علاقه ایران برای کمک به پیام تغییر اوباما

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت خارجه- عکس از خبرگزاری فارس
Image caption حسن قشقاوی درباره قضاوت سریع درباره سیاست های اوباما هشدار داد

وزارت امور خارجه ایران از علاقه این کشور برای کمک به تحقق شعار "تغییر" باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا خبر داده است.

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در یک کنفرانس مطبوعاتی در تهران، نامه هفته گذشته محمود احمدی نژاد به باراک اوباما را بیانگر مواضع اصولی این کشور درباره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دانست.

آقای قشقاوی با اشاره به اقدام مشابه ایران در گذشته در پاسخ به بسته پیشنهادی گروه ۱+۵ گفت: "بر اساس این نامه ایران اعلام کرده است چنان چه اراده جدی برای تغییر در سازوکارها و مناسبات ناعادلانه جهانی وجود داشته باشد، برای کمک به این تحولات اساسی و مناسبات در جهت استقرار مناسبات عادلانه در سطح جهانی آمادگی دارد."

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، هفته گذشته در پی پیروزی باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در پیامی موفقیت او را تبریک گفت.

این نخستین تبریک یک رئیس جمهوری ایران به برنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست و آقای اوباما گفته در فرصت مناسب به نامه آقای احمدی نژاد پاسخ خواهد داد.

پرهیز از عجله

حسن قشقاوی در سخنان خود خواستار پرهیز از عجله برای روشن تر شدن مواضع رئیس جمهور منتخب آمریکا شد و گفت: "شما هم اظهارات اوباما و نکته ای که ایشان درباره گسترش سلاح هسته ای گفتند را شنیدید که باید دید مراد او از این سخن چه بوده است؟ چرا که تاکنون هیچ کس از وجود سلاح اتمی در ایران سخن نگفته و همه می دانند که تهران در امر خلع سلاح پیشتاز بوده است."

او در پاسخ به سئوالی درباره احتمال مذاکره آقای اوباما با دولت محمود احمدی نژاد یا صبر برای مشخص شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال آینده ایران، تاکید کرد اصول اساسی جمهوری اسلامی با تغییر دولت ها، عوض نمی شود.

آقای قشقاوی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود بدون اظهار نظر درباره تکرار دوباره "طرح تعلیق غنی سازی در برابر تعلیق تحریم ها" از بررسی نامه خاویر سولانا، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا خبر داد.

مطالب مرتبط