ایران از آزادی قریب الوقوع عشا مومنی خبر داد

عشا مومنی
Image caption بازداشت عشا مومنی در ابتدا به دلیل تخلف رانندگی اعلام شده بود

حسن حداد، معاون امنیت دادسرای عمومی و انقلاب تهران گفته است که عشا مومنی دانشجوی ایرانی - آمریکایی که بیست و چهارم مهر در تهران دستگیر شده، به محض سپردن وثیقه‌ آزاد می شود.

آقای حداد به ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران، گفته است که با توجه به اتمام تحقیقات مقدماتی از عشا مومنی، با تودیع وثیقه‌ صادره، او "طی یکی دو روز آینده" آزاد خواهد شد.

معاون امنیت دادسرای عمومی و انقلاب تهران، اتهام خانم مومنی را "تبلیغ علیه نظام" عنوان کرده است.

پیش از این نیز علیرضا جمشیدی، سخنگوی قوه قضائیه ایران، اتهام خانم مومنی را "اقدام علیه امنیت ملی" توصیف کرده بود. آقای جمشیدی این موضوع را ۲۱ روز پس از بازداشت خانم مومنی اعلام کرد.

عشا مومنی، ۲۸ ساله، دانشجوی دانشگاه ایالتی کالیفرنیا نورتریج و از اعضای "کمپین یک میلیون امضا" است، که در ابتدا به دلیل تخلف رانندگی در تهران دستگیر شد، اما سپس به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. بنابه گزارش ها مقام های امنیتی محل سکونت او را بازرسی و بخشی از تعلقات او را از جمله فیلم هایی که بخشی از پروژه مطالعاتی او بود، ضبط کرده اند.

پیشتر آمریکا اعلام کرده بود که از طریق سفارت سوئیس در تهران که حافظ منافع این کشور در ایران است، پیگیر سرنوشت تبعه بازداشت شده خود شده است.

خانم مومنی که عضو کمپین یک میلیون امضا است، برای تحقیق دانشگاهی خود که موضوع آن "حقوق زنان" است ، به ایران آمده است.

فعالان حقوق زن در ایران در سال های اخیر با برخوردهای مکرر سازمان های امنیتی و قضایی ایران مواجه شدند و ده ها تن از آنها بازداشت شده اند. اکثر این افراد چند روز پس از بازداشت آزاد شده اند.

کمپین یک میلیون امضا، طرحی اجتماعی است که شماری از فعالان حقوق زنان در داخل ایران از روز ۵ شهریور سال ۱۳۸۵ به راه انداخته‌اند.

بنابر گزارش ها، اخیرا از سفر سوسن طهماسبی، از دیگر اعضای این کمپین به آمریکا در فرودگاه امام خمینی تهران، جلوگیری شده است. خانم طهماسبی گفته که برای سفری شخصی عازم آمریکا بوده است.به گفته آنها هدف این طرح جمع‌آوری دست‎کم یک میلیون امضا در حمایت از رفع تبعیض‎های قانونی علیه زنان است.

مطالب مرتبط