ارتش ایران پایگاه جدیدی در دریای عمان تاسیس کرد

Image caption پایگاه ولایت دومین پایگاه نیروی دریایی ارتش ایران در دریای عمان است

ایران اعلام کرده است پایگاه دریایی جدیدی را در بندر جاسک در دریای عمان تاسیس کرده است که می گوید به کمک آن می تواند در صورت نیاز از "ورود یگان‌های دریایی دشمن به خلیج‌فارس" جلوگیری کند.

دریادار حبیب الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران، موقعیت بندر جاسک را برای این پایگاه "بسیار مناسب" توصیف کرده و گفته است که با تاسیس این پایگاه دریایی، خط دفاعی جدیدی در شرق تنگه هرمز ایجاد شده است.

دریادار سیاری گفت: " با توجه به وجود نیروهای فرا منطقه‌ای در آبهای اطراف ایران، نیاز به ایجاد پایگاههای جدید ارتش در سواحل دریای عمان احساس می‌شد تا یگانهای دریایی حاضر در این منطقه از عقبه مناسبی برخوردار باشند."

به گزارش رسانه های ایران، پایگاه دوم دریایی ارتش روز دوشنبه ششم آبان با حضور سرتیپ عبدالرحیم موسوی، جانشین فرمانده کل ارتش افتتاح شده است.

این پایگاه که "ولایت" نام دارد، دومین پایگاه نیروی دریایی ارتش در دریای عمان است.

جانشین فرمانده کل ارتش ایران، در جریان افتتاح این پایگاه گفت که استقرار نیروی دریایی ارتش و سپاه فراتر از آب‌های جنوب ایران بوده و به آب‌های اقیانوس هند هم کشیده است.

آقای موسوی به وجود نیروهای آمریکایی در منطقه خلیج فارس اشاره کرده و گفته " ‌زمان حرکت ناوهای هواپیما‌بر تمام کشورهای مسیر و هدف را به وحشت می‌انداخت ولی امروز این ناوها مثل عناصر بازی‌های یارانه‌ای در اشراف نیروی مسلح ایران هستند."

فرماندهان نیروی دریایی ارتش ایران در حالی از افتتاح پایگاه جدید این کشور در دریای عمان خبر می دهند که پیشتر یحیی رحیم صفوی فرمانده سابق سپاه پاسداران و مشاور کنونی آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی، گفته بود که مسئولیت دفاع از حریم ایران در دریای عمان، اخیرا به نیروی دریایی ارتش واگذار شده است.

نیروی دریای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز مسئول حفاظت از حریم ایران در خلیج فارس شده است.

در ماه های گذشته با شدت گرفتن اختلاف نظر ایران با جامعه جهانی بر سر غنی سازی اورانیوم در ایران، مقام های ایرانی از تصمیم این کشور برای مسدود کردن تنگه هرمز در صورت حمله به ایران خبر دادند.

تنگه هرمز که خلیج فارس را به دریای عمان متصل می کند، محل گذر بخش عمده ای از نفت مصرفی جهان است.

اعلام این تصمیم از سوی ایران با واکنش منفی برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس و همچنین آمریکا مواجه شد.