طرح اتهام امنیتی علیه دانشجوی ایرانی-آمریکایی

عشا مومنی
Image caption خانم مومنی که متولد آمریکاست برای تحقیق به ایران سفر کرده بود

مقام های قضایی ایران 21 روز پس از بازداشت یک دانشجوی ایرانی-آمریکایی به دلیل "تخلف رانندگی" و انتقال وی به زندان اوین او را رسما به "اقدام علیه امنیت ملی" متهم کرده اند.

عشا مومنی، 28 ساله، که شهروند آمریکا و دانشجوی دانشگاه ایالتی کالیفرنیاست، پس از سفر به ایران برای تحقیق درباره جنبش زنان به عنوان بخشی از تحصیلات دانشگاهی خود دستگیر شد.

اکنون علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضاییه ایران در اولین اظهار نظر رسمی درباره پرونده خانم مومنی گفته است که وی در زندان اوین نگاهداری می شود.

به گزارش منابع خبری ایران وی در یک کنفرانسی خبری گفت: "اتهام وی اقدام عليه امنيت است و پرونده فعلا در مرحله‌ تحقيقات مقدماتی است و اكنون وی در زندان اوین نگهداری می‌شود."

وی جزئیات بیشتری درباره این پرونده ارائه نکرد.

به گزارش خبرگزاری رویتر سوسن طهماسبی فعال حقوق زنان در ایران درباره پرونده خانم مومنی گفت: "مسلما غیرموجه است.... وی هیچ خطایی مرتکب نشده. امیدواریم به زودی آزاد شود."

وی گفت که خانم مومنی در آمریکا متولد شده و دارای تابعیت ایران و آمریکاست.

فعالان حقوق زن در ایران در سال های اخیر با برخوردهای مکرر سازمان های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی مواجه شده و ده ها تن از آنها بازداشت شده اند. اکثر این افراد چند روز پس از بازداشت آزاد شده اند.

خانم مومنی در دانشکده ارتباطات، رسانه ها و هنرهای دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در نورتریج در حومه لس آنجلس تحصیل می کند و برای دیدار با خانواده و کار به روی مدرک فوق لیسانس به ایران سفر کرده بود.

بنابه گزارش ها مقام های امنیتی ایران محل سکونت او را بازرسی و بخشی از تعلقات او از جمله فیلم هایی که بخشی از پروژه مطالعاتی او بود را ضبط کرده اند.

به گفته محمد علی دادخواه، وکیل خانم مومنی، او روز 15 اکتبر به جرم تخلف رانندگی در تهران دستگیر شد.

دولت آمریکا از سفارت سوئیس در تهران خواسته است اطلاعات بیشتری درباره خانم مومنی کسب کند.

ایران سال گذشته چهار ایرانی تابع آمریکا را به ظن مشارکت در مقدمه چینی یک "انقلاب مخملی" بازداشت کرد. هر چهار نفر بعدا آزاد شده و ایران را ترک کردند.