مجلس ایران به دنبال طرح تفحص از سفرهای استانی دولت

مجلس شورای اسلامی
Image caption پیش از این برخی از نمایندگان مجلس از انجام نشدن وعده های دولت در سفرهای استانی انتقاد کرده بودند

رسانه های ایران از تهیه شدن طرح تحقیق و تفحص از سفرهای استانی محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران در مجلس شورای اسلامی خبر داده اند.

داریوش قنبری، نماینده ایلام در مجلس گفته است: " به دلیل عدم تحقق وعده‌های آقای احمدی‌نژاد در این سفرها و از سوی دیگر افزایش استفاده تبلیغاتی از سفرهای استانی با توجه به نزدیکی به انتخابات ریاست‌جمهوری، برخی از نماندگان طرح تحقیق و تفحص از این سفرها را تهیه کرده‌اند."

آقای قنبری هزینه‌ سفرهای استانی دولت نهم را "هنگفت" خوانده و از آن انتقاد کرده است.

پیش از این برخی از نمایندگان مجلس در نطق های پیش از دستور خود ، از انجام نشدن وعده های دولت در سفرهای استانی انتقاد کرده بودند.

آقای احمدی نژاد از زمان روی کار آمدن به عنوان رئیس جمهوری ایران با شعار "کابینه هفتاد میلیونی" سفرهایی به همراه هیات دولت به استان های مختلف ایران داشته و طی آنها وعده انجام طرح های عمرانی مختلفی داده است. به گفته آقای قنبری، طرح تحقیق و تفحص از سفرهای استانی در سه محور تهیه شده و سوالاتی همچون علت عدم تحقق وعده‌های رئیس‌جمهور در این سفرها، منبع تامین هزینه‌های سفرهای استانی و نادیده گرفتن قوانین مصوب مجلس را در برمی گیرد.

نماینده ایلام در مجلس، هزینه هر سفر استانی آقای احمدی‌نژاد را در دور اول حدود ۵۰۰ میلیون تومان اعلام کرده و گفته "در هر سفر استانی مردمی بسیاری که تقاضای کمک مالی، اشتغال، وام و... دارند جمع می‌شود که ریاست‌جمهوری برای آنکه این تقاضاها بدون پاسخ نباشد برای هر نامه حدود ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان به آنها پرداخت می‌کند."

آقای احمدی نژاد به همراه اعضای کابینه اش تاکنون به تمامی استانهای ایران سفر کرده و به تازگی دور دوم این سفرها آغاز شده است.

هواداران دولت، از سفرهای استانی به عنوان "ابتکار" آقای احمدی نژاد یاد می کنند و هر بار گزارش می دهند که چند صد هزار نامه خطاب به رییس جمهور نوشته شده که به ادعای اولین روزهای آغاز به کار دولت، آقای احمدی نژاد خود را موظف به خواندن و پاسخ گویی به همه آن ها می بیند.

هواداران دولت، فراوانی تعداد نامه ها و صدور دستور برای دادن وام و واگذاری مسکن به متقاضایان را از دلایل مردمی بودن دولت و محبوبیتش می دانند، در حالی که مخالفان دولت این گونه اعمال را فریفتن مردم و اعمالی بدون برنامه توصیف می کنند.

مطالب مرتبط