BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service

 گفت و گو 
همکاری با آژانس
عدم تعهد به قطعنامه
 ديدگاه 
تدبير سعودی؛
حلقه نجات
برای ايران؟
 از رسانه ها 
اميدهای
ملک عبدالله
به ايران

چالش هسته ای ايران


چالش هسته ای ايران

آمريکا از ايران چه می خواهد؟
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>


آمريکا از ايران چه می خواهد؟
 
:خبرهای روز
 
خرازی عليه سياسی شدن آژانس انرژی اتمی هشدار داد

وعده حضور خويشاوندان زهرا کاظمی در محاکمه قاتل وی

خانواده رفسنجانی و شايعه ثروتهای کلان

پايان محاکمه ايرانی متهم به جاسوسی در آلمان

تخفيف گمرکی برای خودروهای وارداتی به ايران

تدوين لايحه مبارزه با تروريسم در ايران

بار ديگر روزه سياسی

ايران نامزد دبيرکلی اوپک شد

آيت الله منتظری: اشغال سفارت آمريکا اشتباه بود

اعتراض به 'سانسور' سخنان خاتمی در صدا و سيما

گزارشهای ضد و نقيض از تيراندازی به سفارت بريتانيا

آرژانتين 2600 صفحه مدرک به دادگاه هادی سليمانپور داد

چهره بکهام را پوشاندند

دستيابی ايران و روسيه به توافق سريع 'بعيد است'

تيراندازی در کاخ دادگستری تهران

 
صفحه نخست > ايران 

گرينويچ 16:37 - 10/07/2003
 
روزنامه های تهران: 19 تير

 
در حالی که برای دومين روز متوالی روزنامه های مستقل و هوادار اصلاحات از چاپ گزارش های مربوط به اعتراض های دانشجوئی و رويدادهای 18 تير منع شده اند روزنامه های محافظه کار در گزارش ها و مقالات خود ادعا کرده اند که در دو روز گذشته هيچ حادثه ای در کشور رخ نداده و تلاش های اصلاح طلبان و مخالفان از سوی مردم بدون پاسخ مانده است.

ياس نو تنها روزنامه ای که برای اصلاح طلبان باقی مانده، در مقاله ای با اشاره به دستور مقامات امنيتی برای سکوت در مورد 18 تير يادآور شده که روزنامه های محافظه کار بدون اعتنائی به اين دستور به گزارش های خود عليه دانشجويان و اصلاح طلبان ادامه داده اند.

وحيد پوراستاد در مقاله ياس نو با عنوان "معذرت می خواهيم" از اين که نتوانسته اند جز تاريخ روزنامه که در بالای صفحه اول درج است هيچ کلمه ای درباره روز 18 تير بنويسند و ويژه نامه ها و صفحات متعددی را حذف کرده اند از مردم پوزش خواسته است.

عضو شورای سردبيری ياس نو با اشاره به گزارش های مفصل کيهان، رسالت و سياست روز عليه دانشجويان و اصلاح طلبان، نوشته شايد اين روزنامه ها می دانند که الزامات شامل حال آنها نمی شود و هرچه را دوست داشته باشند می توانند بنويسند اما اگر روزنامه های اصلاح طلب ا پايشان را اندکی جلوتر بگذارند به شديد ترين مجازات ها محکوم می شوند.

رسالت با نقل سخنی از هاشمی رفسنجانی که گفته است تحليل آمريکائی ها غلط از کار درآمد و حادثه ای در 18 تير رخ نداد در سرمقاله خود نوشته 18 تير هم روز ديگری است مانند همه 9000 روز عمر جمهوری اسلامی.

آفتاب يزد مصاحبه مطبوعاتی رهبران انجمن های دانشجوئی را در خبر کوتاهی منعکس کرد و از زبان مهدی حبيبی عضو شورای مرکزی دفتر تحکيم وحدت نوشته ما با وجود دستگيری ها مطالبات دانشجويان را پی گيری می کنيم و آن را مطالبات مردم می دانيم.

خبر کوتاهی در آفتاب يزد تنها اطلاعی است که روزنامه های آخر هفته تهران از تعطيل دانشگاه تهران داده اند.

آفتاب يزد نوشته تعطيل دانشگاه تهران بعد از آن اتفاق افتاد که مسوولان دانشگاه زير فشار مقامات امنيتی با اعتصاب غذا و تحصن دانشجويان منتخب دانشگاه در جا مخالفت کردند.

انجمن اسلامی دانشجويان دانشگاه های تهران در اعلاميه ای تعطيل اين دانشگاه را خدشه دار کردن استقلال دانشگاه خوانده و گفته اند روز 18 تير با اين اقدامات از صفحه تاريخ پاک نخواهد شد.

جمهوری اسلامی روزنامه صبح نوشته که آرامش روز 18 تير نشانه بی اعتنائی مردم به مخالفان جمهوری اسلامی است که در انتظار نا آرامی هائی در اين روز تبليغات وسيعی کرده بودند.

