نیروی انتظامی عملیاتی گسترده در شهر تهران برگزار می کند

پلیس
Image caption برگزاری یک رزمایش شهری با این وسعت با حضور نیروهای پلیس در ایران بی سابقه است

در اقدامی کم سابقه، نیروی انتظامی با حضور 30 هزار مامور یک رزمایش شهری شش روزه را در سطح شهر تهران با عنوان "رزمایش امنیت و آرامش در شهر تهران" برگزار می کند.

سرتیپ عزیزالله رجب زاده فرمانده انتظامی تهران در یک نشست خبری از برگزاری این رزمایش خبر داده که قرار است از روز دوشنبه بیستم آبان به مدت شش روز برگزارشود.

آقای رجب زاده گفته است: "نیروی انتظامی مظهر اقتدار و ضامن ایجاد نظم و امنیت برای مردم است و برای حفظ این اقتدار کسب آمادگی لازم در گرو اجرای طرح های امنیتی است."

در اجرای این طرح که در مناطق مختلف شهر تهران برگزار می شود، 30 هزار مامور نیروی انتظامی با چهار هزار دستگاه خودرو حضور خواهند داشت.

برگزاری چنین رزمایش شهری بزرگ و گسترده ای از سوی نیروهای پلیس در ایران بی سابقه است. این رزمایش در ده مسیر برگزار می شود و خیابانها و اتوبانهای اصلی شهر تهران را در بر می گیرد.

به گفته فرمانده نیروی انتظامی، "تمامی کارکنان و پرسنل نیروی انتظامی در تهران بزرگ با یکدیگر هم قسم شده اند تا با اجرای طرح های مستمر، امنیت و آرامش را به شهر تهران بازگردانند."

آقای رجب زاده، آموزش، تمرین و کسب آمادگی را سه هدف رزمایش اعلام کرده و گفته است:"ارتقای امنیت اجتماعی، آمادگی، هماهنگی با دستگاههای مرتبط، حراست و حفاظت مبتنی بر آرامش فردی، آموزش به شهروندان، حفاظت از مراکز حساس، و نمایش قدرت از دیگر اهداف این رزمایش است."

به گفته فرمانده نیروی انتظامی، "عملیات امداد و نجات، مقابله با اقدامات امنیتی، مقابله با بحران های احتمالی، تشدید حراست از مراکز استراتژیک، حفاظت از اموال مردم، انتقال سریع نیرو از سایر استانها به تهران، و تمرین هماهنگی بین سازمانهای وابسته با این رزمایش از جمله بخشی های اجرایی این رزمایش است."

انتقاداتی به اجرای این رزمایش وارد شده و برخی معتقدند که اجرای این طرح ترافیک شهر تهران را افزایش می دهد و مشکلاتی برای مردم بوجود می آورد اما فرمانده نیروی انتظامی تهران گفته است:"اگر خدای نکرده حادثه ای شدید در تهران رخ دهد وضعیت ترافیکی و کلیه امور معیشتی مردم مختل می شود."

پیامدهای اجتماعی

برگزاری چنین رزمایشی در سطح شهر تهران سابقه ندارد اما فرمانده نیروی انتظامی تهران می گوید که "این طرح هر ساله به صورت غیرمحسوس و به صورت فرماندهی های مجزا در بدنه نیروی انتظامی اجرا می شده است و از سه ماه قبل نیز برای اجرای این رزمایش برنامه ریزی شده است."

آقای رجب زاده به تازگی فرمانده نیروی انتظامی تهران شده و تا پیش از این احمدرضا رادان فرمانده نیروی انتظامی تهران بود. بر اساس گزارشها، برنامه ریزی برای اجرای این طرح در دوره آقای رادان صورت گرفته است که برنامه امنیت اخلاقی را با محور برخورد با بدحجابی اجرا کرد.

خبرنگاران از فرمانده نیروی انتظامی تهران پرسیده اند که آیا اجرای این طرح باعث وحشت مردم نمی شود که آقای رجب زاده گفته است:"اگر از ده روز پیش در خصوص اجرای این طرح صحبت به میان می آمد رسانه ها مدعی می شدند ما امنیت فکری مردم را ده روز زودتر مختل کرده و برای آنها مشغله درست کرده ایم."

