BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service

 گفت و گو 
همکاری با آژانس
عدم تعهد به قطعنامه
 ديدگاه 
تدبير سعودی؛
حلقه نجات
برای ايران؟
 از رسانه ها 
اميدهای
ملک عبدالله
به ايران

چالش هسته ای ايران


چالش هسته ای ايران

آمريکا از ايران چه می خواهد؟
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>


آمريکا از ايران چه می خواهد؟
 
:خبرهای روز
 
خرازی عليه سياسی شدن آژانس انرژی اتمی هشدار داد

وعده حضور خويشاوندان زهرا کاظمی در محاکمه قاتل وی

خانواده رفسنجانی و شايعه ثروتهای کلان

پايان محاکمه ايرانی متهم به جاسوسی در آلمان

تخفيف گمرکی برای خودروهای وارداتی به ايران

تدوين لايحه مبارزه با تروريسم در ايران

بار ديگر روزه سياسی

ايران نامزد دبيرکلی اوپک شد

آيت الله منتظری: اشغال سفارت آمريکا اشتباه بود

اعتراض به 'سانسور' سخنان خاتمی در صدا و سيما

گزارشهای ضد و نقيض از تيراندازی به سفارت بريتانيا

آرژانتين 2600 صفحه مدرک به دادگاه هادی سليمانپور داد

چهره بکهام را پوشاندند

دستيابی ايران و روسيه به توافق سريع 'بعيد است'

تيراندازی در کاخ دادگستری تهران

 
صفحه نخست > ايران 

گرينويچ 16:55 - 30/06/2003
 
لباس شخصی يا خودسر؟ مساله فقط اين نيست!

گروه های فشار يا لباس شخصی ها در حاشيه تجمع های اعتراض آميز حضور يافته و به ضرب و شتم معترضان می پردازند
گروه های فشار يا لباس شخصی ها در حاشيه تجمع های اعتراض آميز حضور يافته و به ضرب و شتم معترضان می پردازند
 
جمشيد برزگر

درحالی که چهره های محافظه کار و مقامات قضايی در جمهوری اسلامی، با صراحت ازمجازات قاطع دانشجويان و کسانی که به جرم شرکت در نا آرامی های اعتراض آميز هفته های گذشته در شهرهای مختلف ايران دستگير شده اند سخن می گويند، بحث بر سر نقش و مجازات گروهی ديگر از حاضران در اين درگيری ها که از آنان به عنوان "لباس شخصی ها" ياد می شود، همچنان در ابهام ادامه دارد.

نيروهای لباس شخصی، که از آنان با اسامی ديگری نظير انصار حزب الله و گروه های فشار نيز نام برده می شود، همزمان با دستگيری دانشجويان، به موضوعی موازی برای مباحث پس از نا آرامی ها بدل شده اند، اما به نظر می رسد اين امر، تنها در حوزه های کلامی و تلاش برای تعيين ماهيت و عملکرد آنها باقی مانده و اقدامی عملی برای بازداشت آنان صورت نگرفته است.

بحران فروکش کرد، مساله لباس شخصی ها فراموش شد!

گرچه پس از آغاز دور تازه اعتراضات از بيستم خردادماه گذشته و بويژه پس از حمله به خوابگاه طرشت دانشگاه علامه طباطبايی (تهران)، بار ديگر مشاجرات بر سر نقش لباس شخصی ها بالا گرفت و بسياری از مقامات حکومتی به محکوم کردن اقدامات آنها پرداختند، اما اکنون با فروکش کردن اين اعتراضات، خبری از محاکمه و يا بازداشت اين عده به گوش نمی رسد.

در مقابل، به نظر می رسد، همچون آنچه در روزهای پس از حمله به کوی دانشگاه در 18 تير 1378 روی داد، نوعی مجادله کلامی برای تعيين مصاديق لباس شخصی ها بين محافظه کاران و اصلاح طلبان درون حاکميت در گرفته است.

سخنان روز دوشنبه، 9 تير جانشين عقيدتی – سياسی نيروی انتظامی و اظهارات محسن آرمين، نماينده تهران در مجلس، نمونه روشنی از اين وضعيت است.

لباس شخصی يا خودسر؟

به گفته جانشين عقيدتی سياسی نيروی انتظامی، اين نيرو با افرادی كه خارج از قواره ‌های بسيج، سپاه و نيروی انتظامی بوده، خودسر باشند و بدون داشتن ماموريت بخواهند كاری انجام دهند، برخورد خواهد كرد.

