انتقاد وزیر سابق کشور از سیاست های دولت احمدی نژاد

پور محمدی
Image caption پورمحمدی تا بهار امسال وزیر کشور دولت محمود احمدی نژاد بود

دو روز بعد از شکایت دولت از مصطفی پورمحمدی رئیس سازمان بازرسی کل کشور و وزیر سابق کشور، وی مجددا از دولت و برخی برنامه های اقتصادی انتقاد کرده است.

آقای پورمحمدی که سه سال سابقه حضور در کابینه محمود احمدی نژاد را در کارنامه خود دارد، ضمن انتقاد از طرح ساخت منوریل، از برداشت های خارج از برنامه دولت از حساب ذخیره ارزی ابراز نگرانی کرده و به طور تلویحی برنامه های دولت را "شعاری" توصیف کرده است.

آقای پورمحمدی با طرح منوریل به عنوان مهمترین برنامه آقای احمدی نژاد در زمان شهرداری تهران، مخالفت کرده و گفته است که "منوریل خیلی اقتصادی نیست."

به گفته آقای پور محمدی، "ظرفیت جابه جایی منوریل در حجم و اندازه ای که ما در ترافیک شهری مثل تهران نیاز داریم، پاسخگو نیست."

طرح منوریل در زمان شهرداری آقای احمدی نژاد در شهر تهران مطرح شد و شهرداری تهران بخشی از آن را در منطقه صادقیه به پیمانکار واگذار کرد اما بعد از مخالفت های گسترده این طرح متوقف شد. پس از پیروزی آقای احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری وزارت کشور مجددا اجرای آن را در دستور کار قرار داد اما به دلیل اختلاف نظرها همچنان وضعیت این پروژه در هاله ای از ابهام قرار دارد.

سخنان آقای پورمحمدی دور روز بعد از آن منتشر شده است که دولت به خاطر "ارائه آمار غیر واقعی از سوی وی در باره عملکرد دولت نهم" از وی به دادگاه شکایت کرد.

بر اساس گزارش ها، آقای پورمحمدی در گفتگو با کانال یک تلویزیون دولتی، انتقاداتی در باره عملکرد دولت مطرح کرد که از نظر دولت نادرست بود زیرا این اظهارات زمینه هجمه منتقدان و مخالفان علیه دولت را فراهم کرد."

بخشی از این آمار مربوط به حساب ذخیره ارزی بود که آقای پورمحمدی دوباره آن را تکرار کرده و گفته است که سازمان بازرسی گزارش برداشت از حساب ذخیره ارزی را به آیت الله خامنه ای رهبر ایران و سران سه قوه فرستاده است.

حساب ذخیره ارزی که مازاد درآمدهای نفتی ایران در آن نگهداری می شود در چند سال گذشته به دلیل افزایش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی همواره مورد توجه بوده است. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که دولت تقریبا تمام درآمدهای نفتی را هزینه کرده و چیزی به منابع حساب ذخیره ارزی اضافه نشده است.

آقای پورمحمدی نیز معتقد است که از "حساب ذخیره ارزی بیش از آنچه در قانون برنامه آمده، برداشت شده، البته بسیاری از آنها با مجوز مجلس بوده است."

آنطوری که از گفته های آقای پورمحمدی بر می آید گزارش سازمان بازرسی، بیشتر حول محور اضافه برداشت دولت از حساب ذخیره ارزی می گردد که منجر به افزایش اتکای بودجه به نفت شده است. در بخشی از این گزارش، اشکالاتی به مصوبات مجلس وارد شده است و سازمان بازرسی تاکید دارد که در پرداخت های ارزی نظارت کافی صورت نگرفته است.

مدرک مدیران دولتی

سازمان بازرسی کل کشور که زیر نظر رئیس قوه قضائیه فعالیت می کند، به طور مستمر از کلیه وزارتخانه ها، ادارات، نیروهای نظامی و انتظامی، موسسات و شرکت های دولتی، شهرداری ها، نهادهای انقلابی و سازمان های وابسته به دولت بازرسی کند.

در ماههای اخیر انتقاداتی به طرح بنگاههای زود بازده وارد شده است. این طرح مهمترین برنامه دولت برای مقابله با بیکاری است اما برخی معتقدند که اختصاص وام های کلان به این برنامه، نه تنها به افزایش شغل منجر نشده بلکه تورم را نیز افزایش داده است.

گزارشهایی از سوی بانک مرکزی و وزارت کار در باره بنگاههای زود بازده تهیه شده و به گفته آقای پورمحمدی، سازمان بازرسی نیز در حال تهیه گزارشی در این زمینه است.

آقای پورمحمدی در ماه آوریل سال جاری از وزارت کشور استعفا داد و گفته شد که استعفای او به خواست محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، صورت گرفته است هرچند دلیل برکناری وی رسما توضیح داده نشد.

بخشی از گفته های آقای پورمحمدی به علی کردان بر می گردد که جانشین وی در وزارت کشور شده است. طرح استیضاح آقای کردان به دلیل جعلی بودن مدرک دکترای افتخاریش، در مجلس تصویب شده است.

بعد از روشن شدن جعلی بودن دکترای افتخاری آقای کردان، محمود احمدی نژاد دستور بررسی مدارک تحصیلی مدیران دولتی را صادر کرده است اما آقای پورمحمدی با انتقاد از این کار می گوید: "گاهی اوقات خلافی اتفاق می افتد و ما آن را تعمیم می دهیم و این تصور ایجاد می شود که افراد زیادی مدرک جعلی گرفته اند."

رئیس سازمان بازرسی بدون نام بردن از کسی به طور تلویحی از آقای احمدی نژاد انتقاد کرده و گفته است: "مردم ما مطالباتی دارند که مطالباتشان محقق نمی شود و از این رنج می برند."

آقای پورمحمدی خطاب به نامزدهای ریاست جمهوری گفته است: "باید به گونه ای عمل شود که کسی که در جامعه قول می دهد همه از او حساب بکشند که چه شد قولهایی که دادی؟ او حق ندارد بگوید نشد، نتوانستم، نگذاشتند."

مطالب مرتبط