احمدی نژاد: به جلسه استیضاح وزیر کشور نمی روم

محمود احمدی نژاد
Image caption رئیس جمهوری ایران از علی کردان دفاع کرده است

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران گفته است که استیضاح علی کردان وزیر کشور را قبول ندارد و در جلسه مربوط به آن شرکت نمی کند.

آقای احمدی نژاد که پس از پایان جلسه هیات دولت صحبت می کرد، گفت: "استیضاح وزرا باید نسبت به عملکرد آنها صورت بگیرد، لذا استیضاح وزیر کشور قانونی نیست و من در جلسه استیضاح ایشان شرکت نمی‌کنم."

مطابق آئین نامه داخلی مجلس، رئیس جمهوری و وزیری که استیضاح می شود، در جلسه استیضاح سه ساعت فرصت برای دفاع دارند.

آقای کردان به علت آنچه که "عدم صداقت" خوانده شده است، قرار است سه شنبه چهاردهم آبان در مجلس شورای اسلامی استیضاح شود.

آقای احمدی نژاد گفته است: "هر تصمیمی که نمایندگان مجلس بگیرند بر روی کار دولت اثری نخواهد داشت. ما مجلس را یار خود می‌دانیم اما این استیضاح را قبول نداریم."

رئیس جمهور ایران ضمن دفاع از وزیر کشور و مظلوم خواندن او گفته است: "اگر مدرک آقای کردان غلط هم باشد چه اثری دارد؟ من پیش از این حتی عبارت کاغد پاره را درباره آن به کار بردم برای اینکه تنها یک مدرک افتخاری بوده است."

آقای کردان روز نهم مهرماه در نامه ای به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، نادرست بودن مدرک دکترای خود را تایید کرده بود.

وزیر کشور در نامه خود نوشته بود که مدرک دکترای افتخاری او براساس سوابق مدیریتی و تجارب اجرایی و ارائه رساله توسط فردی که به نام "دانشگاه آکسفورد لندن" در تهران دفتر نمایندگی زبان انگلیسی تاسیس کرده بود، صادر شده است.

دانشگاه آکسفورد از مجموعه کالج هایی تشکیل یافته که در طول چند صد سال، در شهر آکسفورد در بریتانیا تاسیس شده اند و کالج یا شعبه ای در شهرهای دیگر، از جمله لندن، پایتخت این کشور، ندارد.

چندی پس از انتشار این نامه، عبدالله جاسبی رئیس دانشگاه آزاد نیز طی سخنرانی ای اعلام کرد که آقای کردان مدرکی از این دانشگاه دریافت نکرده است.

آقای کردان تا پیش از این، در یکی از دانشکده های دانشگاه آزاد، تدریس می کرده است.

آقای احمدی نژاد روز یکشنبه دوازدهم آبان گفت: "اگر بنا باشد یقه دانشگاهی که ایشان در آن تدریس می کرد را نیز باید بگیریم. چرا تا وقتی رفیق او بودند این حرف ها را مطرح نکردند و اکنون چه اتفاقی افتاده که اینگونه اظهار نظر می کنند."

"می خواهند دولت را از اکثریت بیندازند"

رئیس جمهوری ایران در عین حال از نمایندگان مجلس انتقاد کرده است که "با استیضاح وزیر کشور می خواهند دولت را از اکثریت بیندازند و کلیت آن را با مشکل مواجه کنند."

آقای احمدی نژاد که پیش از این تهدید به افشای نام مفسدان اقتصادی کرده بود این بار گفته است که می تواند از کسانی نام ببرد که از "حقوق مدارک نامعلوم" خود استفاده کرده اند. اما او گفته که دولت بنا ندارد وارد این مسائل شود.

رئیس جمهوری ایران گفته است: "طرح این مسائل در شرایطی که کشور در شرایط حساسی قرار دارد و دنیا در آستانه تحولات عظیمی قرار دارد، باعث ایجاد جنجال و مانع کارهای دولت می شود."

"در جلسه امروز هیات دولت با عتاب صحبت کردم"

رئیس جمهوری ایران، درباره اخراج نماینده دولت از مجلس و برکناری او توسط دولت گفت: " اهدای چک پنج میلیونی، اشتباه مأمور دولت در مجلس بود که درست عمل نکرد و با او به شدت برخورد و دیروز برکنارش کردیم."

آقای احمدی نژاد گفته است: "امروز با عتاب با همکاران در دولت صحبت کردم و به آنها گفتم که دیگر نمی‌پذیرم که نظارت بر زیرمجموعه اینگونه باشد. فردی با انجام کاری همه دولت را زیر سئوال ببرد و هم فضای کشور را تحت تاثیر قرار دهد."

صبح روز یکشنبه دوازهم آبان، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، از محمود عباسی، مدیر کل دفتر دولت در مجلس به علت "بازی با حیثیت مجلس" انتقاد کرده و گفته او دیگر حق ندارد در مجلس حضور داشته باشد.

ساعاتی پس از اعلام اخراج نماینده دولت از مجلس، ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی با "کارمند خاطی" توصیف کردن محمود عباسی، خبر داد که او شنبه شب از سمت خود برکنار شده است.

آقای عباسی متهم شده است که با پرداخت چک پنج میلیون تومانی به نمایندگان مجلس، درصدد بوده از آنها برای انصراف از استیضاح علی کردان وزیر کشور، امضا بگیرد.

مطالب مرتبط