وی به ايسنا گفته است لباس شخصی يک كلمه‌ ساختگی نادرست است و بهتر است به جای آن گفته شود افراد خودسر.

اما محسن آرمين، نماينده تهران در مجلس تاکيد کرده که تعبير خودسر را برای افراد لباس شخصی مهاجم به تجمعات نمی پسندد.

به گفته وی، نمی توان اقدامات افرادی را كه به صورت سازمان يافته عمل می ‌كنند و در تمامی حوادث اجتماعی حاضرند و مستقل از هر قانونی عمل می ‌كنند و رعب و وحشت ايجاد می ‌كنند، اقدام خودسرانه خواند.

مصونيت آهنين

به هر روی، نتيجه اين مجادله کلامی، دست کم تا امروز آن بوده است که بسياری از افرادی که دانشجويان و نمايندگان اصلاح طلب با دادن نشانی ها، از حضور آنان در متن درگيری ها و تهاجمات خبر داده اند، از هر گونه پيگرد قضايی در امان بمانند.

اين درحالی است که در موج تازه بازداشت ها، به گفته دادستان کل کشور نزديک به 4 هزار نفر بازداشت شده اند.

در اين ميان تنها، يک استثنا وجود داشت. پس از حمله به خوابگاه طرشت، که دانشجويان آن را با حمله به کوی دانشگاه در 18 تير قابل مقايسه دانستند، دستگاه قضايی از بازداشت سعيد عسکر، کسی که سه سال پيش به اتهام ترور سعيد حجاريان محاکمه و محکوم شده بود، و چند تن از همراهان وی خبر داد.

پس از مدتی گفته شد که وی و 4 نفر ديگر که دستگير شده اند، تحت بازجويی قرار دارند وبه زودی محاکمه خواهند شد.

اما در متن اظهار نظرها و خبرهای مربوط به محاکمه بازداشت شدگان حوادث اخير، کمترين اشاره ای به بازداشت و مجازات طيف ديگر حاضر در درگيری ها نشده است.

دستگاه قضايی تحت کنترل محافظه کاران، در حالی سخن از تعيين مصاديق لباس شخصی ها يا نيروهای خودسر و برخورد قاطع با آنان می گويد که برخی از نمايندگان اصلاح طلب و نيز فعالان جنبش های دانشجويی با صراحت از عاملان حمله به تجمعات و خوابگاه های دانشجويی نام می برند.

نتيجه چنين وضعيتی آن بوده است که گروه های فشار، وابسته و يا مورد حمايت دست کم طيفی از حاکميت قلمداد شده اند که با اتکا به همين حمايت، از هر گونه پاسخگويی در امان بوده اند.

اين حمايت چنان پردامنه بوده که حتی اصرار کسانی چون محمد خاتمی، رييس جمهوری، مهدی کروبی، رييس مجلس و شمار چشمگيری از نمايندگان و دانشجويان برای پايان بخشيدن به حضور لباس شخصی ها در تجمعات و اعتراضات، موثر واقع نشده است.

هميشه در صحنه!

تداوم همين رويکرد در ساليان اخير باعث شده است هرگونه تجمع و يا حتی مراسم سخنرانی به دليل حضور لباس شخصی ها، به طور بالقوه به عرصه ای برای درگيری و خشونت بدل شود.

دامنه اين امر تا آنجا بوده است که حتی نمايندگان مجلس را هم در بر گرفته و در موارد متعدد همين افراد (لباس شخصی ها) از برگزاری جلسات سخنرانی نمايندگان جلوگيری کرده و در مواردی نيز نمايندگان مجلس را مورد ضرب و شتم قرار داده اند.

با اين همه، هيچ يک از اين موارد تا کنون منجر به آن نشده است که لباس شخصی ها علايمی را دريافت کنند که بر اساس آن ناگزير شوند تغييری در رويکردها و عملکردهای خود پديد آورند.

امری که می تواند همزمان با عميق تر و تند تر شدن خواسته ها و مطالبات بی پاسخ مانده موجود در جامعه، همچون آتشی زير خاکستر، پنهان بماند و در هر اعتراض و تجمعی، زبانه هايش را آشکار سازد.
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی
 
  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما