BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service

 گفت و گو 
همکاری با آژانس
عدم تعهد به قطعنامه
 ديدگاه 
تدبير سعودی؛
حلقه نجات
برای ايران؟
 از رسانه ها 
اميدهای
ملک عبدالله
به ايران

چالش هسته ای ايران


چالش هسته ای ايران

آمريکا از ايران چه می خواهد؟
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>


آمريکا از ايران چه می خواهد؟
 
:خبرهای روز
 
خرازی عليه سياسی شدن آژانس انرژی اتمی هشدار داد

وعده حضور خويشاوندان زهرا کاظمی در محاکمه قاتل وی

خانواده رفسنجانی و شايعه ثروتهای کلان

پايان محاکمه ايرانی متهم به جاسوسی در آلمان

تخفيف گمرکی برای خودروهای وارداتی به ايران

تدوين لايحه مبارزه با تروريسم در ايران

بار ديگر روزه سياسی

ايران نامزد دبيرکلی اوپک شد

آيت الله منتظری: اشغال سفارت آمريکا اشتباه بود

اعتراض به 'سانسور' سخنان خاتمی در صدا و سيما

گزارشهای ضد و نقيض از تيراندازی به سفارت بريتانيا

آرژانتين 2600 صفحه مدرک به دادگاه هادی سليمانپور داد

چهره بکهام را پوشاندند

دستيابی ايران و روسيه به توافق سريع 'بعيد است'

تيراندازی در کاخ دادگستری تهران

 
صفحه نخست > ايران 

گرينويچ 17:41 - 12/08/2003
 
نه اصلاح انتخابات، نه رفع تبعيض و نه منع شکنجه

شورای نگهبان سه مصوبه مهم اصلاح طلبان را رد کرده است
شورای نگهبان سه مصوبه مهم اصلاح طلبان را رد کرده است
 
شورای نگهبان در تازه ترين جلسه خود، سه مصوبه نمايندگان مجلس ايران، شامل لايحه اصلاح قانون انتخابات مجلس، لايحه پيوستن ايران به کنوانسيون محو کليه اشکال تبعيض عليه زنان، و طرح پيوستن به کنوانسيون منع شکنجه را غير شرعی و غير قانونی خواند و رد کرد.

کنوانسيون رفع تبعيض از زنان (به نقل از سايت شورای فرهنگی اجتماعی زنان ايران) - کليک کنيد

طرح الحاق دولت جمهوری اسلامی ايران به كنوانسيون منع شكنجه

هر سه مصوبه از جنجالی ترين مصوبات مجلس ششم محسوب می شوند و تصويب آنها در مجلس با مخالفت گسترده محافظه کاران روبرو شده بود.

لايحه اصلاح قانون انتخابات مجلس که با هدف کاهش جهت گيری های جناحی شورای نگهبان در ارزيابی صلاحيت داوطلبان نمايندگی مجلس و فراهم کردن زمينه مشارکت گروه های مختلف سياسی در انتخابات توسط دولت ارائه شده بود، در کنار لايحه تبيين اختيارات رييس جمهور، يکی از دو لايحه ای بود که سال قبل اصلاح طلبان برای احيای روند اصلاحات جمهوری اسلامی طراحی و ارائه کردند.

مصوبات مجلس در صورتی که به تاييد شورای نگهبان نرسد و مجلس نيز حاضر به اصلاح آن طبق خواسته شورای نگهبان نباشد، برای تعيين تکليف به مجمع تشخيص مصلحت نظام می رود که آن شورا نيز دارای گرايشات محافظه کارانه است و در بسياری موارد نظر شورای نگهبان را بر نظر مجلس ترجيح داده است
اصلاح طلبان در مجلس و دولت هشدار داده بودند اگر اين لوايح در شورای نگهبان تاييد نشود، آنها از قدرت کناره گيری خواهند کرد.

محمد خاتمی رييس جمهور، ضمن حمايت مکرر از دولايحه مذکور، چند هفته قبل و در حرکتی هشدار آميز گفت اگر شورای نگهبان اين لوايح را تاييد نکند، مايل نيست اين لوايح برای تعيين تکليف نهايی به مجمع تشخيص مصلحت نظام ارسال شود.

شورای نگهبان هنوز نظر خود را درباره لايحه تبيين اختيارات رييس جمهور اعلام نکرده است.

مصوبات مجلس در صورتی که به تاييد شورای نگهبان نرسد و مجلس نيز حاضر به اصلاح آن طبق خواسته شورای نگهبان نباشد، برای تعيين تکليف به مجمع تشخيص مصلحت نظام می رود که آن شورا نيز دارای گرايشات محافظه کارانه است و در بسياری موارد نظر شورای نگهبان را بر نظر مجلس ترجيح داده است.

