مالزی لغو دعوت از عبادی را تکذیب کرد

شیرین عبادی
Image caption وزارتخارجه مالزی عبادی را از منتقدان دولت ایران توصیف کرده بود

دولت مالزی دستور لغو دعوت از شیرین عبادی برای سخنرانی در این کشور را تکذیب کرده است.

روز جمعه، 24 اکتبر (3 آبان)، روزنامه استار چاپ مالزی به نقل از مصاحبه ای با رئیس یتیم، وزیر خارجه این کشور، نوشت که مقامات این وزارتخانه دستور لغو برنامه سخنرانی شیرین عبادی در دانشگاه مالایا را صادر نکرده اند.

روز چهارشنبه دانشگاه مالایا، از مراکز اصلی آموزش عالی در مالزی، اعلام کرد که دعوت از خانم عبادی برای سخنرانی در همایش "گفتگو به سوی فرهنگ صلح" را که قرار است روز 3 نوامبر برگزار در این دانشگاه برگزار شود پس گرفته است.

در پی انتشار این خبر، برخی رسانه های همگانی گزارش کردند که تصمیم دانشگاه مالایا در اجرای دستور وزارت خارجه اتخاذ شده است.

وزیر خارجه مالزی تایید کرده است که این وزارتخانه در پاسخ به سئوال دانشگاه مالایا در مورد خانم عبادی توضیح داده است که دولت ایران این حقوقدان ایرانی و برنده جایزه صلح نوبل را از منتقدان خود محسوب می کند و او را مدافع برنامه های غرب می داند.

Image caption وزیر خارجه مالزی صدور دستور لغو سخنرانی عبادی را تکذیب کرده است

به گفته رئیس یتیم، نامه وزارت خارجه صرفا به منظور ارائه اطلاعاتی در مورد شیرین عبادی ارسال شده و حاوی دستور یا درخواست لغو دعوت از او نبوده است.

وزیر خارجه مالزی تاکید کرده که تصمیم دانشگاه مالایا بدون اطلاع و دخالت او اتخاذ شد و افزوده است که مالزی باید "اجازه برخورداری از آزادی بیان و انتقاد در بالاترین سطوح را بدهد."

به نوشته روزنامه استار، رئیس بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در وزارت خارجه مالزی در نامه خود به دانشگاه مالزی لغو دعوت از شیرین عبادی را توصیه کرده و گفته بود این اقدام برای حفظ روابط نزدیک بین مالزی و ایران لازم است.

اکثر دانشگاه های مالزی دولتی هستند و مقامات دانشگاهی در زمینه روابط خارجی از رهنمودهای دولت تخطی نمی کنند.

خانم عبادی از حامیان حقوق زنان و کودکان در ایران محسوب می شود و در مواردی، وکالت حقوقی منتقدان دولت جمهوری اسلامی را عهده گرفته است.

وی نخستین زن مسلمان برنده جایزه صلح نوبل و نخستین ایرانی است که یکی از جوایز نوبل را دریافت کرده است.

با وجود اظهارات وزیر خارجه مالزی، هنوز مشخص نیست که آیا شیرین عبادی برای ایراد سخنرانی به این کشور سفر خواهد کرد یا نه.

همایش گفتگو به سوی فرهنگ صلح با حمایت بنیاد بین المللی صلح، مستقر در وین، برگزار می شود و جسی جکسون، از فعالان حقوق مدنی در آمریکا، و خوزه راموس هورتا، رئیس جمهور تیمور شرقی از دیگر سخنرانان این همایش هستند.

مطالب مرتبط