واکنش آمریکا به دستگیری عشا مومنی

یک میلیون امضا
Image caption بنیانگذاران کمپین یک میلیون امضا معتقدند که قوانین ایران تبعیض آمیز و ناعادلانه است

وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که از دستگیری عشا مومنی، از فعالان حقوق زنان ایران در آمریکا مطلع است و در حال کسب اطلاعات بیشتر در این باره است.

عشا مومنی، دانشجوی دانشگاه ایالتی کالیفرنیا نورتریج ، و از اعضای کمپین یک میلیون امضا که چند روز پیش در تهران به دلیل تخلف رانندگی دستگیر شده بود، به بند 209 زندان اوین منتقل شده است. گفته می شود که او برای تحقیق دانشگاهی خود که موضوعش حقوق زنان بود، به ایران آمده بود.

ملیسا وال، استاد راهنمای خانم مومنی، و مدیر بخش ارتباط جمعی دانشگاه کالیفرنیا، می گوید که عشا از خطرات کار خود آگاه بود. او می گوید: "ما درباره خطرات این کار با هم صحبت کردیم. اما در نهایت این تصمیم او بود. او علاقه مند بود که به آمریکاییان تصویر جامع تری از زنان ایران نشان دهد."

سازمان عفو بین الملل در گزارشی که درباره این موضوع منتشر کرده نوشته که پس از دستگیری خانم مومنی، ماموران او را به خانه اش بردند و کامپیوتر شخصی و نوشته های مربوط به تحقیقاتش را ضبط کردند.

یک میلیون امضا

کمپین یک میلیون امضا که خانم مومنی یکی از فعالان آن بوده طرحی اجتماعی است که شماری از فعالان حقوق زنان در داخل ایران از ۵ شهریور سال ۱۳۸۵ به راه انداخته‌اند. به گفته آنها هدف این طرح جمع‌آوری دست‎کم یک میلیون امضا در حمایت از رفع تبعیض‎های قانونی علیه زنان است.

سال گذشته غلامحسین محسنی اژه ای، وزیر اطلاعات و امنیت ایران، فعالان حقوق زنان را متهم کرد که آلت دست گروه های خارجی شده اند تا به گفته وی به "براندازی نرم" کمک کنند.

اما فعالان این گروه تفسیر مقامات دولت ایران از فعالیت هایشان را قبول ندارند. به گفته آنها حرف و هدف اصلی کمپین برای یک میلیون امضا، به دست آوردن حقوق برابر برای زنان در همه زمینه ها از جمله ارث، طلاق، حضانت، دیه، و اعتبار شهادت در دادگاه است.

بنیانگذاران این کمپین معتقدند که قوانین ایران تبعیض آمیز و ناعادلانه است و با کنوانسیون های بین المللی حقوق بشر که ایران نیز تعدادی از آنها را امضا کرده است، تضاد دارد. آنها امیدوارند که با جمع آوری دست کم یک میلیون امضا بتوانند مقامات حکومتی ایران را تشویق به بازنگری در قوانین و اصلاح و تغییر آنها کنند.

مطالب مرتبط