تاسف البرادعی از 'عدم همکاری' ایران

محمد البرادعی
Image caption آقای البرادعی خواستار شفاف سازی هسته ای ایران است

محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی از همکاری نکردن ایران با بازرسان هسته ای ابراز تاسف کرده است.

آقای البرادعی که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد صحبت می کرد از این که ایران مانع بررسی احتمال اجرای طرح های هسته ای نظامی در این کشور می شود، ابراز تاسف کرد.

آقای البرادعی گفت: "متاسفم که هنوز در موقعیتی قرار نگرفته ایم که بتوانیم به طور کامل عدم وجود مواد یا فعالیت های هسته ای اعلام نشده در ایران را مشخص کنیم."

آقای البرادعی گفت آژانس بین المللی انرژی اتمی در زمینه بررسی اتهام های مربوط به مطالعات احتمالی ایران درباره جنبه نظامی دانش هسته ای موفق نبوده است.

او از ایران خواست برای شفاف سازی فعالیت های هسته ای خود تلاش کند و تاکید کرد آژانس بین المللی انرژی اتمی در پی بررسی فعالیت های نظامی عادی و برنامه موشکی جمهوری اسلامی نیست.

همزمان محمد خزائی، سفیر ایران در سازمان ملل متحد با رد قطعنامه های شورای امنیت درباره تعلیق فعالیت های غنی سازی اورانیوم در این کشور، از اعضای دائمی این شورا و آلمان، موسوم به گروه 1+5 ، به علت پاسخ ندادن به پیشنهاد جمهوری اسلامی برای برگزاری گفتگوهای بدون پیش شرط هسته ای انتقاد کرد.

این پیشنهاد در ماه مه و در پاسخ به ارائه بسته جدید پیشنهادی گروه 1+5 مطرح شده بود.

'درخواست غیرقانونی'

آقای خزائی که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد صحبت می کرد، با غیرقانونی دانستن درخواست تعلیق غنی سازی و فراوری اورانیوم در ایران، "خواسته تعداد اندکی از کشورها" را مغایر قوانین بین المللی دانست.

آقای خزائی با بی ارتباط دانستن درخواست های شش کشور مذاکره کننده با ایران با واقعیت ها، آن را سیاستی شکست خورده و غیرمنطقی دانست.

محمد خزائی همچنین با اشاره به سه دور تحریم بین المللی اعمال شده علیه برنامه اتمی ایران، خواستار پیدا شدن راه حلی منطبق با واقعیت ها برای پایان دادن به تنش های هسته ای کشورش با جهان غرب شد.

ایالات متحده و سایر کشورهای غربی ایران را به تلاش برای به دست آوردن تسلیحات اتمی متهم می کنند. ایران با رد این اتهام، برنامه هسته ای خود را صلح آمیز می داند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد ماه گذشته با تصویب قطعنامه جدیدی، بر قطعنامه های پیشین خود درباره اعمال مجموعه ای از تحریم های بین المللی علیه برنامه اتمی ایران تاکید کرد.

این تحریم ها شامل 65 شخصیت حقیقی و حقوقی ایرانی و منع سفر خارجی پنج از مسوولان برنامه های موشکی و هسته ای ایران است.