شورای نگهبان روز سه شنبه دوازدهم اوت در بيانيه ای که به مناسبت رد اين مصوبات منتشر کرده، با اشاراتی گنگ، ايرادهايی به اين مصوبه تغيير قانون انتخابات مجلس و دو مصوبه ديگر گرفته و از جمله در مورد لايحه تغيير قانون انتخابات نوشته است: قبلا شورای نگهبان مواردی را که نياز به تغيير داشت به مجلس گوشزد کرده اما مجلس تنها برخی از آنها را اصلاح کرده و بسياری موارد همچون قبل باقی مانده است.

شورای نگهبان طبق قانون اساسی ناظر بر انتخابات است اما اين شورا نظارت خود را استصوابی (نامحدود و بی نياز از ارائه استدلال در تصميم گيری ها) می خواند و اصلاح طلبان اين نظارت را مقيد به قانون و محدود توصيف می کنند.

اصلاح طلبان می گويند شورای نگهبان در بررسی صلاحيت داوطلبان، جناحی عمل می کند و با رد صلاحيت داوطلبان غير محافظه کار، زمينه حضور گروه های مختلف سياسی را در انتخابات مسدود می کند
ناظران می گويند شورای نگهبان آن دسته از مواد لايحه اصلاح قانون انتخابات مجلس را که محدوديتی برای نوع نظارت شورای نگهبان قايل شده، خلاف قانون اساسی معرفی کرده است.

حاميان شورای نگهبان نيز از ماه ها قبل، در روزنامه ها و رسانه های خود، تبليغات گسترده ای را عليه لايحه مذکور آغاز کرده و از جمله می گويند اگر اين لايحه تاييد شود، دشمنان جمهوری اسلامی می توانند در انتخابات شرکت کنند و به مجلس راه يابند.

اصلاح طلبان نيز متقابلا می گويند شورای نگهبان در بررسی صلاحيت داوطلبان، جناحی عمل می کند و با رد صلاحيت داوطلبان غير محافظه کار، زمينه حضور گروه های مختلف سياسی را در انتخابات مسدود می کند.

به نظر می رسد رد اين لايحه بار ديگر موجی از مناقشات سياسی را بين گروه های اصلاح طلب و محافظه کار به راه خواهد انداخت.

وقوع نا آرامی های چند هفته پيش که در آنها برپايی همه پرسی برای تغيير نوع حکومت درخواست شده بود، اندکی از مناقشات جناحی درون حاکميت ايران کاسته بود.

نه رفع تبعيض، نه منع شکنجه

شورای نگهبان در مورد لايحه الحاق ايران به کنوانسيون محو کليه اشکال تبعيض عليه زنان نيز اعلام کرده است: "اين لايحه ضمن موارد مغاير با شرع اسلام، مورد اشاره در بند الف ماده واحده مصوبه و مرجع تشخيص آن را مشخص نکرده است تا اظهارنظر در مورد آن صورت گيرد."

نمايندگان در مصوبه خود تصريح کرده بودند که ايران در مورد برخی بندهای کنوانسيون که قابل اجرا در جمهوری اسلامی نباشد حق عدم اجرا را برای خود محفوظ می دارد. اما شورای نگهبان با اشاره به آن بخش از کنوانسيون که می گويد حق شرط هايی که با هدف و منظور اين کنوانسيون سازگار نباشد پذيرفته نخواهد شد گفته است در نتيجه ايران ملزم به رعايت آن موارد نيز می شود، لذا الحاق دولت ايران به اين کنوانسيون خلاف شرع تشخيص داده شد.

اين شورا در بيانيه خود در مورد دلايل رد طرح الحاق ايران به کنوانسيون منع شکنجه نيز اين گونه استدلال کرده که "الحاق دولت به اين کنوانسيون در موارد متعدد باعث افزايش هزينه عمومی می باشد که طريق جبران آن مشخص نشده و لذا مغاير اصل 75 قانون اساسی است."

اصل 75 قانون اساسی که مورد استناد شورای نگهبان قرار گرفته اما اين شورا توضيحی در مورد آن در بيانيه اش نداده می گويد: "طرح های قانونی و پيشنهادها و اصلاحاتی که نمايندگان درخصوص لوايح قانونی عنوان می کنند و به تقليل درآمد عمومی يا افزايش هزينه های عمومی می انجامد، در صورتی قابل طرح در مجلس است که در آن طريق جبران کاهش درآمد يا تامين هزينه جديد نيز معلوم شده باشد."

اگرچه شورای نگهبان اين ايراد را به طرح مصوب مجلس گرفته که در آن برای دولت هزينه تراشی جديد شده و راه های تامين آن تعريف نشده، اما خود اين شورا نيز حداقل در بيانيه اش توضيح نداده پيوستن به کنوانسيون منع شکنجه در جمهوری اسلامی چگونه و به چه ميزان برای دولت هزينه ايجاد خواهد کرد.
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی
 
  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما