سکوت درباره جزایر سه گانه در سفر العطیه به تهران

منوچهر متکی و عبدالرحمان العطیه
Image caption سفر دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس به ایران پس از یک مشاجره لفظی میان دو طرف انجام شده است

عبدالرحمان العطیه دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس برای دیداری رسمی، وارد تهران شده است.

آقای العطیه روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری مشترک با منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران شرکت کرد و گفت که پیشنهاد محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران برای ایجاد بازار مشترک ایران و شورای همکاری خلیج فارس در دست بررسی کارشناسان این شوراست.

شورای همکاری خلیج فارس شامل بحرین، کویت، عمان، قطر، امارات متحده عربی و عربستان سعودی است و مقر آن در ریاض پایتخت عربستان قرار دارد.

آقای احمدی نژاد سال گذشته در جریان حضور در اجلاس سران این شورا که در دوحه قطر برگزار شد، پیشنهاد ایجاد بازار مشترک را مطرح کرد.

ایران طی یک سال گذشته به گفت و گو با مقام های شورای همکاری خلیج فارس درباره این طرح ادامه داده و به گفته وزیر امور خارجه ایران، در سفر آقای العطیه نیز این موضوع بررسی شده است.

وزیر خارجه ایران نیز در این کنفرانس مطبوعاتی گفت که در گفت و گوی نسبتاً طولانی و گسترده‌ای که هیات شورای همکاری به ریاست آقای العطیه با ایران صورت گرفت حوزه‌های مختلف همکاری دو طرف مورد تبادل نظر قرار گرفته است.

سفر آقای العطیه به ایران در زمانی صورت می گیرد که اعلام تصمیم ایران به بستن تنگه هرمز در صورت حمله نظامی به این کشور، واکنش منفی کشورهای حوزه خلیج فارس را به دنبال داشته و این شورا واکنشی شدید نیز به اظهارات معاون وزارت امور خارجه ایران، که در آن سقوط نظام های سلطنتی عرب خلیج فارس را پیش بینی کرده بود، نشان داده است.

منوچهر محمدی، معاون پژوهشی وزارت امور خارجه ایران در اواسط تابستان امسال با مرور جنگ سی و سه روزه لبنان، گفته بود "بحران بعدی که پیش بینی می شود بخش عمده ای از خلیج فارس را در بر گیرد بحران مشروعیت نظام های سلطنتی و سنتی است که با توجه به شرایط روز این نظام ها دیگر قادر به ادامه حیات نیستند."

آقای العطیه در واکنش به گفته های معاون وزارت امور خارجه ایران گفته بود که "چنین اظهارات سوءظن برانگیزی اصلا کمکی به ایجاد اعتماد میان کشورهای منطقه نمی کند. این تنها می تواند هیزم به آتش مناقشه ها بریزد و منطقه را به سمت چرخه بحران های خطرناک سوق دهد."

سکوت درباره جزایر سه گانه

در جریان برگزاری کنفرانس خبری وزیر امور خارجه ایران و دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس، دو طرف به موضوع جزایر سه گانه که یکی از موضوعات مورد اختلاف ایران و شورای همکاری است، اشاره ای نکرده اند.

آقای العطیه روز سه شنبه هفتم آبان، برخلاف دیگر کنفرانس های خبری اش درباره ادعای مالکیت امارات عربی متحده سخنی نگفته است اما اعلام کرده که وزیر خارجه امارات روز چهارشنبه به ایران سفر می کند.

جزایر سه گانه یکی از قدیمی ترین موضوعاتی است که ایران و شورای همکاری خلیج فارس بر سر آن اختلاف نظر دارند.

آقای العطیه تاکنون چندین بار درباره مالکیت جزایر سه گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی به ایران اعتراض کرده و این جزایر را در مالکیت امارات متحده عربی که عضو شواری همکاری خلیج فارس است، توصیف کرده است.

مقامات ایرانی جزایر سه گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی را جزء لاینفک سرزمین ایران می دانند و می گویند که حاضرند در چارچوب تفاهم نامه ۱۹۷۱ که مالکین این جزایر را متعق به ایران اعلام کرده با امارات گفت و گو کنند.

در جریان برگزاری این کنفرانس خبری، وزیر خارجه ایران از پیشنهاد امیر قطر در سفر به تهران برای برگزاری نشست مشترک سران و وزاری امور خارجه کشورهای شورای همکاری و ایران، قدردانی کرده است.

شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی امیر قطر، آخرین روز مرداد ماه امسال در سفری پیش بینی نشده به تهران، با محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری این کشور دیدار و پیشنهاد برگزار نشستی را برای "حل و فصل مسائل منطقه ای" مطرح کرد.

تهران از این پیشنهاد استقبال کرده اما جزئیاتی از پیشنهاد امیر قطر منتشر نشده است.

مطالب مرتبط