صفارهرندی: توقیف 'شهروند امروز' با اظهارات رهبر بی ارتباط بود

محمدحسین صفار هرندی
Image caption آقای صفار هرندی همزمانی توقیف نشریه شهروند امروز و اظهارات رهبر ایران را "تصادفی"خواند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران توقیف هفته نامه شهروند امروز را با اظهارات رهبر جمهوری اسلامی ایران بی ارتباط دانست.

محمد حسین صفار هرندی در گفتگویی ویژه با خبرگزاری فارس دلیل توقیف این نشریه را نداشتن "همخوانی با زمینه انتشار آن"دانست و گفت این هفته نامه مجوز انتشار مطالب "اقتصادی، فرهنگی و ورزشی" داشته است.

آقای صفار هرندی با یاد آوری اینکه موضوعات سیاسی به عنوان زمینه انتشار در مجوز شهروند امروز مشخص نشده بود گفت: "در عمل شهروند امروز خارج از چارچوبی که برای خودش تعریف کرده بود و مجوز را هم در آن چارچوب دریافت کرده بود، عمل می کرد."

آیت الله خامنه ای، یک روز قبل از توقیف نشریه شهروند امروز با انتقاد از فضای مطبوعاتی ایران منتقدان دولت را متهم کرده بود که "به دلیل اغراض شخصی و دشمنی با دولت" قصد وارد کردن خدشه در اصل نظام را دارند، اما وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت زمان توقیف شهروند امروز "فقط بر حسب تصادف" با اظهارات رهبر ایران مقارن شد.

این درحالی است که برخی منابع داخلی و خارجی اظهارات آقای خامنه ای را باعث توقیف این نشریه دانسته بودند؛ از جمله سازمان گزارشگران بدون مرز در بیانیه ای که یک روز پس از توقیف شهروند امروز انجام شد، نوشت: "اعلام توقیف این نشریه وزین و انتقادی همزمان با سخنرانی آیت اله خامنه‌ای است که بار دیگر به مطبوعات در باره انتقاد از دولت هشدار داده بود."

با این حال آقای صفار هرندی تاکید کرد هیئت نظارت بر مطبوعات (که ریاست آن به عهده وزیر ارشاد است) بارها به این نشریه به دلیل تخطی از محدوده ای که در آن مجوز انتشار مطلب داشت تذکر داده بود و "چون رفتار منطبق بر قانون نداشت" توقیف شد.

برخی مسئولان هفته نامه شهروند امروز در واکنش به اتهام مطرح شده استدلال کرده اند که مرز مسائل سیاسی با موضوعات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مرزی واضح نیست، هر چند تاکید کرده اند میزان انتشار مطالبی که می توان آن را سیاسی تلقی کرد حداقل بوده است.

سوال از سوی فراکسیون اقلیت

ساعاتی پس از انتشار اظهارات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، یازده نفر از نمایندگان مجلس ایران هم در نامه ای علت توقیف هفته نامه شهروند امروز را از او سوال کردند.

محمدرضا تابش، جمشید انصاری، مصطفی کواکبیان، قدرت الله علیخانی، محمدرضا خباز، محمد حسین مقیمی، علی اسلام پناه، علی اصغر یوسف نژاد، محمدرضا سجادیان، سیروس سازدار و داریوش قنبری، اعضای فراکسیون اقلیت مجلس، توقیف شهروند امروز را "ضعف قانون و با شائبه محدود کردن فضای آزاد رسانه ای در آستانه انتخابات ریاست جمهوری" خوانده اند.

این نمایندگان با استناد به ماده 12 قانون مطبوعات توقیف نشریه به خاطر تفاوت مطالب منتشر شده با حوزه هایی که نشریه در آن مجوز انتشار کسب کرده است (بند ب ماده 7 قانون مطبوعات) را خارج از محدوده اختیارات قانونی هیئت نظارت بر مطبوعات دانسته اند.

با این حال تبصره ماده 12 قانون مطبوعات می گوید: "در مورد تخلفات موضوع ماده (6) به جزبند (3) و(4)، و بند (ب) ،(ج) و (د) ماده (7) هيئت نظارت میتواند نشريه را توقيف نمايد و درصورت توقيف موظف است ظرف مدت يك هفته پرونده را جهت رسيدگی به دادگاه ارسال نمايد."

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست