ایران با ذکر 'تعلل' هند خواستار تعهد به خط لوله گاز شد

تاسیسات خط لوله گاز در ایران
Image caption ایران و پاکستان بیش از هند به این خط لوله اشتیاق نشان داده اند

ایران از هند خواسته است با پروژه صادرات گاز ایران از طریق پاکستان به هند جدی تر برخورد کند و می گوید تدابیر لازم برای تضمین ایمنی جریان گاز قبلا مورد بحث قرار گرفته است.

این درخواست از سوی غلامحسین نوذری وزیر نفت ایران پس از گفتگوهایی در تهران میان مقامات ایران و وزیر خارجه هند مطرح شد.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران نیز در دیدار با وزیر خارجه هند اظهار امیدواری کرد مشارکت این کشور در خط لوله گاز میان دو کشور "بیشتر" شود.

تحلیلگران می گویند هند نگران خطر قطع جریان گاز این خط لوله در موارد بروز تنش با پاکستان است و به همین دلیل با احتیاط در جهت عملی شدن این پروژه هفت میلیارد و 600 میلیون دلاری که به "خط لوله صلح" معروف است گام برمی دارد.

اما به گزارش خبرگزاری مهر آقای نوذری وزیر نفت ایران با لحنی که حاکی از سرخوردگی ایران بود گفت: "با توجه به اینکه فرصت های زیادی را در پروژه خط لوله صلح به دلیل تعلل هند از دست داده ایم، به این کشور اعلام کرده ایم که فعالتر برخورد کند."

ایران قبلا گفته است که حتی در صورت عدم مشارکت هند نیز این پروژه را پیش خواهد برد.

آقای نوذری گفت: "امنیت این پروژه در هر کشور با آن کشور خواهد بود و مذاکرات صورت گرفته شرایطی را ایجاد می کند که به ما اطمینان می دهد این امنیت برقرار خواهد شد."

به گزارش منابع خبری ایران پرناب موکرجی، وزیر خارجه هند، نیز گفته است: "اعلامیه هند برای پیوستن به خط لوله صلح به این معنی است که هند هیچ برنامه ای برای ترک این پروژه ندارد."

وی افزود: "مذاکرات زیادی درباره تعرفه انتقال و برقراری امنیت در طول خط لوله صلح با پاکستان انجام شدته است."

آمریکا سعی دارد ایران را به خاطر اختلاف بر سر ماهیت برنامه اتمی این کشور منزوی کند و سایر کشورها و شرکت های تجاری را ترغیب کرده است از داد و ستد و معامله با این کشور خودداری کنند.

آقای موکرجی در پاسخ به این سوال که آیا هند ممکن است تحت فشار آمریکا از پروژه خارج شود گفت: "ما یک کشور مستقل با مناسبات مستقل هستیم."

در صورت رسیدن به توافق نهائی، ایران سالانه ۶۰ میلیون متر مکعب گازطبیعی از میدان گازی پارس جنوبی به این دو کشور صادر خواهد کرد.

این دومین سفر وزیر امور خارجه هند به تهران طی سه ماه گذشته بود.

وی هدف از سفر سه روزه خود را گسترش همکاری های دو کشور به خصوص همکاری های اقتصادی در بخش انرژی اعلام کرد.

اقتصاد هند به سرعت در حال گسترش بوده است و این کشور برای یافتن منابع تازه انرژی در تقلاست.

وزیر امور خارجه هند گفته است که ایران یکی از اصلی ترین تامین کننده های منابع انرژی در منطقه است و از این رو گسترش روابط اقتصادی با این کشور یکی از اولویت های هند است.

آقای موکرجی حجم روابط دو جانبه اقتصادی دو کشور را حدود ۱۳ میلیارد دلار اعلام کرده و گفته است که در سه سال گذشته کل خرید نفت خام هند از ایران نزدیک به ۱۱ میلیارد دلار بوده است.

مطالب مرتبط