11:41 گرينويچ - سه شنبه 04 نوامبر 2008 - 14 آبان 1387

تحقیق و تفحص مجلس؛ این بار از سفرهای استانی دولت

محمود احمدی نژاد

سفرهای استانی دولت با روی کار آمدن محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهوری ایران آغاز شد

تشکیل کمیته ای برای تحقیق و تفحص از سفرهای استانی دولت ایران، در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار خواهد گرفت.

به نوشته روزنامه اعتماد، چاپ تهران، این کمیته قرار است آنچه که "تخلفات" دو دوره سفرهای استانی دولت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران توصیف شده است را بررسی کند.

به گفته داریوش قنبری نملاینده ایلام در مجلس شورای اسلامی، این تحقیق و تفحص در سه محور "میزان بهره برداری تبلیغاتی دولت در این سفرها، اجرایی نشدن مصوبات سفرهای استانی وهمچنین بی توجهی دولت به قوانین برنامه توسعه کشور" تنظیم خواهد شد.

آقای قنبری گفته است: " بر کسی پوشیده نیست که سفرهای استانی دولت امری بی نتیجه شده و عدم اجرای مصوبات اعتراضات گسترده مردم را به همراه داشته است."

گزارش رادیویی- برنامه جام جهان نما

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

گرچه آقای احمدی نژاد بارها اعلام کرده که سفرهای استانی خرجی ندارد و هیات دولت با نان و هندوانه این سفرها را سپری می کنند تا هزینه ای برای کشور تحمیل نشود، اما نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی این سوال را مطرح کرده که "ارقام ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان به پیوست هفت میلیون نامه ای که در جریان دور اول سفرها پرداخت شده را با چه تفاسیری می توان توجیه کرد."

اسماعیل گرامی مقدم، از نمایندگان مجلس هفتم و عضو ارشد حزب اعتماد ملی، به بخش فارسی بی بی سی گفته است: "اخیرا دولت و رئیس جمهوری در سفرهای استانی و درملاقات با مردم شهرها و روستاها نسبت به پرداخت های نقدی اقدام می کنند که چندین نمونه آن را در استان ها شاهد بودیم."

آقای گرامی مقدم گفت: "تکلیف آن مردمی که موفق نمی شوند، رئیس جمهوری را ملاقات کنند و کمک نقدی دریافت کنند چیست و اساسا این اعتبارات نقدی با کدام توجیه قانونی پرداخت می شود."

در دو دوره سفر رئیس جمهوری به استان ها پرداخت این نوع مبالغ سبب شده تا بسیاری از چهره های اقتصادی کشور به خرج این گونه بودجه کشور هشدار دهند و آن را دارای آثار تورمی شدید بدانند.

طرح انجام سفرهای استانی پس از آغاز ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد در نوزدهم آبان سال ۱۳۸۴ در دستور کار دولت نهم قرار گرفت.

به گفته حامیان دولت قرار بود این سفرها فاصله میان مردم و مسئولان را کاهش دهد و مسائل را نه از دفتر رئیس جمهوری در پایتخت بلکه با حضور او در صحنه، حل کند.

بهمن آرمان، اقتصاددان در تهران، به بخش فارسی بی بی سی گفت: " این سفرها در ابتدا امیدهایی ایجاد کرده بود. این که مردم بتوانند، اثرات مثبتی را ا این مصوبه ها داشته باشند. اما برعکس عملکردها به گونه ای بوده که هم انتظارات مردم افزایش داده و هم عدم توانایی دولت در اجرای این مصوبات، موجب شده تا تعدادی از نمایندگان مجلس پرسش هایی درباره تاثیر این سفرها داشته باشند. "

مرکز پژوهش های مجلس، در اردیبهشت سال ۱۳۸۵ نخستین نهادی بود که به پیامدهای منفی برگزاری این سفرها اشاره کرد. در گزارش مذکور آمده بود که اصل رسیدگی به مناطق محروم مطلوب است ولی به لحاظ سیاسی دادن وعده هایی که نتوان به طور کامل از عهده آن ها برآمد صحیح نیست.

این گزارش همچنین گفته است که منبع برخی از مصوبات استانی مشخص نیست. "برای نمونه منبع تامین ۵۷ درصد اعتبارات اختصاص یافته به استان خراسان جنوبی و ۱۷ درصد اعتبار اختصاص یافته به استان سیستان و بلوچستان نامعین است."

کارشناسان می گویند مصوبات هیات دولت در سفرهای استانی از منظر قوانین موجود از قبیل برنامه چهارم، قانون محاسبات عمومی، قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی و همچنین ورود به حیطه اختیارات قوه مقننه، مغایرتهایی دارد.

آقای گرامی مقدم گفت: " نکته اصلی این است که سفرهای تخصصی وزرا که در دولت های قبلی هم انجام می شد در حال حاضر متوقف شده و در این سفرها تنها دیدارهای عمومی صورت می گیرد و جنبه تخصصی ندارد."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.