نماینده دولت از مجلس شورای اسلامی اخراج شد

علی لاریجانی رئیس به همراه نایب رئیس مجلس
Image caption گزارش نایب رئیس مجلس(سمت راست) منجر به اخراج نماینده دولت از مجلس شده است

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، از محمود عباسی، مدیر کل دفتر دولت در مجلس به علت "بازی با حیثیت مجلس" انتقاد کرده و گفته او دیگر حق ندارد در مجلس حضور داشته باشد.

آقای لاریجانی در جلسه علنی روز یکشنبه دوازدهم آبان، گفت که در پی گزارش نایب رئیس مجلس درباره پرداخت چک پنج میلیونی کمک به مساجد به نمایندگان و گرفتن امضای انصراف از استیضاح وزیر کشور به این بهانه، "معلوم شد که اشکالی در کار نماینده دولت وجود دارد و ایشان دیگر حق ندارد در مجلس حضور پیدا کند."

رئیس مجلس ایران گفته است که کمک به مساجد، روال مشخص دارد که باید مطابق آن مسیر طی شود و اشکالی که در این بحث مطرح شد این است که این کار "روال طبیعی نداشت و با یک نوع فریبکاری" در مورد استیضاح همراه شد.

آقای لاریجانی از افرادی که از طرف دولت به مجلس می آیند خواسته "تراز کار مجلس" را حفظ کنند.

ساعاتی پس از اعلام اخراج نماینده دولت از مجلس، ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی با "کارمند خاطی" توصیف کردن محمود عباسی، خبر داد که او شنبه شب از سمت خود برکنار شده است.

پیشتر غلامعلی حداد عادل رئیس پیشین مجلس در دوره هفتم، گفته بود: " این که به نماینده پول داده شود که به فلان کس رای بده یا نده و یا به فلان قانون رای نده، خطری است که باید به خدا پناه برد."

روز چهارشنبه هشتم آبان نیز یک نماینده محافظه کار مجلس شورای اسلامی در اعتراض به تلاش آقای عباسی برای قانع کردن برخی نمایندگان نسبت به رد طرح استیضاح وزیر کشور، به او سیلی زده بود.

این نماینده به نام علی اصغر زارعی ادعا کرده بود که محمود عباسی، مدیر کل دفتر دولت در مجلس، برخی نمایندگان را برای پس گرفتن امضایشان از طرح استیضاح فریب داده است.

آقای عباسی گفته بود که گوش او در اثر ضرب و شتم این نماینده آسیب دیده است و از نماینده ضارب شکایت خواهد کرد.

علی کردان، وزیر کشور ایران که خود پذیرفته در جریان صدور مدرک دکترای افتخاری اش "تخلف" روی داده است، قرار است سه شنبه این هفته، چهاردهم آبان به علت آنچه که "عدم صداقت شخض وزیر" عنوان شده است، استیضاح شود.

رئیس مجلس گفته است که استیضاح حق نمایندگان است و یک مسئله ملی است و آنها اگر "کجی" مشاهده کردند حق دارند در مجلس مطابق آیین نامه آن را مورد پرسش قرار دهند و رسیدگی کنند.

اخراج مدیر کل دفتر دولت از مجلس توسط علی لاریجانی در شرایطی صورت می گیرد که آقای لاریجانی نیز در زمان ریاست بر سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی در مقطعی از جلسات دولت محمد خاتمی اخراج شده بود.

رئیس سازمان صداوسیما از اعضای دولت محسوب نمی شود اما در جلسات آن شرکت دارد.

علت اخراج آقای لاریجانی از جلسات هیات دولت، اظهارات روح الله حسینیان رئیس سازمان اسناد انقلاب اسلامی در برنامه ای موسوم به چراغ بود که هواداران محمد خاتمی را متهم به دست داشتن در قتل روشنفکران و منتقدان دولت می کرد.

آقای لاریجانی در آن زمان پس از وساطت برخی از سیاستمداران، به جلسات هیات دولت بازگشت.

مطالب مرتبط