در حالی که روزنامه های کشور در دو روز گذشته نامه دانشجويان را به کوفی عنان دبيرکل سازمان ملل منعکس نکردند کيهان و جمهوری اسلامی در گزارش هائی ادعا کرده اند که اعضای دفتر تحکيم وحدت اين نامه را تکذيب کرده اند.

به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی در حالی که بيشتر اعضای شورای مرکزی دفتر تحکيم وحدت در زندان هستند انتشار اين نامه نمی تواند قانونی و نظر همگی دانشجويان باشد.

روزنامه های آخر هفته تهران از نامه دبيرکل جبهه مشارکت به رييس جمهور خاتمی خبر داده اند که در آن نوشته شده که نهادهای موازی با وزارت اطلاعات با زير فشار گذاشتن دستگيرشدگان اخير مشغول پرونده سازی برای 60 نفر فعال سياسی برای برخورد با آنها هستند.

محمد رضا خاتمی در اين نامه فاش کرده که اخراج شدگان از وزارت اطلاعات پس از افشای پرونده قتل های زنجيره ای در اين دستگاه های موازی با وزارت اطلاعات مشغول کار شده اند.

ياس نو در سرمقاله خود تاکيد کرده که رفتارهای خلاف قانون با متهمان سياسی، گرفتن اقرار در زندان های انفرادی و وارد آوردن فشار به خانواده های بازداشت شدگان و بالاخره گرفتن تک نويسی از آنها در مورد فعالان سياسی بخشی از کار نهادی است که از اخراج شدگان از وزارت اطلاعات تشکيل شده است.

کيهان در پاسخ گوئی به نامه محمد رضا خاتمی، در سرمقاله خود، بدون اشاره به ادعاهای نايب رييس مجلس نوشته جبهه دوم خرداد از هم پاشيده و اصولگرايان مشغول به حاشيه راندن افراطی ها هستند.

به نوشته عليرضا ملکيان نامه دبيرکل جبهه مشارکت از نمونه های افراطی گری اصلاح طلبان است که با گروه های ديگر مانند نهضت آزادی و ملی - مذهبی ها همصدا هستند.

رسالت در مقاله ای مضمون سرمقاله کيهان را تکرار کرده و از اختلاف اصولگرايان و ديگر اعضای جبهه اصلاحات خبر داده و آن را "روند جدائی و روند عقلانيت" خوانده است.

امير محبيان در مقاله رسالت جبهه مشارکت و سازمان مجاهدين انقلاب را افراطی های دوم خرداد توصيف کرده و نوشته آنها با هياهو قصد دارند که چهره های سياسی اصولگرا را منفعل و خانه نشين کنند و به دفتر تحکيم دموکراسی و جبهه جمهوری خواهان نزديک شوند.

مصطفی تاج زاده در مقاله ای در ياس نو از ضعف مدل جمهوری اسلامی نوشته و يادآور شده که در حالی که موضع رسمی جمهوری اسلامی حمايت از همه پرسی در عراق بر اساس هر نفر يک رای است ولی همين رهمنود را در مورد ايران نمی پسندند و با آن مخالفت می کنند.

به نوشته معاون سابق وزارت کشور شايد همين دوگانگی است که موجب شده تا متحدان عراقی ايران هم در آن کشور اعلام دارند که الگوی جمهوری اسلامی را برای کشور خود قبول ندارند.

روزنامه های آخر هفته تهران در گزارش هائی از سفر رييس آژانس بين المللی انرژی اتمی به ايران همراه با عکس هائی از ديدار وی با رييس جمهور بدون پرداختن به محتوای مذاکرات البرادعی در تهران نوشته اند که رييس جمهوری هياهوهای عليه فعاليت های هسته ای کشور را مغرضانه خوانده است.

به نوشته انتخاب وزير دفاع جمهوری اسلامی با اشاره به واکنش آمريکا در برابر آزمايش موشک های شهاب 3 گفته است که آمريکا از اين عصبانيت بميرد.

در ادامه گزارش های روزنامه های تهران درباره مرگ لاله و لادن دوقلوهای ايرانی اعتماد در گزارشی خواستار رسيدگی به علت مرگ آن ها شده و از اعتراض جراحان ايرانی به عمل پزشگان سنگاپوری خبر داده است.

سعيد دهقان در گزارش اعتماد به متخصصان عالی رتبه جراحی ايرانی که در سراسر جهان مشهورند اشاره کرده و پرسيده چرا با وجود گزارش پزشگان آلمانی که با عمل جراحی لاله و لادن مخالف بودند آن دو به همراهی يک همسايه و يک همکلاس بدون حضور نمايندگان دولت ايران راهی سنگاپور شدند.

به نوشته اعتماد لاله و لادن اگر می دانستند به طور قطع از اين عمل زنده به در نمی آيند تن به جداسازی نمی دادند و تازه از نظر حقوقی اگر اطلاع هم می داشتند باز نه رضايت آنها بلکه نظر متخصصان برای انجام عمل جراحی شرط بود که در اين مورد کسب نشد.
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی
 
  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما