گفتگو با حامیان ایرانی دو نامزد

جان مک کین
Image caption جان مک کین بر تجریه خود تاکید زیادی نهاده است

یکی از دلایل اصلی پر شور بودن انتخابات ریاست جمهوری این دوره آمریکا، حضور باراک اوباما کاندیدای جوان دموکرات هاست که سخنرانی ماهر است و شعار تغییر و امیدش به ویژه برای نسل جوان، جذبه زیادی دارد.

در میان طرفداران آقای اوباما کم نیستند ایرانی هایی که از او حمایت می کنند.

اکبر قهاری ایرانی ساکن ایالت نیوجرسی یکی از بزرگ ترین حامیان مالی باراک اوباماست. او در دوره مقدماتی انتخابات از رقیب آقای اوباما یعنی سناتور هیلاری کلینتون حمایت می کرد.

آقای قهاری می گوید: "باراک اوباما اعتماد به نفس دارد. او در مواردی که تجربه کافی ندارد، از نصحیت های اطرافیانش کمال استفاده را می برد. به همین دلیل می توان به او اعتماد کرد."

اما جمهوریخواهان به شدت تلاش می کنند تا مردم را قانع کنند که باراک اوباما برای احراز پست حساس ریاست جمهوری، سیاستمدار قابل اعتمادی نیست.

آگهی های تبلیغاتی زیادی تا به حال صلاحیت او برای فرماندهی کل نیروهای مسلح آمریکا را زیر سوال برده است.

با وجود این حملات، حتی عده ای از طرفداران جان مک کین در جامعه ایرانیان نیز از کاندیدای دموکرات ها تمجید می کنند، هرچند که امسال به او رای نخواهند داد.

سهراب سبحانی، یک آمریکایی ایرانی الاصلی که هشت سال پیش برای ورود به مجلس سنای آمریکا تلاش کرد، امسال به عنوان یک رای دهنده مستقل، از جان مک کین حمایت می کند.

او می گوید: "باراک اوباما سیاستمداری است هوشمند که تصمیماتش را بر اساس درایت و منطق می گیرد."

با این همه، او جان مک کین را کاندیدای بهتری می داند چرا که به گفته وی، آقای مک کین شخصی است که از جوانی به مملکتش خدمت کرده و خودش را به عنوان یک شهروند وطن پرست آمریکا ثابت کرده است.

این که جان مک کین در زمان جنگ ویتنام خلبان بوده و سال ها در اسارت نیروهای ویتنام شمالی بسر برده است، در مبارزات انتخاباتی امسال، امریست که جمهوریخواهان و حتی خود وی بارها بر آن تاکید کرده اند.

اما با ادامه تلاطم در بازارهای مالی و افزایش نرخ بیکاری در آمریکا، این روزها توجه بسیاری از رای دهندگان از سابقه خدمت نظام یا تجربه سیاست خارجی جان مک کین، به وضعیت اقتصادی کشور معطوف شده است.

اکبر قهاری، عضو حزب دموکرات از ایالت نیوجرسی، می گوید که در دوران ریاست جمهوری جورج بوش، طبقه متوسط در آمریکا با مشکلات زیادی مواجه شده و اختلاف طبقاتی در آمریکا زیادتر شده است، وضعیتی که به گفته وی باید تغییر کند.

اما کدام کاندیدا می تواند اوضاع اقتصادی آمریکا را تغییر بدهد؟

جان مک کین سیاست های اقتصادی باراک اوباما را سوسیالیستی و برای طبقه متوسط خطرناک دانسته است. اما نظرسنجی های جدید نشان می دهد، حداقل دو سوم رای دهندگان معتقدند که باراک اوباما بیشتر از جان مک کین توانایی سر و سامان دادن به اقتصاد کشور را دارد.

با این همه، برای بسیاری از رای دهندگان ایرانی، موضع کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا نسبت به ایران خیلی مهم تر از سیاست های داخلی و اقتصادی آن هاست.

سناتور جان مک کین در گذشته گفته است که تنها چیزی که بدتر از حمله نظامی به ایران است، یک ایران مسلح به سلاح هسته ای است. سناتور باراک اوباما هم تاکید کرده است که به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته ای را نخواهد داد.

دولت ایران بارها تاکید کرده که درصدد دستیابی به سلاح اتمی نیست.

سهراب سبحانی که از جان مک کین حمایت می کند معتقد است، با وجود اختلاف هایی که در اظهارات جان مک کین و باراک اوباما نسبت به ایران وجود دارد، سیاست های او و جان مک کین در عمل قبال دولت ایران تفاوت چندانی ندارد.