BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service

 گفت و گو 
همکاری با آژانس
عدم تعهد به قطعنامه
 ديدگاه 
تدبير سعودی؛
حلقه نجات
برای ايران؟
 از رسانه ها 
اميدهای
ملک عبدالله
به ايران

چالش هسته ای ايران


چالش هسته ای ايران

آمريکا از ايران چه می خواهد؟
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>


آمريکا از ايران چه می خواهد؟
 
:خبرهای روز
 
خرازی عليه سياسی شدن آژانس انرژی اتمی هشدار داد

وعده حضور خويشاوندان زهرا کاظمی در محاکمه قاتل وی

خانواده رفسنجانی و شايعه ثروتهای کلان

پايان محاکمه ايرانی متهم به جاسوسی در آلمان

تخفيف گمرکی برای خودروهای وارداتی به ايران

تدوين لايحه مبارزه با تروريسم در ايران

بار ديگر روزه سياسی

ايران نامزد دبيرکلی اوپک شد

آيت الله منتظری: اشغال سفارت آمريکا اشتباه بود

اعتراض به 'سانسور' سخنان خاتمی در صدا و سيما

گزارشهای ضد و نقيض از تيراندازی به سفارت بريتانيا

آرژانتين 2600 صفحه مدرک به دادگاه هادی سليمانپور داد

چهره بکهام را پوشاندند

دستيابی ايران و روسيه به توافق سريع 'بعيد است'

تيراندازی در کاخ دادگستری تهران

 
صفحه نخست > ايران 

گرينويچ 17:16 - 20/07/2003
 
قاضی مرتضوی تحت فشار

آرمين (چپ) خواستار برکناری قاضی مرتضوی شد
آرمين (چپ) خواستار برکناری قاضی مرتضوی شد
 
صادق صبا

قاضی مرتضوی که در سال های اخير حکم توقيف بسياری از روزنامه ها را صادر کرد و ده ها نفر از روزنامه نگاران و فعالان سياسی منتقد را به زندان فرستاده، حال خود شديدا تحت فشار قرار گرفته است.

نماينده تهران خواستار برکناری قاضی مرتضوی شد - اينجا را کليک کنيد

اتهامی که درباره مرگ زهرا کاظمی خبرنگار ايرانی الاصل تبعه کانادا به او نسبت داده می شود بسيار جدی است و اگر اثبات شود می تواند رسوايی بزرگی برای جمهوری اسلامی ايجاد کند.


او (قاضی مرتضوی) پس از درگذشت خانم کاظمی مدير کل رسانه های خارجی وزارت ارشد را احضار کرد و از او خواسته که طی مصاحبه ای فوت وی را به علت سکته مغزی اعلام کند
محسن آرمين
از اظهارات روز يکشنبه محسن آرمين، نماينده تهران در مجلس، چنين بر می آيد که سعيد مرتضوی به طور مستقيم يا غيرمستقيم مسئول کشته شدن اين خبرنگار در حال بازداشت است.

آقای آرمين همچنين قاضی مرتضوی را متهم کرد که او بعد از مرگ خانم کاظمی سعی کرد که از راه های مختلف آن را يک سکته مغزی معمولی جلوه دهد.

نماينده تهران که نطق پيش از دستور او به طور مستقيم از راديو تهران پخش می شد، گفت که قاضی مرتضوی بايد پاسخ دهد که چرا زهرا کاظمی را بازداشت کرده و به چه استنادی او را متهم به جاسوسی کرده است.

آقای آرمين در ادامه قاضی مرتضوی را متهم کرد که او پس از درگذشت خانم کاظمی مدير کل رسانه های خارجی وزارت ارشاد را احضار کرد و از او خواسته که طی مصاحبه ای فوت وی را به علت سکته مغزی اعلام کند.

آقای آرمين همچنين گفت که آقای مرتضوی سپس شخصا چند بار با خبرگزاری رسمی کشور تماس گرفت و از آن خواست که گزارش کند مرگ خانم کاظمی طبيعی بوده است.

نايب رييس کميسيون امنيت ملی مجلس در ادامه افزود که سعيد مرتضوی چون قاضی عادلی نيست بايد برکنار و محاکمه شود.

او با انتقاد از کسانی که قاضی مرتضوی را به عنوان دادستان تهران منصوب کرده اند گفت که چرا با وجود قضات شريف و باتجربه در قوه قضاييه، جوانی که احکامش در دوران قضاوت بدون استثنا نقض شده و در دادگاه انتظامی قضات به دليل تخلفات متعدد محکوم شده بايد به مقام دادستانی ارتقاء يابد.

آقای آرمين البته تاکيد کرد که قاضی مرتضوی در سطحی نيست که بتواند بدون پشتوانه دست به چنين اقداماتی بزند.

وی به مقامات جمهوری اسلامی هشدار داد که اگر جلوی قاضی مرتضوی گرفته نشود ممکن است فاجعه قتل های زنجيره ای بار ديگر تکرار شود. نطق آقای آرمين با تاييد نمايندگان اصلاح طلب و اعتراض نمايندگان محافظه کار رو به رو شد. ديدگاه ها درباره قاضی مرتضوی در بيرون از مجلس هم مشابه است.

در هفته گذشته عباس عبدی در نامه ای که از زندان به بيرون فرستاد قاضی مرتضوی را متهم کرد که با اعمال فشار بر او و تهديد خانواده اش او را مجبور کرده که ديدگاه هايش را عوض کند.

انجمن دفاع از آزادی مطبوعات نيز اخيرا با صدور بيانيه ای قاضی مرتضوی را متهم کرد که مرتکب تخلفات جدی شده و خوستار محاکمه او شد.

ولی حاميان آقای مرتضوی در روزهای اخير به دفاع از او برخاسته اند. روزنامه کيهان وابسته به جناح تندرو حاکميت نمايندگان مخالف قاضی مرتضوی را متهم کرد که با انتقاد از او می خواهند جلوی بازداشت شدن خود توسط اين قاضی را بگيرند.

امير محبيان از نويسندگان اصلی روزنامه محافظه کار رسالت انتقادات از مرتضوی را بخشی از ماشين تبليغاتی راديکال های دوم خرداد برای حذف قاضی مرتضوی دانست. او در عين حال تاييد کرد که پاسخ قاضی مرتضوی به انتقادات درباره نقش او درکشته شدن خبرنگار کانادايی می تواند به پرسش های افکار عمومی پاسخ دهد.

يکی از انجمن های دانشجويی وابسته به محافظه کاران نيز با محکوم کردن انتقادات اخير از مرتضوی او را تنها قاضی ای دانست که در مقابل تمام تحريکات ايستاده است.

قاضی مر تضوی در گذشته نيز بارها مورد انتقاد شديد قرار گرفته است ولی به نظر می رسد با توجه به اينکه در سطوح بالای قدرت از او پشتيبانی می شود و در سال های اخير خدمات زيادی به جناح محافظه کار انجام داده برکناری او کار آسانی نباشد.
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی
 
  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما