BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service

 گفت و گو 
همکاری با آژانس
عدم تعهد به قطعنامه
 ديدگاه 
تدبير سعودی؛
حلقه نجات
برای ايران؟
 از رسانه ها 
اميدهای
ملک عبدالله
به ايران

چالش هسته ای ايران


چالش هسته ای ايران

آمريکا از ايران چه می خواهد؟
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>


آمريکا از ايران چه می خواهد؟
 
:خبرهای روز
 
خرازی عليه سياسی شدن آژانس انرژی اتمی هشدار داد

وعده حضور خويشاوندان زهرا کاظمی در محاکمه قاتل وی

خانواده رفسنجانی و شايعه ثروتهای کلان

پايان محاکمه ايرانی متهم به جاسوسی در آلمان

تخفيف گمرکی برای خودروهای وارداتی به ايران

تدوين لايحه مبارزه با تروريسم در ايران

بار ديگر روزه سياسی

ايران نامزد دبيرکلی اوپک شد

آيت الله منتظری: اشغال سفارت آمريکا اشتباه بود

اعتراض به 'سانسور' سخنان خاتمی در صدا و سيما

گزارشهای ضد و نقيض از تيراندازی به سفارت بريتانيا

آرژانتين 2600 صفحه مدرک به دادگاه هادی سليمانپور داد

چهره بکهام را پوشاندند

دستيابی ايران و روسيه به توافق سريع 'بعيد است'

تيراندازی در کاخ دادگستری تهران

 
صفحه نخست > ايران 

گرينويچ 16:58 - 16/07/2003
 
ابهام تازه درباره وضع حقوق بشر در ايران

زهرا کاظمی، خبرنگار و عکاس کانادايی ايرانی الاصل که پس از بازداشت در ايران به طور مشکوکی درگذشت
زهرا کاظمی، خبرنگار و عکاس کانادايی ايرانی الاصل که پس از بازداشت در ايران به طور مشکوکی درگذشت
 
مسعود بهنود

مرگ مشکوک زهرا کاظمی خبرنگارعکاس ايرانی – کانادائی در زندان جمهوری اسلامی و لغو سفر گزارشگر آزادی بيان سازمان ملل متحد به ايران، بار ديگر نگاه جهانيان را متوجه وضعيت حقوق بشر در ايران کرد.

استفان هاشمی، پسر خانم کاظمی که تنها بازمانده وی محسوب می شود، درخواست کرده است که جسد مادرش برای کالبد شکافی به کانادا حمل شود
بنا به اطلاعاتی که رييس کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس ايران در اختيار خبرنگاران قرار داده است، زهرا کاظمی که توسط دادستانی تهران در روز 23 ژوئن دستگير شده بود، دو روز بعد در حالی به وزارت اطلاعات تحويل داده شد که در وضعيت نامناسب جسمی قرار داشت و در حالت اغما به بيمارستان سپاه پاسداران منتقل گرديد و در آن جا درگذشت.

گفته می شود مقامات دادستانی تهران دستگاه های دولتی را تشويق به انتشار خبر سکته مغزی زهرا کاظمی کرده اند و همزمان با احضار سفير ايران در کانادا به وزارت خارجه آن کشور و پی گيری مقامات کانادائی از سرنوشت تبعه خود، با دريافت اجازه نامه ای از مادر زهرا کاظمی، قصد داشته اند جسد وی را در گورستانی در تهران دفن کنند.

بنا بر اخباری که در روزنامه های چهارشنبه تهران منتشر شده، کميسيون تحقيق دولت مانع از دفن جسد خانم کاظمی شده است.

پزشکی قانونی در گزارشی به هيات دولت تسليم شده، تاکيد کرده است که جمجمه خانم کاظمی در چندجا شکستگی دارد.

استفان هاشمی، پسر خانم کاظمی که تنها بازمانده وی محسوب می شود، درخواست کرده است که جسد مادرش برای کالبد شکافی به کانادا حمل شود.

استفان 26 ساله که از قرار معلوم سه روز پس از دستگيری مادرش از آن باخبر شده، در مصاحبه با يکی از نشريات فارسی زبان خارج کشور مدعی شده مدرکی با امضای دو پزشک بيمارستان بقيه الله تهران در دست دارد که شکسته شدن جمجمه مادرش را تائيد کرده اند.

وی بر همين اساس خواستار آن شده که جسد خانم کاظمی برای کالبد شکافی به کانادا منتقل شود.

زهرا کاظمی 54 ساله خبرنگارعکاس آزاد مجله رستوورسو سه ماه قبل برای تهيه گزارش هائی از عراق به منطقه خاورميانه سفر کرد و در حالی که در صدد تهيه رواديد سفر به ترکمنستان بود در تهران با نا آرامی های دانشجويان برخورد کرد و هنگام دستگيری، مشغول عکسبرداری از تحصن خانواده دانشجويان زندانی در مقابل زندان اوين بود.

