واکنش تند مسکو به تحریم شرکت روسی در ارتباط با ایران

سرگئی لاوروف
Image caption آقای لاوروف پس از دیدار با وزیر خارجه لوگزامبورگ اظهار نظر می کرد

تحریم یک شرکت روسی توسط دولت آمریکا به خاطر فروش فناوری حساس نظامی به ایران، با هشدار شدیداللحن مسکو مواجه شده است که می گوید این اقدامات می تواند بر همکاری روسیه با گروه 1+5 تاثیر بگذارد.

آمریکا روز جمعه 13 شرکت و شخص خارجی از جمله بزرگترین صادرکننده تسلیحات روسیه را به دلیل نقض قوانین آمریکا در زمینه منع فروش فناوری های حساس به ایران، سوریه و کره شمالی - که می تواند به توسعه سیستم های حساس تسلیحاتی این کشورها کمک کند - تحریم کرد.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز جمعه در کنفرانسی خبری اقدام آمریکا در تحریم شرکت "روسوبورون اکسپورت" را "غیرقابل قبول"خواند و گفت که بر هیچ یک از قوانین بین المللی استوار نیست.

وزارت خارجه روسیه نیز در بیانیه جداگانه ای تحریم های آمریکا که همچنین شامل حال شرکت هایی از چین، سوریه و ونزوئلا می شود را یک "عمل غیردوستانه که بدون شک دارای پیامدهای منفی برای گفتگوی ما با واشنگتن به خصوص در مورد مباحثات گروه شش خواهد بود" توصیف کرد.

آمریکا گفت که هدفش تنبیه این 13 شرکت و شخص به خاطر فروش کالاهایی است که "به طور بالقوه به توسعه سلاح های کشتار جمعی یا سیستم های کروز و بالستیک کمک خواهد کرد".

اما آقای لاوروف آمریکا را متهم کرد که می خواهد قوانین داخلی خود را بر سایر کشورها تحمیل کند. براساس تحریم های تازه، هیچ نهاد دولتی در آمریکا نمی تواند با شرکت های مورد نظر تجارت یا به آنها کمک کند.

آقای لاوروف چنین به آمریکا هشدار داد: "اگر کسی در واشنگتن فکر می کند که آمریکا به آشتی با روسیه دست خواهد یافت و رویکرد آمریکا برای حل مشکل ایران مورد پذیرش قرار خواهد گرفت، در اشتباه است."

گروه 1+5 شامل آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آمریکا سرگرم رایزنی برای مهار برنامه اتمی ایران است. بسیاری از این کشورها مظنون هستند که هدف برنامه اتمی ایران دستیابی به ظرفیت ساخت سلاح اتمی است، سوءظنی که ایران رد می کند.

آقای لاوروف گفت: "این رویکرد (تحریم ها) غیرقابل قبول است. ما سعی خواهیم کرد به چنین تاکتیک هایی پایان دهیم، تاکتیک هایی که با واقعیت های تازه جهان در تضاد است و از نگاهی تک قطبی به جهان نشات می گیرد."

وی تاکید کرد که تمامی همکاری های نظامی و اقتصادی روسیه با ایران در چارچوب قوانین بین المللی انجام می شود.

وزیر خارجه روسیه همچنین بار دیگر در مخالفت با تدابیر تنبیهی شدید علیه ایران توسط برخی از اعضای گروه 1+5 سخن گفت.

آقای لاوروف روز چهارشنبه در دیدار با هوارد برمن رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا اخطار داده بود که تحریم های یکجانبه علیه ایران تاثیری منفی بر تلاش ها برای وادار کردن ایران به تعلیق بخش های حساس برنامه اتمی اش به جا خواهد گذاشت.

آمریکا و متحدان اروپایی آن اخیرا در پی بی نتیجه ماندن بسته مشوق های گروه 1+5 برای قانع کردن ایران به دست کشیدن از غنی سازی اورانیوم، برای افزایش تحریم ها فشار آورده اند که با مقاومت روسیه و چین بی نتیجه ماند.