لاریجانی: حرکت آمریکا موذیانه است

علی لاریجانی
Image caption آقای لاریجانی هفته گذشته از بررسی نامه برخی نمایندگان آمریکا از جمله شخصیت‌های سطح بالا و سناتورها" این کشور توسط ایران خبر داده بود.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی درباره گزارش هایی که از احتمال افتتاح دفتر حافظ منافع آمریکا در تهران حکایت دارد، گفته است که این حرکت را باید بیشتر "یک اقدام سیاسی موذیانه تلقی کرد تا یک تصمیم."

آقای لاریجانی در گفت و گو با خبرگزاری نیمه رسمی فارس، درباره درخواست رسمی دولت آمریکا برای افتتاح این دفتر گفته است: "اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است، فکر می‌کنم آنها با طرح این موضوع بیشتر یک طرح روانی انجام دادند."

رئیس مجلس ایران گفته با توجه به رفتاری که آمریکائی‌ها در مورد مسائل سیاسی دارند نباید فریب این حرفها را بخوریم.

گزارش ها درباره تمایل دولت آمریکا به بررسی افتتاح دفتر حفاظت منافع در ایران است اولین بار در ماه ژوئن در ستون آزاد روزنامه واشنگتن پست فاش شد. منابع موثقی از دولت ایالات متحده بعدا وجود چنین بحثی در داخل دولت آمریکا را تایید کردند.

روزنامه بریتانیایی گاردین کمتر از یک ماه بعد در گزارشی نوشت که تصمیم برای گشایش دفتر حفاظت منافع در تهران تا اواخر ماه اوت اعلام می شود اما به گفته مقام های ایران از جمله آقای لاریجانی، ایران هنوز درخواستی از آمریکا دریافت نکرده است.

رئیس مجلس ایران گفته است: "فکر می‌کنم محافظه کارها با این کار می‌خواستند در تبلیغاتشان یک علامتی بدهند."

آقای لاریجانی درباره دلایل اعلام آمادگی برای افتتاح این دفتر از سوی آمریکا گفته است که شاید به خاطر اینکه آقای اوباما اعلام کرد ما می‌خواهیم مذاکره با ایران را شروع کنیم، این کار انجام گرفت.

در مقابل جان مک کین نامزد جمهوری خواه ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که گزینه حمله نظامی به ایران را محتمل دانسته بود، باراک اوباما طرح گفت و گوی مستقیم با محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران را مطرح کرد.

ایده آقای اوباما از سوی برخی از جمهوریخواهان به چالش گرفته شد اما التهابات ناشی از جنگ افغانستان و عراق و احتمال بروز جنگ سومی از سوی آمریکا که تبعات اقتصادی سنگینی برای این کشور دارد، باعث شد مواضع آقای مک کین درجریان مبارزات انتخاباتی، درباره ایران نیز تا حدودی نرم تر شود.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا روز گذشته موضع کشورش در قبال ایران را تکرار کرد و گفت اگر ایران کار بر تاسیسات هسته ای خود را متوقف کند، آمریکا هر لحظه آمادگی گفتگو با آن کشور را دارد.

آمریکا روابط دیپلماتیک خود با جمهوری اسلامی را در آوریل سال ۱۹۸۰ قطع کرد و از آوریل سال ۱۹۸۱، ارتباط رسمی دیپلماتیک بین دو کشور از طریق بخش حفاظت از منافع آمریکا در سفارت سوئیس در تهران و بخش حفاظت از منافع ایران در سفارت پاکستان در واشنگتن صورت می گیرد.

در حالی که دفتر حفاظت از منافع ایران در واشنگتن دارای کارمندان ایرانی است و به امور کنسولی از جمله صدور روادید نیز رسیدگی می کند، بخش حفاظت از منافع آمریکا در تهران کارمندان آمریکایی ندارد و خدماتی که ارائه می دهد شامل صدور روادید نیست و شهروندان ایرانی برای این منظور به سفارتخانه های ایالات متحده در سایر کشورها مراجعه می کنند.

پیشتر خانم رایس گفته بود که طرح گشایش دفتر حافظ منافع در تهران "جالب" است و کشورش در حال بررسی این موضوع است.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران از این طرح استقبال کرده و منوچهر متکی وزیر امور خارجه این کشور گفته بود در صورتی که آمریکا درخواستی رسمی در این باره ارائه کند، کشورش آن را بررسی خواهد کرد.

اما آقای لاریجانی روز سه شنبه گفته است: " ما باید بر اساس منطق خودمان کار کنیم، آنجایی که به نفع ماست ما باید نظر بدهیم و آنجا که به نفع ما نیست، نباید در دام تبلیغات آنها [آمریکایی ها]بیفتیم."

رئیس مجلس ایران در حالی طرح آمریکا برای گشایش دفتر حافط منافع در تهران را "موذیانه" توصیف کرده که هفته گذشته اعلام کرده بود ایران در حال بررسی نامه "برخی نمایندگان آمریکا از جمله شخصیت‌های سطح بالا و سناتورها" این کشور است.

آقای لاریجانی گفته بود این افراد در نامه شان درخواست گفتگو با ایران را مطرح کرده اند.