23:53 گرينويچ - جمعه 07 نوامبر 2008 - 17 آبان 1387

'انهدام' چند شبکه قاچاق زنان در ایران

زنان روسپی - عکس از آرشیو

ایران نیز همچون بسیاری دیگر از کشورهای منطقه دستخوش معضل قاچاق انسان است

سرتیپ احمد روزبهانی رئيس پليس امنيت اخلاقی نيروی انتظامی گفته است که پلیس چندین شبکه بین المللی قاچاق زنان را کشف و منهدم کرده است.

به گزارش رادیو ایران سرتیپ روزبهانی به حضور تعدادی دختر و زن ایرانی در این شبکه ها اشاره کرد.

این مقام در مورد تعداد دقیق و ابعاد این شبکه ها و اینکه در کدام نقاط کشور کشف شده اند جزئیاتی ارائه نکرد و تنها هشدار داد که پدیده قاچاق زنان در منطقه خاور میانه و آسیای مرکزی درحال افزایش است.

قاچاق زنان مشکلی است که از سال ها پیش در کشورهای منطقه از جمله ایران خودنمایی می کند. آقای روزبهانی بیش از یک سال قبل از بازداشت 25 عضو گروهی که 100 زن را از آسیای میانه به کشورهای خلیج فارس قاچاق می کردند خبر داده بود.

گیتی پورفاضل حقوقدان و فعال حقوق زنان

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


وزارت خارجه آمریکا در ماه ژوئن در گزارشی چندین کشور خاور میانه از جمله ایران را درارتباط با قاچاق انسان مورد انتقاد قرار داده بود.

مارگ لوگان مشاور ارشد وزیر خارجه آمریکا در امور قاچاق انسان در آن زمان گفت: "طی چهار سال اخیر، عملکرد ضعیف چندین کشور در منطقه خلیج فارس موضوع نگرانی و یاس شدید بوده است."

گزارش وزارت خارجه به ایران نیز اشاره کرد: "ایران یکی از منابع، محل عبور و مقاصد زنان قاچاق شده برای بهره برداری جنسی و بیگاری است. زنان ایرانی به منظور روسپی گری و ازدواج اجباری برای تصفیه بدهی، در داخل این کشور قاچاق می شوند."

آمریکا ابتدا در سال 2006 ایران را در فهرست "بدترین خاطیان" در زمینه قاچاق انسان قرار داد.

آمریکا گفت قرار دادن ایران در این فهرست پس از آن بود که گزارش های "معتبر" حکایت از آن داشت که مقام های ایرانی قربانیان شبکه های قاچاق را مورد ضرب و شتم قرار داده، آنها را حبس و گام اعدام می کنند.

آقای روزبهانی در سخنان خود با رادیو ایران گفت که پرونده دختران و زنان ایرانی که در شبکه های قاچاق دستگیر شده اند تسلیم سازمان های قضایی شده است.

جان میلر رئیس بخش رسیدگی به قاچاق انسان در وزارت خارجه آمریکا در ماه ژوئن 2006 گفته بود که ایران گاهی زنان قاچاق شده به این کشور را به اعدام محکوم می کند.

وی گفت "قربانیان نباید به خاطر اعمالی که به عنوان قربانی مرتکب شده اند مجازات شوند" و افزود که به تصور او ایران تنها کشوری است که گاه قربانیان شبکه های قاچاق را اعدام می کند.

آمریکا به دولت ایران توصیه کرده است که مراقبت از مرزهای خود را افزایش دهد و همچنین مسافرت زنان و دختران به کشورهای همسایه را تحت نظر قرار دهد.

آمریکا می گوید براساس تخمین هایش سالانه 800 هزار نفر عمدتا زنان و کودکان قربانی قاچاق می شوند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.