دفاع دادستان تهران از نصب دوربین های نظارتی

سعید مرتضوی
Image caption دادستان تهران دیدگاهی متفاوت با رئیس جمهوری ایران ابراز کرده است

سعید مرتضوی، دادستان تهران از طرح نصب دوربین های نظارتی در سطح تهران دفاع کرده و آن را مورد تایید دادستانی خوانده است.

آقای مرتضوی به خبرگزاری فارس گفته است: "نصب دوربین‌های مدار بسته در نقاط جرم‌خیز و اماکن تجاری و بانکها به منظور پیشگیری از وقوع جرم و کشف جرائم به صورت مستند مورد تأیید دادستانی است."

دادستان تهران گفته است: "باید از ریاست جمهوری پرسید تا متوجه شد که ایشان با کدام قسمت و جایگاه نصب دوربین‌های مدار بسته مخالفت دارند زیرا قطعاً کسی نصب این‌گونه دوربین‌ها را در معابری مانند بانک‌ها، طلا فروشی‌ها و دیگر موارد مشابه نفی نمی‌کند." اشاره دادستان تهران به نامه اعتراضی محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران خطاب به اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی این کشور است.

آقای احمدی نژاد در این نامه به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی ایران، ضمن مخالفت با نصب دوربین توسط پلیس در شهر، این اقدام را "خلاف مصالح کشور" دانسته بود.

Image caption رئیس جمهوری ایران نصب دوربن های نظارتی را خلاف مصالح کشور توصیف کرده است

آقای احمدی نژاد در این نامه نوشته بود: "نیروی انتظامی به جای استفاده از روش‌هایی که شائبه مقابله عمومی با مردم را دامن می‌زند، می‌تواند با استفاده از روش‌های پیشرفته و درست اطلاعاتی نسبت به برخورد با متخلفین و صیانت از حقوق عمومی اقدام کند."

فرمانده نیروی انتظامی، در پاسخ مکتوب به نامه رئیس جمهوری ایران گفت که نصب دوربین‌های مدار بسته در سطح شهر "با قصد کنترل بر زندگی شخصی شهروندان" نیست.

به نوشته آقای احمدی مقدم، نصب دوربین در ایستگاه‌های پلیس در مناطق جرم‌خیز و گلوگاهی جهت صرفه‌جویی در نیروی انسانی و صرفاً در معابر عمومی اطراف ایستگاه بوده تا در هنگام بروز حوادث، سوانح و ترافیک، واحدهای پلیسی و امدادی به سرعت به محل حادثه بروند و پاسخگو ی مشکلات مردم باشند.

در نامه فرمانده نیروی انتظامی، تلویحا آمده است که برنامه های قبلی برای نصب این دوربین ها ادامه می یابد.

پس از انتشار نامه رئیس جمهوری ایران و پاسخ فرمانده نیروی انتظامی به آن، حسین شریعتمداری، مدیر مسئول و نماینده آیت الله علی خامنه ای در روزنامه کیهان، روز سه شنبه بیست و یکم آبان، با درج یادداشتی در این روزنامه از طرح نیروی انتظامی دفاع کرد و از آقای احمدی نژاد خواست تا "مقدمات و نیازهای نیروی انتظامی برای عملیاتی کردن نصب دوربین های نظارتی" را فراهم کند.

دوربین های نظارتی و مدار بسته سال ها است که در کشورهای مختلف جهان و به خصوص در شهرهای پرجمعیت اروپایی مورد استفاده پلیس قرار می گیرد.

Image caption شهرداری تهران بیش از یک دهه است که نصب دوربین در این شهر را آغاز کرده است

نصب دوربین های نظارتی در تهران هم، از یک دهه پیش، برای کنترل ترافیک این شهر از سوی شهرداری آغاز شده و بعدا هم نیروی انتظامی برای کنترل سرعت در بزرگراه های شهری، دوربین های دیگری نصب کرد.

وزارت راه ایران هم در برخی از جاده های پر رفت و آمد کشور، دوربین های کنترل سرعت نصب کرده اما این اقدام تاکنون با مخالفت مقام های دولتی یا نهادهای مدنی و شهروندان مواجه نشده است.

رئیس جمهور ایران، در نامه خود خطاب به فرمانده نیروی انتظامی نوشته بود که "لازم است نسبت به توقف و لغو این گونه تصمیمات اقدام و اعلام نتیجه کنید."

این نامه تاریخ ششم آبان را داشت ام با دو هفته تاخیر، همزمان با آغاز عملیات گسترده نیروی انتظامی در تهران، در رسانه های ایران منتشر شد.

عملیات کم سابقه نیروی انتظامی، از دوشنبه بیستم آبان با عنوان "رزمایش امنیت و آرامش" آغاز شده است.

۳۰هزار نیروی پلیس با ۴ هزار خودرو، طی شش روز این عملیات را برگزار می کنند.

رئیس مرکز اطلاع رسانی ناجا به خبرگزاری فارس گفته است که سه روز اول رزمایش مربوط به فعالیت‌های نظری، ‌مباحث روانی و اطلاع‌رسانی و سه روز دوم رزمایش، نمایش مانور ویژه یگان‌های عمل کننده است.

مطالب مرتبط