علاقه مندی همزمان هند و پاکستان به اجرایی شدن خط لوله صلح

علی لاریجانی و وزیر امور خارجه هند
Image caption وزیر امور خارجه هند درتهران، با مقام های ایرانی از جمله رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کرده است

پرناب موکرجی، وزیر امور خارجه هند، برای دومین بار طی سه ماه گذشته وارد تهران شده و در حال گفت و گو با مقام های ایرانی به سر می برد.

آقای موکرجی هدف از سفر سه روزه خود به تهران را گسترش همکاری های دو کشور به خصوص همکاری های اقتصادی در بخش انرژی اعلام کرده است.

وزیر امور خارجه هند گفته است که ایران یکی از اصلی ترین تامین کننده های منابع انرژی در منطقه است و از این رو گسترش روابط اقتصادی با این کشور یکی از اولویت های هند است.

وزیر امور خارجه هند، حجم روابط دو جانبه اقتصادی دو کشور را حدود ۱۳ میلیارد دلار اعلام کرده و گفته است که در سه سال گذشته کل خرید نفت خام هند از ایران نزدیک به ۱۱ میلیارد دلار بوده است.

آقای موکرجی همچنین خواستار سرمایه گذاری مشترک ایران و هند شده و گفته است که هندی در بخش معدن، سیمان، آلومینیوم و مواد پتروشیمی ایران حاضر به سرمایه گذاری در ایران است.

امیدواری هند به اجرا شدن خط لوله صلح

پرناب موکرجی وزیر امور خارجه هند در جریان برگزاری نشست مشترک کمیسیون اقتصادی ایران و هند در تهران از تمایل کشورش به اجرایی شدن خط لوله صلح گفته و اعلام کرده است که طی مذاکره با پاکستان موانع اجرایی خط لوله صلح را رفع می کنیم.

آقای موکرجی گفته است که هند درباره "میزان تعرفه های حمل و نقل" به پاکستان گفت و گو خواهد کرد.

تلاش های ایران برای اجرایی شدن خط لوله صلح که قرار است گاز طبیعی ایران را از راه پاکستان به هند برساند، تاکنون بی نتیجه مانده است.

دولت ایران که در دوره پهلوی و دوران جمهوری اسلامی همواره خواهان میانجی گری میان پاکستان و هند بر سر منطقه مورد اختلاف این دو کشور یعنی "کشمیر" بوده اند، در سال ۱۹۹۰موضوع احداث خط لوله ای را که گاز ایران را از مسیر پاکستان به هند منتقل می کرد، مطرح کرد.

ایران نام "خط لوله صلح" را با این امید به این شبکه داده که گذر این خط لوله از پاکستان و منافع اقتصادی آن برای اسلام و آباد و دهلی نو بتواند از تنش های تاریخی دو کشور بکاهد.

اما در میانه مذاکراتی که برای احداث این خط لوله در جریان بود، پرونده اتمی ایران و فشار های جامعه جهانی به تهران باعث شد هند به بهانه های گوناگون از امضای قرارداد شانه خالی کند.

درخواست پاکستان از ایران

در صورت رسیدن به توافق نهائی، ایران سالانه ۶۰ میلیون متر مکعب گازطبیعی از میدان گازی پارس جنوبی به این دو کشور صادر کند.

هزینه اجرای این خط لوله ۲۷۰۰ کیلومتری، حدود ۷ میلیارد دلار برآورد می شود.

رشد جمعیت پاکستان به حدی است که پیش بینی می شود مصرف گاز این کشور تا سال ۲۰۱۵ به دو برابر میزان کنونی افزایش یابد.

کشور هند به رغم رشد کمتر جمعیت، رشد اقتصادی بالائی دارد و پیش بینی می شود نیاز های این کشور به واردات گاز طبیعی به نحو چشمگیری افزایش یابد.

در اجرای طرح صدور گاز ایران، تاکنون پاکستان مشتاق تر از هند بود و اعلام کرده که حتی در صورت انصراف هند، به صورت دوجانبه با ایران وارد مذاکره خواد شد.

همزمان با سفر وزیر خارجه هند به ایران، یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان، خواستار تسریع در همکاری با ایران در زمینه انرژی و خط لوله صلح شده است.

آقای گیلانی این موضوع را با منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران، که برای شرکت در اجلاس منطقه ای مجمع جهانی اقتصادی در استانبول ترکیه به سر می برد، در میان گذاشته است.

مطالب مرتبط