رهبر ایران: فعالیتهای زودهنگام انتخاباتی به ضرر کشور است

آیت الله خامنه ای
Image caption به گفته برخی کارشناسان آغاز مبارزات انتخاباتی بین کاندیداهای بالقوه نه تنها به ضرر کشور نیست بلکه از جهاتی سودمند نیز هست

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران 'فعالیت های زودهنگام انتخاباتی' در ایران را 'موجب مشغول کردن افراد به یکدیگر' و 'به ضرر مصالح کشور' خوانده است.

آیت الله خامنه ای که روز چهارشنبه، 8 آبان در جمع دانش آموزان و دانشجویان تشکل های مختلف دانشگاهی سخنرانی کرده، از مطبوعات خواسته که در مقابل 'طرحهای دشمن' هشیار باشند.

او گفت: "طراحی دشمن ايجاد اختلاف، به جان هم انداختن فعالان سياسی، منزوی کردن خط اصيل و ارزش های اسلامی، سرگرم کردن جوان ها به هوا و هوس، ايجاد بی نظمی و اختلال در محيط های آموزشی، و نااميد کردن مردم است، بنابراين همه بايد مراقب باشند در زمين طراحی شده دشمن بازی نکنند."

آقای خامنه ای با اشاره به دور دهم انتخابات ریاست جمهوری ایران که در خرداد ماه سال 1388 انجام خواهد شد، گفت: "مسائل مربوط به انتخابات به ويژه حضور پرشور مردم در آن، در همان ايام نزديک به انتخابات بسيار مهم است اما عده ای با عجله از حالا مباحث انتخاباتی را شروع کرده اند که اين فعاليت های زودهنگام انتخاباتی موجب منحرف شدن ذهن ها از مسائل اصلی، مشغول کردن افراد به يکديگر، و برخی بدگویی ها می شود و اين، به ضرر مصالح کشور است."

سخنان آیت الله خامنه ای در حالی ایراد شده که در شهریور ماه امسال وزارت کشور تاریخ دقیق برگزاری انتخابات را اعلام کرده بود. به گفته برخی تحلیلگران تعیین تاریخ انتخابات ریاست جمهوری از سوی وزارت کشور ۹ ماه پیش از برگزاری آن، در واقع زمینه‌ساز آغاز زودهنگام مبارزات انتخاباتی در ایران است.

احمد سلامتیان، کارشناس مسائل سیاسی ایران در فرانسه در گفتگو با بی بی سی دراین باره گفت: " خواسته آقای خامنه ای مبنی بر نپرداختن زودهنگام به مسئله انتخابات نیاز به تصویب قوانین جدید دارد وگرنه طبیعی است احزاب و افراد مدتها قبل از انتخابات خود، نامزدها، و برنامه هایشان را معرفی کنند و معرفی برنامه ها به برون رفتن کشور از بحرانهای مختلف کمک می کند."

در همان زمان که تاریخ انتخابات اعلام شد، با اینکه هنوز هیچ فردی به طور رسمی داوطلب شرکت در انتخابات نشده بود، اما نام افرادی که احتمال حضورشان در این رقابت وجود دارد، بر سر زبانها افتاده بود.

در حالی که گمانه زنیها درباره احتمال شرکت سیاستمداران مطرح گروههای مختلف ادامه دارد، تحلیلگران سیاسی معتقدند که احتمال می رود مانند دوره پیش، گروه های محافظه کار و اصولگرا در ایران، چندین کاندیدا برای انتخابات دوره آتی ریاست جمهوری معرفی کنند.

تا کنون به غیر از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، نام های علی لاریجانی، رئیس مجلس، غلامعلی حداد عادل رئیس پیشین مجلس و رئیس کمیسیون فرهنگی، و محمد باقر قالیباف، شهردار برای حضور در انتخابات دهم مطرح شده است، با این حال هیچ یک از آنان به طور رسمی نامزدی خود را اعلام نکرده اند.

برخی رسانه ها نيز از حضور احتمالی علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران و حسن روحانی، دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی خبر داده اند.

در میان جناح اصلاح طلب نیز تا کنون تنها مهدی کروبی به طور قطعی نامزدی خود را اعلام کرده است. هر چند طيف هايی در اين جناح به دنبال معرفی محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق، و عبدالله نوری، وزیر پیشین کشور به عنوان نامزدهای مورد نظر خود هستند.

محمد خاتمی، اخیرا ضمن انتقاد از شرایط داخلی و خارجی ايران، برای حضور در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری شرط گذاشته است. او "تفاهم با ملت بر سر خواسته‌هایشان" و "امکان عملی شدن برنامه‌ها" را دو شرط خود برای شرکت در انتخابات اعلام کرد.

از سوی دیگر مهدی کروبی، دبیر کل حزب اعتماد ملی، هنگام اعلام خبر شرکت در انتخابات، از مشورت خود با چهره های سیاسی و روحانیون بلند پایه قم سخن گفت و از آیت الله خامنه ای نقل قول کرد: "من به کسی نه می گویم بیاید و نه می گویم که نیاید اما اگر شما ملاحظات را در نظر دارید و مشکلات را می دانید، چنانچه رای بیاورید همچون گذشته با شما همکاری خواهم کرد."

در حالی که تنها آقای کروبی آمادگی خود را برای شرکت در انتخابات اعلام کرده و احزاب دیگر همچنان مشغول تصمیم گیری در باره نامزد مورد نظر خود هستند، این سوال مطرح می شود که رهبر جمهوری اسلامی چه کسانی را از آنچه بدگویی خوانده برحذر داشته است.

احمد سلامتیان در این باره می گوید: " بعضی از روزنامه و مطبوعات، مخصوصا رسانه های نزديک به اصولگرایان تبلیغات بسیار شدید تخریبی را علیه کاندیداهای احتمالی آغاز کرده اند. ممکن است خطاب آقای خامنه ای آنجا که اشاره می کند به بدگویی از این و آن، این نوع تبلیغات باشد، تبلیغاتی که می خواهد عملا با یک کارزار زودهنگام ، افرادی را که می توانند در معرض نامزد بودن باشند، و می توانند در معرض ایجاد اکثریت آرایی به دور نام خود باشند، به نوعی منصرف کند و مسلم است که این نوع منصرف کردن نامزدها به سلامت و رقابتی بودن انتخابات ضربه وارد می کند."