لیونی: گفتگو با ایران می تواند مشکل آفرین باشد

زیپی لیونی
Image caption خانم لیونی خواستار افزایش تحریم ها بر ایران شده است

زیپی لیونی وزیر خارجه اسرائیل در اشاره ای به سیاست خارجی باراک اوباما رئیس جمهور منتخب آمریکا، گفته است که گفتگو با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور در حال حاضر می تواند مشکل آفرین باشد.

خانم لیونی که همچنین ریاست حزب کادیما را به عهده دارد گفت: "گفتگو در این مقطع ممکن است به عنوان نشانه ضعف تعبیر شود."

او افزود: "آمریکا تحت رهبری اوباما آماده پذیرفتن یک ایران هسته ای نیست... اختلاف نظرهایی در ارتباط با مساله چگونگی جلوگیری از این وضع (اتمی شدن ایران) وجود دارد. فکر می کنم گفتگوی زودهنگام با ایران در زمانی که این کشور فکر می کند جهان تحریم ها را رها کرده است، مشکل زاست."

باراک اوباما نامزد دموکرات ها که در انتخابات این هفته ریاست جمهوری به پیروزی رسید گفته است که آمریکا باید با دشمنان خود از جمله ایران گفتگو کند.

هرچند او خواستار گفتگوی نامشروط با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور شده است اما می گوید این نوع گفتگوها در زمان و مکانی که او صلاح بداند انجام خواهد شد و به علاوه لزوما به معنی دیدار با محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران نخواهد بود.

او پیشتر در سال جاری در سفری به اسرائیل اخطار داد که ایران اگر به سلاح اتمی مجهز شود "تهدیدی عمیق" متوجه جهان و اسرائیل خواهد کرد.

ایران برخلاف اتهامات آمریکا و اسرائیل می گوید به دنبال سلاح اتمی نیست و برنامه اتمی را تنها برای تولید انرژی می خواهد.

اسرائیل تنها قدرت اتمی خاور میانه تلقی می شود هرچند هرگز رسما داشتن سلاح های اتمی را تایید یا تکذیب نکرده است.

خانم لیونی که در گفتگو با رادیوی دولتی اسرائیل اظهار نظر می کرد بعدا در دیدار با کاندولیزا رایس وزیر خارجه آمریکا انتخابات آقای اوباما را "منبع الهام برای میلیون ها انسان در سراسر جهان" توصیف کرد.

وی گفت: "من البته مایلم این پیروزی تاریخی را به باراک اوباما تبریک بگویم، مردی که در جریان بازدیدش از اینجا تحسین اسرائیلی ها را با آنچه نمایندگی می کند برانگیخت. من همچنین مایلم از سناتور جان مک کین به خاطر رهبری و دوستی پایدارش (با اسرائیل) قدردانی کنم."

وی سپس بار دیگر به مساله ایران پرداخت.

خانم لیونی گفت: "ما باید با افراط گرایی بجنگیم. ما باید فشار بر ایران را ادامه دهیم و من معتقدم که این کار با تحریم های شدیدتر و موثرتر بر ایرانی ها ممکن است."

آقای اوباما استدلال کرده است که دیپلماسی مستقیم با رهبران ایران باعث افزایش اعتبار آمریکا و سهل تر شدن امکان تحریم های گسترده تر بین المللی بر این کشور خواهد شد.