BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service

 گفت و گو 
همکاری با آژانس
عدم تعهد به قطعنامه
 ديدگاه 
تدبير سعودی؛
حلقه نجات
برای ايران؟
 از رسانه ها 
اميدهای
ملک عبدالله
به ايران

چالش هسته ای ايران


چالش هسته ای ايران

آمريکا از ايران چه می خواهد؟
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>


آمريکا از ايران چه می خواهد؟
 
:خبرهای روز
 
خرازی عليه سياسی شدن آژانس انرژی اتمی هشدار داد

وعده حضور خويشاوندان زهرا کاظمی در محاکمه قاتل وی

خانواده رفسنجانی و شايعه ثروتهای کلان

پايان محاکمه ايرانی متهم به جاسوسی در آلمان

تخفيف گمرکی برای خودروهای وارداتی به ايران

تدوين لايحه مبارزه با تروريسم در ايران

بار ديگر روزه سياسی

ايران نامزد دبيرکلی اوپک شد

آيت الله منتظری: اشغال سفارت آمريکا اشتباه بود

اعتراض به 'سانسور' سخنان خاتمی در صدا و سيما

گزارشهای ضد و نقيض از تيراندازی به سفارت بريتانيا

آرژانتين 2600 صفحه مدرک به دادگاه هادی سليمانپور داد

چهره بکهام را پوشاندند

دستيابی ايران و روسيه به توافق سريع 'بعيد است'

تيراندازی در کاخ دادگستری تهران

 
صفحه نخست > ايران 

گرينويچ 16:45 - 20/07/2003
 
نماينده تهران خواستار برکناری قاضی مرتضوی شد

در پی فوت خانم کاظمی، انتقادات بسياری از قاضی مرتضوی شده است
در پی فوت خانم کاظمی، انتقادات بسياری از قاضی مرتضوی شده است
 
محسن آرمين، نماينده تهران در مجلس ايران، روز يکشنبه با اشاره به نقش سعيد مرتضوی، دادستان تهران، در دستگيری زهرا کاظمی - که به علت ضربه مغزی در حال بازداشت درگذشت - خواستار برکناری و محاکمه وی شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران، آقای آرمين گفت که در دو هفته گذشته علاوه بر مرگ خانم کاظمی، چندين روزنامه نگار و رهبران جنبش دانشجويی دستگير شده اند و "اکنون نشريات ما از بيم توقيف به دست قاضی مرتضوی به روزی افتاده اند که تيتر اول خود را به دستور او تنظيم می کنند."

نماينده تهران ضمن اشاره به اين نکته که در هفته اخير تنها يک نام (قاضی مرتضوی) بيشتر از ديگران به چشم می خورد، ماجرای دستگيری و بازجويی از خانم کاظمی را اين گونه بيان کرد: "زهرا کاظمی، خبرنگار تبعه کانادا، روز دوم تير در مقابل زندان اوين و هنگامی كه مشغول گرفتن عكس از تجمع خانواده‌ های بازداشت شدگان بود با ضرب و شتم دستگير می‌شود."


اکنون نشريات ما از بيم توقيف به دست قاضی مرتضوی به روزی افتاده اند که تيتر اول خود را به دستور او تنظيم می کنند
محسن آرمين
"قاضی مرتضوی به جای رعايت حريم خبرنگاری، توجه به آبرو و حيثيت كشور و بهانه ندادن به مخالفان نظام و برخورد با ماموران متخلف كه اين خبرنگار را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند حكم بازداشت وی را صادر می‌كند. پس از دو روز بازجويی به دليل نامعلومی وی را به نيروی انتظامی تحويل می‌دهند."

آقای آرمين در ادامه گفت: "زهرا كاظمی به بازجويان نيروی انتظامی می‌گويد كه به هنگام بازجويی در دادستانی به‌ويژه از ناحيه‌ سر مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. بعد از ظهر همان روز وی به دستور مرتضوی به دادستانی اوين عودت داده می‌شود و پس از چند ساعت قاضی مرتضوی از وزارت اطلاعات می‌خواهد او را تحويل بگيرد. به گفته مقامات وزارت اطلاعات، اين وزارت اعلام می‌كند بازداشت وی ضرورتی ندارد... اما قاضی مرتضوی نمی‌پذيرد و وزارت را ملزم به تحويل گرفتن وی می‌كند."


