رفسنجانی: رهبری وظیفه نظارت بر سند چشم انداز را از مجمع پس گرفت

اکبر هاشمی رفسنجانی
Image caption رئیس مجمع تشخیص مصلحت برای نظارت بر اجرای سند چشم انداز، ابراز آمادگی کرده است

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران گفته است که رهبر کشور، وظیفه نظارت بر سند چشم انداز ۲۰ ساله را که به مجمع تشخیص مصلحت داده بودند "به نوعی پس گرفته‌ است."

به گزار ش خبرگزاری فارس آقای هاشمی رفسنجانی گفته است که آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، به او گفته است: "باتوجه به اینکه دولت [کابینه محمود احمدی نژاد] جدید است و شعارهایی داده و در جریان بحث‌های چشم‌انداز نبوده، فعلاً نظارت را جدی نگیرید." به گفته آقای فسنجانی در واقع "وظیفه‌ای را که رهبری به مجمع تفویض کرده بودند، به نوعی پس گرفتند."

بر اساس گزارشها آقای هاشمی رفسنجانی این موضوع را در یک گفت و گوی مکتوب با پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای، مطرح کرده است.

رهبر ایران بر اساس قانون اساسی این کشور می تواند برخی از اختیارات خود را به دیگر نهادی های جمهوری اسلامی بسپارد که بر این اساس وظیفه نظارت بر سند چشم انداز ۲۰ ساله را تقریبا همزمان با آغاز به کار دولت آقای احمدی نژاد، به مجمع تشخیص مصلحت نظام سپرده بود.

سند چشم انداز ۲۰ ساله توسعه کشور، ایران را در سال ۱۴۰۴ "کشوری توسعه یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فن آوری در سطح منطقه با هویت اسلامی و انقلابی، الهام بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و موثر در روابط بین الملل" تعریف می کند.

تاکنون در حدود سه سال از زمان بندی اجرای این سند سپری شده است.

بسیاری از شخصیت های سیاسی ایران از جمله آقای هاشمی رفسنجانی، طی ماه های اخیر گفته اند که سیاست های محمود احمدی نژاد در مسیر تحقق اهداف پیش بینی شده برای توسعه ایران نیست.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت در عین حال گفته که اگر آیت الله خامنه ای دوباره بخواهد، مجمع می‌تواند نظارت را به طور جدی شروع کند.

اما او به نمایندگان مجلس شورای اسلامی توصیه کرده که با "نظارت دقیق" به هنگام طرح لوایح و قوانین "اگر انحرافی می‌بینند، جلویش را بگیرند" و عین حال از دستگاه‌های دولتی گزارش کار بخواهند "تا معلوم شود چه مقدار براساس سند چشم‌انداز عمل شده است."

"پایان مدارا با دولت"

آقای هاشمی رفسنجانی در حالی از پس گرفتن نظارت تفویض شده به مجمع تشخیص مصلحت از سوی رهبر ایران خبر داده است که پیش از این گفته بود "دوره مدارای مجمع تشخیص با دولت در زمینه خصوصی سازی به سر آمده است."

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در اواسط تابستان سال جاری خورشیدی گفته بود که آیت الله خامنه ای "در ابتداى فعالیت دولت نهم از ما خواستند مدتى با این دولت مدارا کنیم. مى توانیم بگوییم این مدت تمام شده است."

آقای هاشمی رفسنجانی همچنین چندی پیش گفته بود که دولت آقای احمدی نژاد در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی، که به دنبال خصوصی سازی شرکت های بزرگ دولتی است، ناکام مانده است.

آیت الله خامنه ای اخیرا از دولت آقای احمدی نژاد خواسته تا به مشکلات اقتصادی این کشور رسیدگی کند و خواستار تسریع در روند اجرای اصل ۴۴ که درباره خصوصی سازی شرکت های بزرگ دولتی است.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران پیش از این در پاسخ به انتقاد هایی که از سیاست های او می شود، بدون نام بردن از آقای هاشمی رفسنجانی، گفته بود: "کسانی که در زمان خود اجازه نمی ‌دادند که مردم بقالی داشته باشند و می‌ گفتند که باید فروشگاههای زنجیره‌ ای دولتی ایجاد شود و مردم از این فروشگاههای زنجیره ای وسائل مورد نیاز خود را بخرند، حالا مدعی شده ‌اند."

اکبر هاشمی رفسنجانی که در فاصله سال های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶ رئیس جمهوری بود و زمانی ریاست مجلس را نیز به عهده داشت در جریان آخرین انتخابات ریاست جمهوری در این کشور از محمود احمدی نژاد شکست خورد و از سومین راهیابی به نهاد ریاست جمهوری ایران بازماند.

مطالب مرتبط