آقای رجب زاده در پاسخ به خبرنگاری که پرسیده پلیس ضمانت می دهد که آرامش مردم با برگزاری این رزمایش مختل نشود، گفته است:"تلاش ما این است که کمترین مشکل با اجرای این رزمایش برای مردم بوجود بیاید به هر حال باید قبول کنیم که اگر مشکلی در تهران به وجود بیاید، این آرامش از بین خواهد رفت."

گفته می شود سازمانهایی نظیر آب و فاضلاب، برق، گاز، مخابرات، شهرداری، آتش نشانی، اورژانس، و جمعیت هلال احمر در برگزاری این همایش حضور خواهند داشت.

به گفته آقای رجب زاده، این رزمایش می تواند تمرینی برای مقابله با مشکلاتی نظیر زلزله و حوادث بحرانی دیگر باشد.

قرار است این رزمایش در سالهای آینده نیز برگزار شود و بعد از برگزاری آن در تهران، در سایر شهرهای بزرگ نیز اجرا می شود.

بازگشت دوباره بسیج

Image caption برگزاری رزمایش امنیت عمومی در تهران از سوی پلیس با بازگشت گشت های عملیاتی بسیج همزمان شده است

برگزاری رزمایش امنیت عمومی در تهران از سوی پلیس با بازگشت گشت های عملیاتی بسیج همزمان شده است. ده روز پیش عبدالله عراقی فرمانده سپاه تهران، از آغاز به کار گشت‌های عملیاتی بسیج در سطح تهران خبر داده بود.

به گفته آقای عراقی این طرح از سه ماه قبل، به شکل آزمایشی اجرا شده و بعد از بررسی معایب و محاسن و جمع‌بندی کامل آن، دستور العمل نهایی گشت‌های عملیاتی بسیج، از روز سه شنبه، هفتم آبان به تمام رده‌ها ابلاغ شده است.

به گفته آقای عراقی، با اجرای این طرح که بنا بر دستور فرمانده کل سپاه، عملیاتی شده است، نیروهای بسیجی با همکاری نیروی انتظامی، سرکلانتری‌ها و مقامات قضایی، "امنیت را در محله‌های شهر تهران ارتقا خواهند" داد. پیشتر در اوایل دهه شصت همزمان با سال های نخست پیروزی انقلاب اسلامی، نیروهای بسیجی در خیابان های تهران با گشت زنی در سطح شهر و ایجاد پست های بازرسی، سعی در کنترل شهر داشتند.

در اوایل دهه هفتاد خورشیدی، شهربانی، ژاندارمری و کمیته های انقلاب اسلامی، منحل و با بکارگیری نیروهای این سه نهاد، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی تاسیس شد.

با تاسیس نیروهای انتظامی، اگرچه ایست بازرسی های بسیج از سطح شهر برچیده نشد، اما به شکل محسوسی تعداد آن کاهش یافت.

اینک با آغاز به کار گشت های بسیج، قرار است این گشت ها جایگزین ایست های بازرسی شوند.

براساس طرح جدید، در هر محله چند نفر از نیروهای بسیجی در ساعات پایانی شب به گشت‌زنی خواهند پرداخت.

نیروی مقاومت بسیج یکی از ارکان پنجگانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. اعضای بسیج را زنان و مردانی تشکیل می دهند که در نهادهای دولتی، مدارس و دانشگاه ها حضور دارند.

اوایل سال جای خورشیدی، احمد ذوالقدر، معاون فرمانده عملیات نیروی مقاومت بسیج، گفته بود که باتوجه به درخواست‌های مردم و اوضاع اجتماعی ایران، بسیج گشت‌های خود را در شهرها و محلات آغاز خواهد کرد.

آقای ذوالقدر گفته بود که وظیفه این نیروها، تامین امنیت ساختمان‌های دولتی، عمومی و خصوصی و همچنین مقابله با اشرار و جرائم علنی است، اما این نیروها تحت هیچ شرایطی حق ورود به حریم خانه افراد را بدون حکم قضائی ندارند.

مطالب مرتبط