BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service

 گفت و گو 
همکاری با آژانس
عدم تعهد به قطعنامه
 ديدگاه 
تدبير سعودی؛
حلقه نجات
برای ايران؟
 از رسانه ها 
اميدهای
ملک عبدالله
به ايران

چالش هسته ای ايران


چالش هسته ای ايران

آمريکا از ايران چه می خواهد؟
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>


آمريکا از ايران چه می خواهد؟
 
:خبرهای روز
 
خرازی عليه سياسی شدن آژانس انرژی اتمی هشدار داد

وعده حضور خويشاوندان زهرا کاظمی در محاکمه قاتل وی

خانواده رفسنجانی و شايعه ثروتهای کلان

پايان محاکمه ايرانی متهم به جاسوسی در آلمان

تخفيف گمرکی برای خودروهای وارداتی به ايران

تدوين لايحه مبارزه با تروريسم در ايران

بار ديگر روزه سياسی

ايران نامزد دبيرکلی اوپک شد

آيت الله منتظری: اشغال سفارت آمريکا اشتباه بود

اعتراض به 'سانسور' سخنان خاتمی در صدا و سيما

گزارشهای ضد و نقيض از تيراندازی به سفارت بريتانيا

آرژانتين 2600 صفحه مدرک به دادگاه هادی سليمانپور داد

چهره بکهام را پوشاندند

دستيابی ايران و روسيه به توافق سريع 'بعيد است'

تيراندازی در کاخ دادگستری تهران

 
صفحه نخست > ايران 

گرينويچ 17:09 - 01/09/2003
 
به خاطر چند قطعه الماس

در سايت تجارت الماس شيوه ای تازه برای خريد آسان الماس تبليغ می شد
در سايت تجارت الماس شيوه ای تازه برای خريد آسان الماس تبليغ می شد
 
گرداننده يک سايت اينترنتی تجاری در ايران، به اتهام کلاه برداری از کسانی که قصد سرمايه گذاری و کسب درآمد از طريق اينترنت را داشته اند بازداشت شده است.

ايسنا، خبرگزاری دانشجويان ايران، روز دوشنبه يکم سپتامبر گزارش داد که "گرداننده سايت های فارسی تجارت الماس در اصفهان دستگير شد."

شرکت بين المللی که سايت ايرانی تجارت الماس خود را شاخه ای از آن معرفی می کرد، در سايت اينترنتی خود مدعی شده که در يکصد کشور جهان با شيوه ای مشابه در حال فروش الماس و رساندن سود به اعضا می باشد
ايسنا اين شخص را "ح" معرفی کرده و گفته است وی که سايت الماس ايران را اداره می کرد در شهر اصفهان دستگير شده و بازجويی از او در مراجع قضائی در جريان است.

روش کار اين سايت که به "تجارت شبکه ای" معروف است، به اين صورت است که شخص ضمن اينکه از محصولات شرکت اصلی خريد می کند، مشتريان تازه ای نيز به شبکه معرفی می کند و به ازای هريک از مشتريان تازه، درصدی سود دريافت می کند. اين سود می تواند به نسبت تعداد مشتريانی که هر فرد به شبکه معرفی می کند، افزايش يابد.

طبق گزارش ها، در ماه های گذشته تعداد زيادی از کاربران اينترنت در ايران، به ويژه جوانان، به عضويت اين شبکه در آمده و بسياری از دوستان و بستگان خود را نيز به اميد دريافت سود، تشويق به عضويت در شبکه مذکور و خريد الماس به صورت قسطی کرده بودند.

روزنامه همشهری، اواسط ماه مه گزارش داد که حدود 180 هزار جوان ايرانی در شبکه "تجارت الماس" سرمايه گذاری و رقمی در حدود 26 ميليون دلار به حساب های بانکی متعلق به گردانندگان سايت واريز کرده اند.

روزنامه همشهری در گزارش خود متذکر شده بود که اين 26 ميليون دلار از ايران خارج شده است.

در تعداد قابل ملاحظه ای از وبلاگ های متعلق به ايرانی ها نيز اخبار و گزارش هايی در مورد افرادی که پول خود را در اختيار اين شبکه گذاشته و اکنون دچار مشکل شده اند منتشر شده است.

گردانندگان سايت تجارت الماس، اين سايت را بخشی از يک شبکه تجاری بين المللی معرفی کرده بودند که به گفته آنها در سطح بين المللی، با شيوه ای آسان، امکان خريد تدريجی (قسطی) الماس و کسب سود از طريق پيدا کردن خريداران تازه را برای مشتريانی که با اميد کار کمتر و درآمد بيشتر وارد بازار می شوند فراهم کند.

