کردان: به تصمیم مجلس احترام می‌گذارم

علی کردان
Image caption علی کردان دومین وزیر کشور دولت محمود احمدی نژاد است

علی کردان وزیر کشور ایران گفته است به هر تصمیمی که مجلس شورای اسلامی درباره وی بگیرد احترام می گذارد.

آقای کردان در حاشیه مراسم معارفه استاندار جدید زنجان، در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره طرح استیضاحش گفت: "مشروعیت قانونی من برای حضورم در وزارت کشور از دولت و مجلس است و دولت و مجلس هر تصمیمی اتخاذ کنند برای من شیرین است."

گفته می شود آقای کردان عصر دوشنبه برای گفت و گو با نمایندگان "کمیته استیضاح" در مجلس حاضر شده بود. وظیفه این کمیته "تعیین تکلیف نحوه برخورد" با موضوع استیضاح آقای کردان اعلام شده است.

آقای کردان اخیرا در نامه‌ای به محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران اذعان کرد در جریان اخذ مدرک دکترای افتخاری که ادعا کرده بود از دانشگاه آکسفورد گرفته، "تخلف" اتفاق افتاده است.

وی در نامه خود نوشته بود که مدرک دکترای افتخاری او براساس سوابق مدیریتی و تجارب اجرایی و پس از ارائه رساله به نام "دانشگاه آکسفورد لندن" به واسطه فردی که در تهران دفتر نمایندگی در امور زبان انگلیسی تاسیس کرده بود، صادر شده است.

این در حالی است که دانشگاه آکسفورد از مجموعه کالج هایی تشکیل یافته که در طول چند صد سال در شهر آکسفورد در بریتانیا تاسیس شده اند و کالج یا شعبه ای در شهرهای دیگر، از جمله لندن پایتخت بریتانیا ندارد.

علی مطهری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی که از طراحان استیضاح آقای کردان است گفته که "این استیضاح دارای سه محور شامل عدم صداقت کردان در ارائه مدرک تحصیلی، دریافت حقوق با مدرک بی اعتبار و عضویت در هیئت علمی دانشگاه با این مدرک است."

واکنش رئیس مجلس

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن دفاع از عملکرد آقای کردان در دوره معاونتش در سازمان صداوسیما، استیضاح را حق مجلس دانسته است.

علی کردان در زمان ریاست آقای لاریجانی بر سازمان صدوسیما معاون مالی و اداری وی بوده است.

آقای لاریجانی به خبرگزاری فارس گفته است: "ایشان [علی کردان] در زمان مسئولیت من در صدا و سیما پر کار و پر تلاش بودند. اما به هر حال معرفی ایشان توسط رئیس جمهور انجام شد و در انتخاب ایشان من نقشی نداشتم."

رئیس مجلس گفته است: "به نظر من یک نقصی هم در کار آقای کردان بود و آن اینکه ایشان حداقل باید مجلس را از این قضیه [مشکل مدرک تحصیلی اش] مطلع می‌کرد که این کار را نکرد."

طرح استیضاح آقای کردان به هیأت رئیسه مجلس تحویل شده که با توجه به تعطیلی مجلس، قرار است هفته آینده اعلام وصول شود. طبق آئین نامه داخلی مجلس، استیضاح وزیر کشور باید ظرف ده روز پس از اعلام وصول انجام شود.

در حالی که بحث استیضاح آقای کردان و چگونگی برخورد مجلس با وی ادامه دارد، قرار است وی روز پنجشنبه برای شرکت در اجلاس وزرای کشور همسایگان عراق به اردن سفر کند.