'اعتصاب غذای' یک زندانی در ایران

نیروهای امنیتی در اهواز

محمد حسن فلاحیه، خبرنگار ایرانی، که تقریبا یکسال و نیم پیش به دلیل تهیه گزارش از اعتراضات خیابانی اقلیت عرب ایرانی در شهر اهواز دستگیر شده بود برای "به دست آوردن حقوق خود در زندان" از چند روز پیش دست به اعتصاب غذا زده است.

آقای فلاحیه، علاوه بر آنکه به عنوان گزارشگر شبکه تلویزیونی العالم، که شبکه خبری رسمی عرب زبان ایران است فعالیت داشته، با بعضی از رسانه ها و مطبوعات کشورهای عربی منطقه، از جمله روزنامه المستقبل در لبنان همکاری داشته است.

ظاهرا با وجود تلاش همسر آقای فلاحیه برای تعیین وکیلی برای دفاع از او در دادگاه، نهایتا دادگاه تجدید نظر او را بدون داشتن وکیل به 3 سال حبس و پرداخت حدودا 20 میلیون تومان جریمه نقدی محکوم کرد.

محمد صالح نیکبخت، وکیل دادگستری در تهران در می گوید اگرچه وی بنابر نظر آقای فلاحیه قرار بوده وکالت او را برعهده بگیرد اما مقامات بدلایل مختلفی مانع از ملاقات او با موکلش شدند و در نتیجه وی نتوانسته اوراق وکالت را به امضای آقای فلاحیه برساند.

آقای نیکبخت می افزاید که دادگاه تجدید نظر آقای فلاحیه را بدون وکیل و به اتهام غیر از اتهامات مطبوعاتی، مورد محاکمه قرار گرفته است.

آقای نیکبخت همچنین در مورد اعتصاب غذای محمد حسن فلاحیه در زندان گفت که وی از دو روز پیش از اعتصاب غذای آقای فلاحیه آگاه شده و افزود که آقای فلاحیه بیمار است.