

آمريکا از ايران چه می خواهد؟
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>


آمريکا از ايران چه می خواهد؟
 
:خبرهای روز
 
خرازی عليه سياسی شدن آژانس انرژی اتمی هشدار داد

وعده حضور خويشاوندان زهرا کاظمی در محاکمه قاتل وی

خانواده رفسنجانی و شايعه ثروتهای کلان

پايان محاکمه ايرانی متهم به جاسوسی در آلمان

تخفيف گمرکی برای خودروهای وارداتی به ايران

تدوين لايحه مبارزه با تروريسم در ايران

بار ديگر روزه سياسی

ايران نامزد دبيرکلی اوپک شد

آيت الله منتظری: اشغال سفارت آمريکا اشتباه بود

اعتراض به 'سانسور' سخنان خاتمی در صدا و سيما

گزارشهای ضد و نقيض از تيراندازی به سفارت بريتانيا

آرژانتين 2600 صفحه مدرک به دادگاه هادی سليمانپور داد

چهره بکهام را پوشاندند

دستيابی ايران و روسيه به توافق سريع 'بعيد است'

تيراندازی در کاخ دادگستری تهران

 
صفحه نخست > ايران 

گرينويچ 14:32 - 28/05/2003
 
عفو بين الملل: نقض حقوق بشر در ايران ادامه دارد

گزارش عفو بين الملل به پرسش های پی پاسخ پيرامون قتل های زنجيره ای اشاره می کند
گزارش عفو بين الملل به پرسش های پی پاسخ پيرامون قتل های زنجيره ای اشاره می کند
 
"سازمان عفو بين الملل"، گروه مدافع حقوق بشر، می گويد که وضعيت حقوق بشر در ايران به ميزان قابل توجهی بدتر شده و بر تنش های سياسی و اجتماعی در داخل ايران افزوده شده است.

عفو بين الملل روز چهارشنبه در گزارش سالانه خود می گويد که ده ها نفر زندانی سياسی دستگير شده و گروهی ديگر هم از قبل بدون محاکمه يا پس از انجام محاکمات ناعادلانه در حبس های بلند مدت قرار داشته اند و برخی از آنان به وکيل يا اعضای خانواده خود دسترسی ندارند.

در اين گزارش همچنين آمده است: آزادی بيان در ايران همچنان توسط قوه قضايی محدود می شود و ده ها نفر از روزنامه نگاران و روشنفکران بازداشت شده اند.

طبق گزارش عفو بين الملل، دست کم 113 نفر، از جمله زندانيانی که به حبس های بلند مدت محکوم شده بودند، در سال 2002 اعدام شدند و بسياری از اين اعدام ها در ملاء عام صورت گرفته و بعضی از آنها از طريق سنگسار بوده است.

اين گزارش با اشاره به رقابت ميان اصلاح طلبان وفادار به محمد خاتمی رييس جمهور و محافظه کاران، می گويد که در اين سال تنش های سياسی و اجتماعی افزايش يافته است و در همين حال بيکاری افزايش يافته و تقاضا برای آزادی های اجتماعی بيشتر شده است
اين گزارش با اشاره به رقابت ميان اصلاح طلبان وفادار به محمد خاتمی رييس جمهور و محافظه کاران، می گويد که در اين سال تنش های سياسی و اجتماعی افزايش يافته است و در همين حال بيکاری افزايش يافته و تقاضا برای آزادی های اجتماعی بيشتر شده است.

عفو بين الملل افزوده که اين تقاضاها در اعتراضات دانشجويی در ماه اکتبر گذشته به دنبال محکوميت هاشم آغاجری، مدرس دانشگاه تجلی يافت.

اين سازمان می افزايد: قوه قضاييه ايران در پاسخ به انتقادهای سياسی و اجتماعی آزادی بيان را به طور فزاينده ای محدود کرده است، از جمله دستگيری های خودسرانه، تحت پيگرد قرار دادن دانشجويان، نويسندگان، استادان دانشگاه، نمايندگان مجلس و اصلاح طلبان برجسته با انگيزه سياسی و تعطيل کردن نشريات اصلاح طلب.

"محاکمه های ناعادلانه، به ويژه درمورد اين افراد و همچنين شکنجه و اخذ اعترافات تلويزيونی هنوز گزارش می شود و قوه قضاييه از مجازات مرگ و شلاق در مورد پرونده های مربوط به آزادی بيان، استفاده کرده است."


محاکمه های ناعادلانه، به ويژه درمورد اين افراد و همچنين شکنجه و اخذ اعترافات تلويزيونی هنوز گزارش می شود و قوه قضاييه از مجازات مرگ و شلاق در مورد پرونده های مربوط به آزادی بيان، استفاده کرده است
عفو بين الملل
در بخش ديگری از اين گزارش به پرسش های بی پاسخ پيرامون قتل های زنجيره ای 1998 اشاره شده که به اعضای خودسر وزارت اطلاعات نسبت داده شد و در جريان آن سه نويسنده و دو فعال سياسی به قتل رسيدند، و آمده است که دری نجف آبادی، وزير سابق اطلاعات، از شهادت دادن در اين پرونده معاف شده است.

در بخش "حمله به آزادی بيان" در اين گزارش به محکوميت حبس يوسفی اشکوری، روحانی محقق و روزنامه نگار، و همچنين پرونده ملی مذهبی ها و هاشم آغاجری اشاره شده است و در بخشی تحت عنوان شکنجه و بدرفتاری، از سيامک پورزند، روزنامه نگار سابق که به يازده سال حبس محکوم شده و همچنين علی افشاری از رهبران تشکل دانشجويی تحکيم وحدت، از نمونه های افراد شکنجه ديده نام برده شده است.

عفو بين الملل همچنين از عدم اجازه دولت ايران برای اعزام هياتی از اين گروه به همراه مقامات اتحاديه اروپا که برای گفتگو درباره حقوق بشر از ا يران بازديد کردند، انتقاد کرده است.
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی
 
  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما