کردان و نزاع بین حامیان احمدی نژاد

درگیری یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با مدیر کل دفتر دولت در مجلس، جنجال سیاسی تازه‌ای در ایران به وجود آورده است، اما این جنجال به خلاف موارد مشابه قبلی، ناشی از اختلاف بین حامیان و مخالفان دولت محمود احمدی نژاد نیست، بلکه نتیجه اختلاف بین دو گروه از حامیان رئیس جمهوری است.

تعدادی از نمایندگان مجلس از جمله برخی از هواداران سرسخت آقای احمدی نژاد، محمد عباسی مدیر کل دفتر دولت در مجلس را متهم می‌کنند که به بهانه پرداخت مبلغ پنج میلیون تومان به برخی از نمایندگان برای کمک به تعمیر مساجد، در صدد فریب نمایندگان برای پس گرفتن درخواست استیضاح علی کردان وزیر کشور دولت آقای احمدی نژاد از سوی آنان بوده است.

به گفته عوض حیدرپور، نماینده شهرضا در مجلس شورای اسلامی، آقای عباسی برگ مربوط به پس گرفتن درخواست استیضاح را در پشت رسید دریافت وجه پنج میلیون تومانی پنهان کرده بود تا نمایندگان ناخواسته آن را امضا کنند.

در پی افشای این مساله، علی اصغر زارعی از نمایندگان حامی آقای احمدی نژاد، به صورت محمد عباسی سیلی زده و به ماجرا ابعاد تازه‌ای داده است.

طرف های درگیر، روایت های خود از این برخورد و درگیری را مطرح کرده و یکدیگر را به دروغ گویی متهم ساخته اند.

در واقع از زمانی که بی اعتباری مدارک دانشگاهی علی کردان وزیر کشور دولت محمود احمدی نژاد محرز شده، طرفداران آقای احمدی نژاد بر سر ماندن یا رفتن او از وزارت کشور دچار دو دستگی شده‌اند.

شخص آقای احمدی نژاد از ادامه مسئولیت علی کردان در وزارت کشور دفاع می‌کند و انگیزه حامیان استیضاح وی را "سیاسی" می داند.

از همین رو، بخشی از حامیان آقای احمدی نژاد در مجلس و بخصوص در دولت، به شدت بر ابقای آقای کردان و لزوم متقاعد کردن مخالفان وی به پس گرفتن طرح استیضاح در مجلس پافشاری می‌کنند.

از نظر این دسته از حامیان آقای احمدی نژاد، بی اعبتاری مدارک دانشگاهی آقای کردان، اهمیتی ندارد و همین که شخص رئیس جمهوری پشتیبان او است، برای احراز صلاحیت علی کردان کفایت می‌کند.

در مقابل، عده‌ای دیگر از حامیان آقای احمدی نژاد، علی کردان را "پاشنه آشیل"� دولت او دانسته و بر این باورند که حضور آقای کردان در وزارت کشور، بخصوص به طیف اصلاح طلب این امکان را خواهد داد تا در شمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری سال آینده ابراز تردید کرده، نتیجه انتخابات را زیر سوال ببرد.

در حقیقت، از زمانی که مشخص شده آقای کردان بر اساس مدرک دکترای افتخاری جعلی از دانشگاه آکسفورد و بدون داشتن مدارک لیسانس و فوق لیسانس، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد بوده و بر اساس برخی گزارش ها بر مبنای مدرک جعلی دکترا حقوق دریافت می‌کرده، اعتماد بسیاری از نیروهای سیاسی بویژه طیف اصلاح طلب از وی سلب شده است.

از همین رو، بسیاری از اصلاح طلبان معرفی آقای کردان به عنوان وزیر کشور را تصادفی ندانسته و حمایت قاطع آقای احمدی نژاد از وی را نشانه قصد دولت برای "مدیریت" صندوق‌های رای در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده تلقی می‌کنند.

از هم اکنون روشن است که اگر انتخابات ریاست جمهوری دهم تحت مدیریت آقای کردان برگزار شود، اصلاح طلبان اعتمادی به بی طرفی وزارت کشور در شمارش آراء نخواهند داشت.

آن دسته از حامیان آقای احمدی نژاد که مخالف علی کردان هستند، البته از رئیس جمهوری نمی خواهند که فرد مورد اعتماد اصلاح طلبان را برای وزرات کشور معرفی کند، بلکه از او می‌خواهند که با معرفی فردی دیگر، به اعتراض احتمالی اصلاح طلبان به نتیجه انتخابات، پیشاپیش مشروعیت ندهد.

بر این اساس، مساله استیضاح آقای کردان و تلاش‌های مربوط به منصرف کردن نمایندگان از پیگیری استیضاح او، نزاعی است بین دو دسته از حامیان آقای احمدی نژاد، دو دسته‌ای که یکی از آنها، پیروی بی چون و چرا از تصمیم‌های آقای احمدی نژاد را به نفع رئیس جمهوری می‌داند و دسته‌ای دیگر که نفع رئیس جمهوری را در عدول از پاره‌ای تصمیم‌ها و علایق وی دنبال می‌کند.

با این همه، روشن است که مساله آقای کردان، تنها به نزاع بین دو دسته از حامیان آقای احمدی نژاد محدود نمانده است و همزمان، هر یک از طیف‌های جناح موسوم به "اصول‌گرا" می‌کوشند تا از "افتضاح" مربوط به این مساله فاصله بگیرند.

اصرار علی لاریجانی به نماینده شهرضا برای افشای اقدام محمد عباسی از طریق تریبون رسمی مجلس، آن گونه که حمید رسایی از نمایندگان مجلس ادعا کرده، و نیز هشدار غلامعلی حداد عادل در مورد خرید رای نمایندگان، از جمله مواردی است که نشان می‌دهد رقیبان آقای احمدی نژاد در درون جناح موسوم به اصولگرا آشکارا تلاش می‌کنند تا حساب خود را از ماجرای علی کردان جدا کنند.

به هر حال، تصمیم آقای احمدی نژاد به ادامه حمایت یا قطع حمایت از آقای کردان، تاثیری عمده نیز در بین حامیان وی به جای خواهد گذاشت.

اگر او همچنان به حمایت از آقای کردان ادامه دهد، به احتمال زیاد جمعی از حامیان خود را به صف منتقدان و مخالفانش سوق خواهد داد.

مطالب مرتبط