زهرا كاظمی به هنگام بازجويی ابراز ناراحتی می‌كند. پنجم تيرماه ساعت 12 شب وی را به بيمارستان منتقل می‌كنند و ساعت 6 صبح روز ششم، حالش وخيم شده، به علت خونريزی مغزی به كما می‌رود و دچار مرگ مغزی می‌شود. علت خونريزی ضربه مغزی و شكستگی جمجمه تشخيص داده می‌شود. وقتی خانواده متهم به زندان مراجعه می‌كنند ديگر از ادعای جاسوسی وی خبری نيست. تنها چيزی كه می‌شنوند اين است كه برويد وی را از بيمارستان ببريد
محسن آرمين
او افزود: "زهرا كاظمی به هنگام بازجويی ابراز ناراحتی می‌كند. پنجم تيرماه ساعت 12 شب وی را به بيمارستان منتقل می‌كنند و ساعت 6 صبح روز ششم، حالش وخيم شده، به علت خونريزی مغزی به كما می‌رود و دچار مرگ مغزی می‌شود. علت خونريزی ضربه مغزی و شكستگی جمجمه تشخيص داده می‌شود. وقتی خانواده متهم به زندان مراجعه می‌كنند ديگر از ادعای جاسوسی وی خبری نيست. تنها چيزی كه می‌شنوند اين است كه برويد وی را از بيمارستان ببريد."

به گفته آقای آرمين، زهرا كاظمی تا روز 19 تيرماه علی‌رغم مرگ مغزی زير دستگاه تنفس مصنوعی نگه‌داری مي‌شود و پس از اين تاريخ مرگ وی اعلام می شود. " قاضی مرتضوی پس از درگذشت وی، خارج از حيطه‌ مسووليت و بدون اطلاع به وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی، مديركل رسانه‌های خارجی اين وزارت را احضار می‌كند و از وی می‌خواهد طی مصاحبه‌ای فوت وی را به علت سكته مغزی اعلام كند. وی پس از مصاحبه‌ مديركل مذكور چند بار با خبرگزاری تماس می‌گيرد تا خبر مصاحبه را سريعا مخابره كنند. به گفته خانواده‌ زهرا كاظمی، دادستانی اصرار بر دفن سريع وی داشته است."

نماينده اصلاح طلب تهران تاکيد کرد: "من می دانم قاضی مرتضوی در سطحی نيست که بتواند بدون پشتوانه دست به چنين اقدامی بزند... اگر ما در برابر اين خودسری ها سکوت کنيم، فردا با فاجعه ای مانند قتل های زنجيره ای رو به رو خواهيم شد."

او خطاب به هيات پيگيری علت مرگ خانم کاظمی، که قرار است روز دوشنبه نتيجه کار آن منتشر شود، پرسش هايی را مطرح کرد و خواستار پاسخگويی به آنها شد، از جمله اين که بايد معلوم شود که چرا قاضی مرتضوی مدير کل وزارت ارشاد را احضار و موظف به مصاحبه می کند؟ چرا قاضی مرتضوی اجازه نمی دهد وزير اطلاعات خود درباره علت فوت و اعلام آن بررسی کند؟ چرا او پس از درگذشت خانم کاظمی، دستور شناسايی عاملان مرگ او را نمی دهد؟

در همين حال مهدی کروبی رييس مجلس، روز يکشنبه گفت که بنا به گزارشی که از سوی هيات پيگيری به رييس جمهوری ارائه شده است، حتمی بودن ضربه مغزی خانم کاظمی تاييد می شود.

وی گفت که بايد با هر کسی که جرم و تخلفی انجام داده طبق قانون و بارعايت همه ضوابط برخورد شود.

در روز های گذشته، انجمن دفاع از آزادی مطبوعات ايران نيز در بيانيه های جداگانه ای خواستار برکناری و محاکمه سعيد مرتضوی دادستان تهران و آزادی روزنامه نگاران زندانی شده بود.

اين انجمن روز چهارشنبه شانزدهم ژوئيه، با صدور دو بيانيه هشدار داد که اگر روزنامه نگاران بازداشت شده سريعا آزاد نشوند و روند برخورد با مطبوعات متوقف نشود، روزنامه نگاران را دعوت به يک روز اعتصاب خواهد کرد.

وزير ارشاد در مجلس

احمد مسجد جامعی، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی، به همراه چند تن از مقامات ديگر روز يکشنبه گزارشی در مورد آنچه منجر به مرگ خانم کاظمی شد به کميسيون فرهنگی ارائه کرد.

فاطمه راکعی، نماينده مجلس، پس از اين جلسه به ايسنا گفت که بر اساس آنچه در اين گزارش آمده بود، شخص قاضی مرتضوی طی تماسی با محمد حسين خوشوقت، معاون رسانه های خارجی وزارت ارشاد، وی را به دادستانی فرا خوانده و از او خواسته است نامه تايپ شده ای مبنی بر اينکه "علت مرگ زهرا کاظمی سکته مغزی بوده است" امضا کند.

خانم راکعی گفت که پس از اطلاع وزير ارشاد از اين اقدام، وی رييس جمهور را در جريان اين امر قرار می دهد و سپس محمد خاتمی، هيات متشکل از چهار وزير را مسئول پيگيری اين موضوع می کند و طبق اعلام چندين تيم پزشکی علت مرگ خونريزی بر اثر ضربه مغزی بوده است نه سکته مغزی.
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی
 
  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما