17:42 گرينويچ - شنبه 08 نوامبر 2008 - 18 آبان 1387

انتقاد علی لاریجانی از اظهارات اوباما

علی لاریجانی

علی لاریجانی

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران از باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا به دلیل اظهاراتش در مورد برنامه هسته ای ایران انتقاد کرد.

آقای لاریجانی امروز شنبه هشتم نوامبر برابر با هجده آبان در همایشی در تهران به پیروزی آقای اوباما در انتخابات آمریکا با شعار تغییر اشاره کرد و گفت "این تغییرات باید راهبردی باشد، نه حرف های تکراری و روزمره درباره موضوعاتی چون برنامه هسته ای ایران که به گفته او این یعنی گام برداشتن در جاده غلط گذشته."

گفتگو با رضا تقی زاده صاحبنظر در مسائل ایران

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


باراک اوباما روز گذشته طی یک کنفرانس خبری گفت که برنامه "هسته ای تسلیحاتی ایران" قابل قبول نیست. او تاکید کرد که نیاز به تلاش جهانی برای متوقف کردن این اقدامات ایران وجود دارد. رئیس جمهوری منتخب آمریکا همچنین گفت که حمایت ایران از سازمانهای تروریستی باید پایان یابد. اشاره آقای اوباما مربوط به حمایت ایران از گروه هایی چون حماس در مناطق فلسطینی و حزب الله در لبنان است. ایران حمایت های خود از این دو گروه را معنوی می داند.

به دنبال پیروزی آقای اوباما در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران با ارسال پیامی به باراک اوباما انتخابش را تبریک گفت و به او توصیه کرد با استفاده از این فرصت، نام نیکی از خود به جای بگذارد.این برای اولین بار است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 یک رئیس جمهور ایران به رئیس جمهور منتخب آمریکا پیام تبریک می فرستد.

باراک اوباما نیز در واکنش به این نامه گفت که نامه رئیس جمهوری ایران مورد بررسی قرار خواهد گرفت و به طور مناسب به آن واکنش نشان داده خواهد شد.

ایران و آمریکا بیش از 28 سال است که رابطه دیپلماتیک ندارند و سفارت سوئیس در تهران، عهده دار نقش حافظ منافع ایالات متحده در ایران است.در آمریکا نیز، سفارت پاکستان نقش حافظ منافع جمهوری اسلامی ایران را ایفا می کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.