نگرانی خبرنگاران بدون مرز از توقیف 'شهروند امروز'

شهروند

سازمان خبرنگاران بدون مرز در اطلاعیه ای که انتشار داده، توقیف "شهروند امروز" را محکوم کرده و نوشته است که مسائل سیاسی ایران بار دیگر به سرکوبی جراید این کشور منجر شده است.

بیانیه سازمان خبرنگاران بدون مرز یک روز پس از آن انتشار یافته است که مقامات ایران اعلام کردند که هفته نامه "شهروند امروز" توقیف شده است.

رضا معینی، مسئول بخش ایران، افغانستان، و تاجیکستان در سازمان خبرنگاران بدون مرز در این باره به بی بی سی گفت که از آغاز سال جدید میلادی تا کنون 31 نشریه در ایران توقیف شده است.

آقای معینی گفت که توقیف "شهروند امروز " در پی دو سخنرانی اخیر آیت الله خامنه ای ، رهبر ایران، که یکی از آنها هشدار درباره انتخابات و دیگری که هشداری به مطبوعات بود و يک روز قبل از توقف شهروند امروز صورت گرفت.

آیت الله خامنه ای، در اظهاراتی در جمع کارگزاران اجرایی حج که یک روز قبل از اعلام توقیف "شهروند امروز" ایراد کرد، از فضای مطبوعاتی کشور براز ناخرسندی کرد.

آقای خامنه ای از تلاش برخی افراد برای سیاه نمایی در فضای جامعه و ایجاد اغتشاش ذهنی و تردید در مردم انتقاد کرد و گفت:"دستاوردهای نظام اسلامی به راحتی محقق نشده است که عده ای بخواهند به دلیل اغراض شخصی و دشمنی با دولت در اصل نظام خدشه وارد کنند."

رهبر ایران با انتقاد از فضای تبلیغاتی و مطبوعاتی گفت:"این فضای بی بند و باری در حرف زدن و اظهار نظر علیه دولت، مسائلی نیست که خداوند به آسانی از آنها بگذرد."

توقیف

عليرضا ملکيان، معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز پنجشنبه (6 نوامبر) اعلام کرد که هفته نامه "شهروند امروز "به دليل رعايت نکردن زمينه انتشار توسط هيات نظارت بر مطبوعات، توقيف شده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، آقای ملکیان افزود: "هيات نظارت بر مطبوعات بر اساس بند ب ماده هفت قانون مطبوعات مبنی بر مغايرت با آنچه در پروانه نشريه در مورد زمينه انتشار آمده، اقدام به توقيف 'شهروند امروز' کرده است. "

عیسی سحر خیز، عضو شورای مرکزی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات نیز در گفتگویی با بی بی سی (جمعه 7 نوامبر) ضمن تایید توقیف نشریه شهروند امروز گفت اتهام اصلی مطرح شده علیه نشریه، وارد شدن به حوزه سیاسی است بدون آنکه این نشریه مجوز این فعالیت را داشته باشد.

بر اساس گزارشها مجوز "شهروند امروز" فرهنگی و هنری است و هیات نظارت معتقد است که این نشریه از محدوده ای که در امتیاز نشریه پیش بینی شده، خارج شده است به این معنی که مجوز شهروند امروز فرهنگی و هنری است و نباید مطالب سیاسی چاپ کند.

"شهروند امروز" ابتدا در شهر اصفهان منتشر می شد ولی انتشار آن از ابتدای سال 1376 به تیم محمد قوچانی، سردبیر سابق روزنامه های "شرق" و "هم میهن" سپرده شد. از آن زمان تاکنون، تیم "شهروند امروز " 70 شماره منتشر کرده است.

این هفته نامه رنگی و پرخواننده موضوعاتی نظیر سیاست، اقتصاد، هنر و ادبیات را پوشش می داد و در طول انتشار با اقبال گسترده ای مواجه بود.

شرکت پیوند سلیم صاحب امتیاز "شهروند امروز" است و محمد عطریانفر، مدیر سابق روزنامه "همشهری" و "شرق"، رئیس شورای سیاستگذاری این هفته نامه است.

برخی از گزارشها نداشتن مدیر مسئول را نیز یکی از دلایل توقیف این نشریه اعلام کرده اند اما همین گزارشها نشان می دهد که گردانندگان این نشریه چند نفر را برای مدیر مسئولی به وزارت ارشاد معرفی کرده اند اما این وزارتخانه هنوز در زمینه صلاحیت این افراد برای مدیر مسئولی پاسخ نداده است.

گفته می شود وزارت ارشاد مدیر مسئولی محمد عطریانفر را نپذیرفته و گردانندگان این نشریه، دو ماه و نیم پیش محمود علیزاده طباطبایی وکیل این نشریه را به عنوان مدیر مسئول به هیات نظارت معرفی کرده اند.

به گفته آقای علیزاده طباطبایی، بررسی ها برای مدیر مسئولی وی بر هفته نامه "شهروند امروز" هنوز ادامه دارد و وزارت ارشاد هنوز جواب منفی نداده است.

در طول سالهای اخیر نشریات همواره از سوی قوه قضائیه توقیف موقت می شدند اما از سال گذشته هیات نظارت جانشین قوه قضائیه شده است. بر اساس گزارشها در سه سال گذشته بیشتر از 40 نشریه از سوی هیات نظارت توقیف شده است.

روزنامه های "شرق" و "هم میهن" در سال گذشته و روزنامه "تهران امروز" نیز تیر ماه امسال از سوی هیات نظارت بر مطبوعات توقیف شده اند. ماهنامه "زنان" نیز بهمن ماه سال گذشته بعد از 16 سال فعالیت، توقیف شد.

نشریات "مدرسه"، "دنیای تصویر"، "هفت"، "صبح زندگی"، "تلاش"، "به سوی افتخار" و "شوکا" نیز از جمله نشریاتی هستند که به دستور هیات نظارت بر مطبوعات توقیف شده اند.

مطالب مرتبط