بنا به اطلاعاتی که رييس کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس ايران در اختيار خبرنگاران قرار داده است، زهرا کاظمی که توسط دادستانی تهران در روز 23 ژوئن دستگير شده بود، دو روز بعد در حالی به وزارت اطلاعات تحويل داده شد که در وضعيت نامناسب جسمی قرار داشت و در حالت اغما به بيمارستان سپاه پاسداران منتقل گرديد و در آن جا درگذشت
محسن ميردامادی رييس کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس روز دوشنبه در حالی خبر از آغاز بررسی ماجرای مرگ خانم کاظمی در مجلس داد که رييس جمهور خاتمی نيز در نامه ای به چهار وزير کابينه دستور رسيدگی به اين ماجرا و کشف حقيقت را صادر کرده است.

روزنامه تندرو کيهان که زير نظر رهبر جمهوری اسلامی اداره می شود روز دوشنبه از دستور رييس جمهور انتقاد کرد و موضوع کشته شدن يک تبعه کانادا را امری بی اهميت شمرد و از رييس دولت خواست که به جای آن، دستور دهد به وضع مردم فقير و ساکن مناطق دور کشور رسيدگی شود.

به نظر می رسد گروه های تندرو، نگران تکرار حادثه قتل های پائيز سال 77 هستند که توسط گروهی از ماموران امنيتی و اطلاعاتی برنامه ريزی و اجرا شد اما در نتيجه پی گيری و پافشاری محمد خاتمی، وزارت اطلاعات طی اطلاعيه ای اين امر را پذيرفت.

سال 77 به دنبال انتشار اعلاميه وزارت اطلاعات در مورد قتل هائی که يک ماه کشور را به وحشت فرو برده بود، چند عضو عالی رتبه اطلاعاتی دستگير شدند و چهار ماه بعد اعلام گرديد معاون سابق وزارت اطلاعات و عامل اصلی قتل ها در زندان خودکشی کرده، وزير اطلاعات نيز مجبور به استعفا شد.

يک هفته پيش از آشکار شدن ماجرای مرگ خانم زهرا کاظمی که دادستانی تهران را به خاطر بازداشت اوليه خانم کاظمی در معرض اتهام قرار داده است، دبيرکل جبهه مشارکت در نامه ای به رييس جمهور، خبر از سامان گرفتن دوباره ماموران اخراجی از وزارت اطلاعات داده و خواستار آن شده بود که قبل از آن که دير شود، برای جراحی اين غده سرطانی دست به کار گردد.

به نظر می رسد گروه های تندرو، نگران تکرار حادثه قتل های پائيز سال 77 هستند که توسط گروهی از ماموران امنيتی و اطلاعاتی برنامه ريزی و اجرا شد اما در نتيجه پی گيری و پافشاری محمد خاتمی، وزارت اطلاعات طی اطلاعيه ای اين امر را پذيرفت
گروهی که از آنها به عنوان نهادهای موازی با وزارت اطلاعات سخن می رود در سه سال گذشته به عنوان ضابطين دادگستری به دستگيری روزنامه نگاران و فعالان سياسی پرداختند و متهم به بازجوئی های خلاف قانون، زيرفشار قرار دادن خانواده زندانيان، گرفتن اعتراف از آنها و شکنجه و آزار ناراضيان شده اند.

مرگ مشکوک ناراضيان در زندان های جمهوری اسلامی سابقه ای دراز دارد که مشهورترين آن ها سعيدی سيرجانی نويسنده ناراضی در سال 74 است که اخبار کمی در مورد آن منتشر شد.

نهادهای مدافع حقوق بشر از تعداد بيشتری از فعالان سياسی و هواداران گروه های مخالف جمهوری اسلامی خبر می دهند که بدون محاکمه و يا زير شکنجه در زندان های جمهوری اسلامی کشته شده اند که هرگز خبر درباره آنها داده نشده است.

استفان کاظمی در مصاحبه با يکی از روزنامه های فارسی زبان کاناد گفته است که قصد دارد با کمک وکيلان مدافع و دولت کانادا قاتلان مادر خود را شناسائی کند.

ممکن است نوری که مرگ مشکوک خانم زهرا کاظمی بر عملکرد گروه موسوم به "نهادهای موازی اطلاعات" تابانده، رهبران جمهوری اسلامی را به فکر اندازد که از وسعت عمل اين گروه بکاهند و چه بسا به دادن قربانيانی از ميان چهره های مشخص آن رضايت دهند.
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی
 
  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما