بان کی مون: ایران به تغییر حزب الله کمک کند

حزب الله
Image caption ایران همواره از حامیان عمده حزب الله بوده است

یک مقام سازمان ملل روز پنجشنبه گفت که بان کی مون، دبیر کل این سازمان، از ایران و سوریه می خواهد به تغییر ماهیت حزب الله لبنان از یک گروه مسلح شبه نظامی به یک حزب سیاسی کمک کنند.

ایران و سوریه از حامیان اصلی گروه حزب الله لبنان به حساب می آیند و هرچند ایران کمک نظامی به این گروه را رسما تایید نکرده است اما چند روز پیش رسانه های ایران از یک مقام ارشد سپاه نقل قول کردند که ایران به "ارتش های آزادیبخش" منطقه اسلحه می دهد. این مقام بعدا چنین اظهاراتی را تکذیب کرد.

تریی رود لارس فرستاده سازمان ملل امروز گفت که دبیر کل شدیدا نگران آن است که نبردهای بهار گذشته که طی آن اعضای مسلح حزب الله و متحدان آن، گروه های سنی مورد حمایت دولت لبنان را شکست دادند به فرآیند تسلیح مجدد گروه های لبنانی دامن زده و یا آن را تسریع کرده باشد.

رود لارسن گفت که مهم ترین گروه شبه نظامی لبنان "شاخه نظامی حزب الله است" که "یک ساختار شبه نظامی عظیم جدا از دولت" در اختیار دارد که چالشی برای دولت است.

وی گفت آقای بان حزب الله را ترغیب می کند به یک گروه سیاسی تغییر ماهیت دهد و خواهان نقش آفرینی ایران و سوریه در این جهت است.

رود لارس فرستاده آقای بان در زمینه اجرای قطعنامه سال 2004 شورای امنیت است که از جمله شامل درخواست خلع سلاح و انحلال کلیه گروه های شبه نظامی لبنان و گسترش حیطه قدرت دولت به سراسر این کشور می شود.

وی با اشاره به "گام های عمده" شش ماه گذشته از جمله انتخاب یک رئیس جمهور در لبنان و برقراری روابط دیپلماتیک با سوریه افزود که "پیشرف ملموسی در جهت خلع سلاح و انحلال گروه های مسلح شبه نظامی صورت نگرفته است."

ایران در درگیری های داخلی و خارجی حزب الله با قوت از این گروه حمایت می کند اما ایران رسما کمک نظامی به حزب الله را تایید نکرده است.

شبکه خبری برنا در ایران سه روز پیش گزارش داد که سردار حسین همدانی جانشین فرمانده نیروی مقاومت بسیج گفته است: "بخشی از تسلیحات ارتش های آزادی بخش منطقه توسط ایران تامین می شود."

اما این مقام اکنون در گفتگو با خبرگزاری فارس این اظهارات را تکذیب کرده است.

دولت آمریکا ایران را متهم کرده است سعی دارد با استفاه از حزب الله، لبنان را بی ثبات کند. اتهامی که از سوی برخی کشورهای عرب نیز مطرح شده است.

شاهزاده سعود الفیصل وزیر خارجه عربستان در ماه مه در جریان درگیری های لبنان ایران را متم به حمایت از کودتا توسط حزب الله کرد و گفت که این حمایت ها روابط ایران با اعراب را تضعیف می کند.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران فورا در واکنش به آن اظهارات گفت ایران تنها کشوری است که در لبنان دخالت نمی کند.