صادق محصولی نامزد احتمالی وزارت کشور

صادق محصولی
Image caption آقای محصولی یکبار به عنوان وزیر پیشنهادی نفت به مجلس معرفی شده بود اما با مخالفت مجلس انصراف داد

گزارش ها از تهران حاکی است که صادق محصولی به زودی به عنوان سرپرست وزارت کشور و وزیر پیشنهادی این وزارتخانه معرفی می شود.

خبرگزاری های ایرانی گزارش داده اند که محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران، اوایل هفته آینده آقای محصولی را به عنوان سرپرست معرفی خواهد کرد و همزمان وی به عنوان وزیر پیشنهادی کشور برای گرفتن رای اعتماد به مجلس معرفی می شود.

آقای محصولی جانشین علی کردان می شود که به دلیل مدرک تحصیلی جعلی با استیضاح نمایندگان مجلس از کار برکنار شد.

آقای محصولی که در حال حاضر مشاور رئیس جمهوری است در آغاز دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد وقتی مجلس به علی سعید لو، وزیر پیشنهادی نفت رای نداد، به عنوان وزیر پیشنهادی به مجلس هفتم معرفی شد اما در آخرین لحظات به دلیل مخالفت نمایندگان از تصدی این سمت انصراف داد.

يکی از عمده ترين دلايل مخالفت نمايندگان مجلس با آقای محصولی، ثروت او بود.

يک روز پيش از آنکه مجلس رسماً به بررسی رأی اعتماد به آقای محصولی بنشيند، عماد افروغ، رئيس وقت کميسيون فرهنگی مجلس هفتم در نطق پيش از دستور خود بدون آنکه از آقای محصولی نام ببرد او را "فردی با ثروت باد آورده" توصيف کرد که ثروتش "ناشی از تعاملات و ارتباطات خاص" است.

آقای افروغ از همکاران خود در مجلس سئوال کرد که چگونه چنين فردی می ‌تواند وزيری مناسب برای دولتی باشد که عدالتخواهی را محور برنامه های خود اعلام کرده است.

وی با اشاره به يکی از گفته های آيت الله خامنه ای که ثروتمند بودن مسئولان را منفی دانسته، گفت: "تصور کنيد وزيری که از راه بورس بازی و بسازوبفروشی به ثروتهای کلان رسيده است با اين وزارتخانه ثروتمند (وزارت نفت) چه خواهد کرد".

قدرت‌ الله عليخانی، نماينده بويين زهرا و آوج نیز در همان زمان گفت که برخی نمايندگان مجلس معتقدند که آقای محصولی از راه خريداری اموال مصادره ای با شرکت در مناقصه های دولتی کسب ثروت کرده که او در اين مورد هم گفته که تاکنون در ‪ ۴۴‬مزايده شرکت کرده که تنها در سه مورد از آنها برنده شده است.

ايراد ديگری که به صادق محصولی گرفته شد اين بود که او هيچ سابقه ای در صنعت نفت ندارد.

صادق محصولی 49 ساله، فوق ليسانس مديريت دارد و همچون بسياری از اعضای کابينه محمود احمدی نژاد عضو سپاه پاسداران بوده است.

وی که اهل شهر اروميه، مرکز استان آذربايجان غربی است در جهاد سازندگی نيز فعالیت کرده و مدتی فرماندار اروميه، معاون استاندار آذربايجان غربی و دبير تشکيلاتی به نام شورای مشورتی در مجمع تشخيص مصلحت ايران بوده است.

مطالب مرتبط