روحانی سنی در سراوان ترور شد

نقشه سیستان و بلوچستان از سایت مدیریت جغرافیایی و کدگذاری
Image caption شهر سراوان در نزدیکی مرز پاکستان قرار دارد (نقشه از سایت مدیریت جغرافیایی و کدگذاری ایران)

مولوی شیخ علی دهواری، امام جمعه مسجد صدیق اکبر شهر سراوان ترور شد.

این روحانی 46 ساله که مدیر حوزه علمیه امام بخاری سراوان بود و به گفته منابع محلی بعنوان فردی که افکار تند مذهبی داشته باشد شناخته نمی شد، در روز دوشنبه 20 آبان (10 نوامبر) پس از اقامه نماز مغرب توسط دو نفر موتورسوار ناشناس به ضرب گلوله کشته شد.

نماينده آیت الله خامنه ای رهبر ایران در امور اهل سنت استان سیستان و بلوچشتان در بیانیه ای خواستار مجازات عوامل سو قصد به مولوی اهل سنت سراوان شده است.

معاون اجتماعي و ارشاد نيروي انتظامي سيستان و بلوچستان اعلام کرد در پی این حادثه طرح مهار در شهرستان سراوان براي شناسايي و دستگيري ضارب و يا ضاربان به اجرا درآمد و تحقيقات درباره شناسايي عوامل اين ترور ادامه دارد.

مولوي عبدالصمد ساداتی، امام جمعه شهرستان سروان، که عمدتا ساکنان آن را اهل تسنن تشکیل می دهند، این حادثه را با حادثه ترور معاون دادگستری این شهرستان که در ماه خرداد سال جاری رخ داد در ارتباط دانست و انگیزه انجام آن را "ایجاد اختلاف در وحدت ميان مردم" خواند.

در روز 24 خرداد ماه سال جاری نیز گروه سنی جندالله به رهبر عبدالمالک ریگی که در جنوب شرقی ایران دست به نبرد مسلحانه علیه دولت ایران زده است، 16 سرباز ایرانی را در شهر سراوان که در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد و هم مرز با پاکستان است، به گروگان گرفت و به گفته مقام های ایرانی تا کنون چند نفر از این سربازان رابه قتل رسانده است.

در اوایل سال میلادی جاری نیز نه سرباز ایرانی در اطراف شهرستان سراوانبه گروگان گرفته شدند که در نهایت در روز 30 ژانویه هفت نفر از آنان آزاد شدند.

شهر سراوان تنها شهر استان سیستان و بلوچستان نیست که در طی سال جاری صحنه بروز ترور بوده است.

در روز هفتم مهرماه سال جاری (28 سپتامبر) اتومبیل حامل دادستان عمومی و انقلاب شهر خاش در استان سیستان و بلوچستان نیز توسط افراد ناشناس به گلوله بسته شده اما او از این حادثه جان سالم به در برد.

از زمان به قدرت رسيدن محمود احمدی نژاد، رييس جمهور ايران، ناامنی در مرزهای شرقی و جنوبی ايران تشديد شده است. وی حتی در ماه دسامبر ۲۰۰۵، به استان سيستان و بلوچستان سفر کرد و قول داد امنيت را برای مردم اين منطقه تامين کند.

اما در جريان اين بازديد يکی از محافظان وی که از نيروهای سپاه پاسداران بود، به دست مردان ناشناس کشته شد.

ترور روحانی سنی در سراوان حدودا یک سال پس از آن رخ می دهد که سازمان عفو بین الملل با انتشار گزارشی دولت ایران و گروههای درگیر با دولت در استان سیستان و بلوچستان را به نقض گسترده حقوق بشر متهم کرد.

این سازمان مدعی شده بود که بیشترین میزان اعدام در سال های 2006 و 2007 در این استان رخ داده، با این حال برخی منابع سنی فشارهای اقتصادی و معیشتی موجود بر ساکنان این استان را بسیار مهم قلمداد کرده اند.

آنها همچنین حکومت ایران را متهم می کنند که به سختی امکان حضور اهل سنت در سمت های بالای مدیریتی این استان را فراهم می کند و افراد شیعه انتخاب شده در سمت های حکومتی هم به حساسیت های قومی-مذهبی در این استان عمدتا سنی نشین توجه نمی کنند.

مطالب مرتبط