12:54 گرينويچ - جمعه 24 اکتبر 2008 - 03 جمعه آبان 1387

رفسنجانی: آثار سونامی اقتصادی درست مدیریت شود

پالایشگاه تهران

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بحران مالی جهانی را به"سونامی اقتصادی" تشبیه کرده و از مقامات ایرانی خواسته که مواظب باشند آثار آن در اقتصاد ایران درست مدیریت شود.

آقای رفسنجانی که به عنوان خطیب نماز جمعه تهران سخن می گفت از مسئولان و دست اندرکاران خواست که "مواظب باشند که آثار سونامی اقتصادی درست اداره شود و آنجا که دستمان می رسد نگذاریم مسائل ناجوری پیش بیاید."

یک روز پیشتر الن گرین اسپن رئیس سابق بانک مرکزی آمریکا برای اولین بار بحران جاری را یک سونامی نادر در بخش مالی جهان خوانده بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام کاهش قیمت نفت را اولین موج بحران اقتصادی در غرب دانسته که به ایران رسیده است و به گفته وی "باید فکر کنیم که ضربه های آن به اقتصاد ما کنترل شود."

هاشمی رفسنجانی

آقای رفسنجانی: آثار سونامی اقتصادی درست اداره شود و آنجا که دستمان می رسد نگذاریم مسائل ناجوری پیش بیاید

ایران دومین صادرکننده برزگ نفت در میان کشورهای صادر کننده نفت اوپک است و بخش عمده ای از نیازهای ارزی این کشور از محل فروش درآمدهای نفتی تامین می شود و نصف شدن قیمت نفت در فاصله کوتاهی می تواند مشکلات اقتصادی این کشور را دو چندان کند.

به گفته آقای هاشمی رفسنجانی، "اولین موجی که از بحران (اقتصادی غرب) به ما رسیده، ارزانی نفت است. نفت برنت از 147 دلار به قیمت 64 دلار رسیده است و این خسارت بزرگی است."

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی ایران پیش بینی کرده است که در صورت تداوم روند نزولی قیمت نفت، امسال درآمدهای نفتی این کشور بیشتر از 50 میلیارد دلار کم شود.

چنین وضعیتی به معنی آن است که درآمد نفتی ایران در سال جاری به نصف کاهش خواهد یافت و این بر سرنوشت کشوری که اقتصادش بر درآمدهای نفتی متکی است، عمیقا تاثیر گذار است.

آقای رفسنجانی از صاحب نظران، اقتصاددانان و مسئولان ایرانی خواسته که با هم همکاری و هم فکری کنند تا امواج بعدی مهار شود تا به گفته وی "صدمه اساسی به جامعه، فقرا و کارگران مان وارد نشود که بسیار می تواند سنگین باشد."

در روزهای اخیر برخی مقامات ایرانی به طور مستقیم یا به تلویح از بروز بحران اقتصادی در غرب ابراز خرسندی کرده اند اما رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از این گروه گفته است: "این طور نباشد که کسانی پیدا شوند و بگویند این بحران اقتصادی معجزه است و تنبیه غرب است. ممکن است آنها تنبیه شوند اما آثار این بحران برای همه سنگین است."

دولت ایران کارشناسانی را مامور کرده تا بحران اقتصادی در جهان را رصد کرده و پیامدهای آن را بر اقتصاد ایران بررسی کنند. مجمع تشخیص مصلحت نیز نشست هایی در این زمینه برگزار کرده است.

آقای رفسنجانی با اشاره به درآمدهای ارزی که در حساب ذخیره ارزی نگهداری می شود، تاکید کرده که "باید نقطه مطمئنی برای کشور درست شود که در این حوادث اقتصاد مان به باد نرود."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.