مظنون به قتل '14 نفر' در خوزستان دستگیر شد

تجمع مردم در محل اعدام محمد بیجه، قاتل زنجیره ای کودکان، در ایران
Image caption در سال 2005 مردی به نام محمد بیجه که قاتل بیش از 17 کودک در محله ای در حومه جنوبی تهران معرفی شد به دار آویخته شد

مقام های دولتی ایران می گویند مردی که مظنون به قتل حداقل 14 نفر طی چند سال گذشته در استان خوزستان و عمدتا شهر آبادان است را دستگیر کرده اند.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا شاپور محرابی دادستان آبادان این مظنون را "فرید بغلانی" معرفی کرده و گفته است که او به قتل 12 نفر در آبادان، قتل 2 نفر در خرمشهر و ضرب و جرح دو نفر دیگر "اعتراف کرده است".

به گفته شاپور محرابی کلیه قربانیان به جز یک پسر بچه، زن بوده اند. مظنون به قتل ها حدود 40 سال دارد.

گفته می شود انگیزه قتل ها سرقت جواهرآلات مقتولان پس از قتل آنها با یک لوله آهنی بوده است.

قربانعلی دری نجف آبادی دادستان کل کشور روز پنجشنبه از "تاخیر در شناسایی" این مظنون ابراز تاسف کرد با این حال سعی کرد به مردم اطمینان دهد که دستگاه قضایی در مورد امنیت مردم "کوتاه نخواهد آمد."

مقام ها اذعان کرده اند که تاکنون شواهد اثبات جرم قطعی نشده است و اطلاعاتی که در دست دارند بر اعترافات مظنون استوار است.

نحوه شناسایی

دادستان آبادان در گفتگو با روزنامه "ایران" گفت که قتل یک زن در سال 1383 نقطه آغاز تحقیقات در این زمینه بود. قتل ها در سال های 84 و 85 در بهمنشیر ادامه یافت و پس از مدتی بار دیگر از ابتدای سال 1387 از سر گرفته شد که پلیس را به وجود قاتلی زنجیره ای مظنون کرد.

قتل های اخیر از جمله شامل یک دختر بچه 11 ساله و یک زن 50 ساله می شد.

شهریور ماه گذشته یک دختر جوان (ظاهرا در آبادان) هدف حمله از ناحیه سر قرار گرفت اما از حمله جان به در برد. به گفته آقای محرابی این دختر پس از بهبود نسبی ضارب خود - فرید بغلانی - را از میان عکس مجرمان حرفه ای شناسایی کرد.

دادستان آبادان می گوید که "فرید بغلانی" در سال های اخیر چند بار در جریان رسیدگی به پرونده قتل های قیلی به عنوان مظنون دستگیر شده بود اما به دلیل فقدان مدارک لازم آزاد شد.

به گفته آقای محرابی ضارب ابتدا منکر حمله به این دختر جوان شد اما پس از مدتی بازجویی به آن اعتراف کرد. اما این تنها نتیجه بازجویی ها نبود.

به گفته دادستان آبادان مرد ۴۰ ساله سرانجام پس از مدتی "بازجویی تخصصی" زبان گشود و "راز قتل هايش را افشا كرد. او گفت از سال ۸۳ تاكنون ۱۳ زن و دختر و يك پسر را در آبادان و دو زن ديگر را نيز در خرمشهر به قتل رسانده" است.

به گزارش روزنامه "ایران" آقای محرابی گفت: "متهم به قتل تاكنون به ۱۶ جنايت اعتراف كرده است اما هم اكنون نمى توان ادعاهاى او را تأييد كرد. حال آن كه بررسى ۱۶ قتل نياز به زمان دارد. اين در حالى است كه فريد تاكنون صحنه هشت قتل را بازسازى كرده است. او حافظه خوبى دارد و قتل ها را با تمام جزئيات تشريح مى كند. فريد جزئيات دو قتل در خرمشهر را نيز بازسازى كرده است. در حال حاضر بازپرس پرونده مشغول جمع آورى دلايل كافى و قوى براى اثبات جرم است."

وی در مورد سابقه فعالیت های فرید بغلانی گفت: "فريد سال ۷۸ به عنوان باغبان وارد خانه هاى متمول شهر شده و با مشاهده زنان تنها در خانه، به سوى آنها حمله ور شده و چند تن را نيز به شدت مجروح كرده بود. او در پى شكايت چند زن مجروح، دستگير و پس از محاكمه به اتهام تعرض به حريم خصوصى افراد، ضرب و شتم زنان و ورود به عنف به پنج سال حبس محكوم شد. مرد تبهكار پس از آزادى، در حالى كه همسر و چهار فرزند داشت قتل زنان را آغاز كرد."

'نفرت از زنان'

روزنامه ایران بخشی از اظهارات فرید بغلانی درباره علل قتل ها را چنین بازگو کرده است: "به دليل نفرتى كه از زنان داشتم به آنها حمله مى كردم. اما پس از دستگيرى و محكوم شدن به پنج سال زندان، تصميم گرفتم زنان را به قتل برسانم. زيرا شكايت چند زن باعث شده بود من پنج سال از عمرم را در زندان بگذرانم. قتل هر زن كمى آرامم مى كرد با اين وجود سن قربانيان برايم مهم نبود. فقط جنسيت آنها اهميت داشت."

"به محض مشاهده زنان و دختران تنها، نقشه قتل را عملى مى كردم. ابتدا به آنها نزديك شده و با ميله اى آهنى كه هميشه همراهم بود ضربه اى محكم به سر آنها مى زدم. پس از قتل، اجساد قربانيان را به محلى خلوت كشانده و روى آنها خاروخاشاك مى ريختم. "

آقای محرابی گفت که پزشکی قانونی سلامت روحی مظنون را تایید کرده است.

این چندمین مورد بازداشت یک مظنون به قتل های زنجیره ای در ایران طی یک دهه اخیر است. تیر ماه گذشته پلیس استان تهران از بازداشت مظنون به قتل 7 زن در کرج خبر داد.

پیش از آن در سال 2005 مردی به نام محمد بیجه که قاتل بیش از 17 کودک در محله ای در حومه جنوبی تهران معرفی شد به دار آویخته شد.

در سال 2001 نیز مردی میانسال به نام سعید حنایی به جرم قتل حداقل 16 زن روسپی در مشهد دستگیر شد. وی ژوئیه سال 2002 اعدام شد.