پاریس میزبان جلسه ۱+۵ درباره ایران خواهد بود

پرچم کشورهای 1+5

پنج کشور عضو دائم شورای امنیت به همراه آلمان، روز پنجشنبه بیست و سوم آبان (سیزدهم نوامبر) در پاریس، پایتخت فرانسه درباره برنامه اتمی ایران گفت و گو خواهند کرد.

مدیران سیاسی وزارت خارجه آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان که اعضای گروه موسوم به ۱+۵ را تشکیل می دهند، در این جلسه شرکت خواهند داشت.

این کشورها از دو سال پیش در برابر ارائه بسته ای از مشوق های سیاسی، اقتصادی و فنی به ایران، تعلیق غنی سازی اورانیوم را در این کشور خواستار شده اند.

قرار است در نشست پاریس، آخرین راه‌ ها برای حل و فصل موضوع اتمی ایران بررسی شود.

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران یک روز پیش از این گفته بود که کشورش نامه تازه ای از خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دریافت کرده است.

آقای قشقاوی، موضوع این نامه را تکرار پیشنهاد آقای سولانا، مبنی بر توقف تحریم های شورای امنیت علیه ایران در برابر تعلیق غنی سازی اورانیوم اعلام کرد و گفت که مسئول سیاست خارجی اتحادیه خواستار دور تازه ای از گفت و گو ها با ایران شده است.

آخرین گفت و گوی ایران و گروه ۱+۵ مربوط به دیدار سعید جلیلی دبیر شورای امنیت ملی ایران با آقای سولانا در ژنو سوئیس است که بیست و یکم مرداد (یازدهم اوت) برگزار شد.

آخرین گفت و گو های ایران و گروه ۱+۵ نتیجه مشخصی در بر نداشت اما به گفته مقام های ایرانی در جریان این نشست، ایران سئوالات خود را درباره آنچه که "ابهامات" در بسته پیشنهادی اروپا خوانده، با آقای سولانا در میان گذاشت.

شورای امنیت سازمان ملل متحد، تاکنون با تصویب چهار قطعنامه، از ایران خواسته است تا غنی سازی اورانیوم را متوقف کند اما ایران این درخواست را "غیر قانونی" می خواند و گفته که آن را اجرا نخواهد کرد. آقای سولانا اخیرا گفته که غرب از رویکرد دو سویه‌اش که تحریم و دیپلماسی در قبال ایران است، منصرف نخواهد شد.

آمریکا،کشورهای غربی و اسرائیل ایران را به تلاش برای تولید سلاح های هسته ای متهم می کنند اما ایران ضمن رد این اتهام، همواره گفته است که برنامه هسته ای این کشور دارای مقاصد صلح آمیز است و هدف از آن صرفا تولید انرژی است.

مطالب مرتبط