شرکت بين المللی که سايت تجارت الماس خود را شاخه ای از آن معرفی می کرد، در سايت اينترنتی خود مدعی شده که در يکصد کشور جهان با شيوه ای مشابه در حال فروش الماس و رساندن سود به اعضا می باشد.

اين شرکت نامی از کشورهای عضو نياورده اما در ميان زبان هايی که در سايت آن وجود دارد، زبان فارسی نيز موجود است.

در بخش معرفی اين سايت آمده است: "ما در ..... براين باوريم كه هر زنى استحقاق داشتن يك قطعه نفيس الماس را دارد. ما اين رويا را به حقيقت تبديل مى كنيم. سيستم پاداش مشترى امكان صاحب شدن يك قطعه نفيس الماس را ميسر مى نمايد. اين ويژگى منحصر به فرد ..... مى باشد. كه روياى زنان را حقيقى مى سازد."

نمونه های ديگر

طبق گزارش ها، سايت تجارت الماس تنها شرکت اينترنتی نيست که تجارت شبکه ای و بازاريابی از طريق عضو يابی را در دستور کار خود قرار داده است.

روزنامه همشهری، اواسط ماه مه گزارش داد که حدود 180 هزار جوان ايرانی در شبکه "تجارت الماس" سرمايه گذاری و رقمی در حدود 26 ميليون دلار به حساب های بانکی متعلق به گردانندگان سايت واريز کرده اند
در ميان سايت هايی که اين شيوه تجارت را در پيش گرفته اند، حتی يک سايت وجود دارد که قصد خود از اين کار را گسترش فرهنگ و ترويج مذهب معرفی کرده است.

اين سايت کالاهايی از سفرهای گردشی و زيارتی گرفته تا ديسک های کامپيوتری بازی و کتاب و خودکار و خودنويس را در معرض فروش گذاشته و شرط عضويت در آن، يک بار خريد در ابتدای ورود و معرفی خريداران تازه پس از تاييد عضويت است.

در اين سايت اعلام شده که سقف درآمد اعضا می تواند تا چند ميليون تومان در ماه افزايش يابد، آن هم بدون نياز به سرمايه گذاری بزرگ!

برخی از اين گونه تاجران اينترنتی حتی خود را از ايجاد سايت اينترنتی بی نياز ديده و در وبلاگ های شخصی مشغول تجارت هستند که هيچ گونه نيازی به ثبت رسمی ندارد.

موج دستگيری تاجران الماس

طبق گزارش ها، نارضايتی سرمايه گذاران در شبکه تجارت الماس از نحوه کار اين شبکه و شکايت هرکس از کسی که واسطه او در پيوستن به تجارت الماس بوده، موجی از بازداشت ها را در ماه ها و هفته های اخير به راه انداخته که اکنون به بازداشت مسئولان اصلی اين شبکه منجر شده است.

در برخی از سايت ها اعلام شده که سقف درآمد اعضا می تواند تا چند ميليون تومان در ماه افزايش يابد، آن هم بدون نياز به سرمايه گذاری بزرگ
ايسنا در گزارش روز دوشنبه خود در مورد بازداشت مسئول اين شبکه نوشته است: اين آخرين دستگيری از موج گسترده دستگيری عليه بازاريابان اين نوع تجارت است كه به شدت از سوی مقامات انتظامی و خصوصا بخش های بخش مبارزه با جرايم اينترنتی تحت پيگرد قرار گرفته و طی چند هفته اخير تعداد زيادی از سران اين تجارت دستگير شده ‌اند.

بر اساس اين گزارش، سايت‌ اينترنتی تجارت الماس نيز از چند هفته قبل از كار افتاده بود.

ماموران قضائيی گفته اند فعاليت علنی اين تجارت از ميان رفته است و مبارزه با بقايای آن به شدت ادامه خواهد داشت.

تکرار يک تجربه تلخ

چند سال قبل نيز گروه های کثيری از مردم به اميد دريافت سود، سرمايه های خود را در اختيار شرکت هايی قرار دادند که به شرکت های مضاربه ای (نوعی قرارداد همکاری تجاری اسلامی) معروف بودند و به سرمايه گذاران سودهايی تا 50 درصد در سال می پرداختند.

اين شرکت ها اگرچه در ابتدا سودی تا چندين برابر بانک ها به سرمايه گذاران پرداخت می کردند اما بعدها در پرداخت سودهای کلان دچار مشکل شدند، برخی ورشکست، برخی با باقی مانده پول های مردم فراری و برخی نيز توسط مقام های قضايی بازداشت و سپس محاکمه شدند اما نهايتا بسياری از سرمايه گذاران که مردم عادی بودند، سرمايه های خود را برای هميشه از دست دادند.
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی
 
  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما