گشت‌های بسیج دوباره به تهران بازگشتند

نیروهای بسیجی
Image caption بسیج یکی از ارکان پنجگانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است

عبدالله عراقی یکی از فرمانده ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از آغاز به کار گشت‌های عملیاتی بسیج در سطح تهران خبر داده است.

آقای عراقی به خبرگزاری فارس گفته است که این طرح از سه ماه قبل، به شکل آزمایشی اجرا شد که اینک با بررسی معایب و محاسن و جمع‌بندی کامل آن، دستور العمل نهایی گشت‌های عملیاتی بسیج، روز سه شنبه، هفتم آبان به تمام رده‌ها ابلاغ شده است.

عبداالله عراقی فرمانده سپاه محمد رسول الله است که با استانی شدن فرماندهی سپاه، اینک مسئول سپاه تهران محسوب می شود.

به گفته آقای عراقی، با اجرای این طرح که بنا بر دستور فرمانده کل سپاه، از روز هفتم آبان عملیاتی شده است، نیروهای بسیجی با همکاری نیروی انتظامی، سرکلانتری‌ها و مقامات قضایی، "امنیت را در محله‌های شهر تهران ارتقا خواهند" داد.

پیشتر در اوایل دهه شصت همزمان با سال های نخست پیروزی انقلاب اسلامی، نیروهای بسیجی در خیابان های تهران با گشت زنی در سطح شهر و ایجاد پست های بازرسی، سعی در کنترل شهر داشتند.

در اوایل دهه هفتاد خورشیدی، شهربانی، ژاندارمری و کمیته های انقلاب اسلامی، منحل و با بکارگیری نیروهای این سه نهاد، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی تاسیس شد.

با تاسیس نیروهای انتظامی، اگرچه ایست بازرسی های بسیج از سطح شهر برچیده نشد، اما به شکل محسوسی تعداد آن کاهش یافت.

اینک با آغاز به کار گشت های بسیج، قرار است این گشت ها جایگزین ایست های بازرسی شوند.

براساس طرح جدید، در هر محله چند نفر از نیروهای بسیجی در ساعات پایانی شب به گشت‌زنی خواهند پرداخت.

نیروی مقاومت بسیج یکی از ارکان پنجگانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. اعضایبسیج را زنان و مردانی تشکیل می دهند که در نهادهای دولتی، مدارس و دانشگاه ها حضور دارند.

اوایل سال جای خورشیدی، احمد ذوالقدر، معاون فرمانده عملیات نیروی مقاومت بسیج، گفته بود که باتوجه به درخواست‌های مردم و اوضاع اجتماعی ایران، بسیج گشت‌های خود را در شهرها و محلات آغاز خواهد کرد.

آقای ذوالقدر گفته بود که وظیفه این نیروها، تامین امنیت ساختمان‌های دولتی، عمومی و خصوصی و همچنین مقابله با اشرار و جرائم علنی است، اما این نیروها تحت هیچ شرایطی حق ورود به حریم خانه افراد را بدون حکم قضائی ندارند.